Reklama

Polska

Pani Kasiu, się Pani nie boi...

[ TEMATY ]

dziennikarze

Wrocław

Noce Kościołów

Ks. Sławomir Marek

Ks. Rafał Kowalski

Ks. Rafał Kowalski

Ruszające w ponad 40 miejscowościach Dolnego Śląska Noce Kościołów stały się Nocami Upiorów. A wszystko za sprawą redaktor Katarzyny Wiśniewskiej, której nie podoba się, iż wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się: Stanisław Michalkiewicz, Jan Pospieszalski czy Tomasz Terlikowski.

Właściwie te trzy nazwiska spośród około 500 zaproszonych gości pozwalają pani redaktor na wysnucie tezy, iż kuria wrocławska, której jednostką jest Radio Rodzina - główny organizator imprezy, przemianowała Noce Kościołów na inicjatywę „promującą skrajnie prawicowych działaczy i publicystów”.

Reklama

Nie wiem czy w tym kontekście jest sens omawiać cały program, skoro - jak się domyślam - pani Katarzyna miała go w ręku i nie doczytała, że w panelu nt. etyki w biznesie wezmą udział m.in. prezes zarządu KGHM, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, prezydent Centrum Adama Smitha. Nie ma co - prawicowcy i nacjonaliści pełną gębą.

Przeczytaj także: Pospieszalski do Gazety Wyborczej: wasz czas już minął

Szkoda, że nie doczytała Pani Redaktor, iż wśród gości są także setki Polaków żyjących dziś za wschodnią granicą RP, którzy będą dzielić się tym, jak pielęgnują wiarę w Boga i polskie tradycje. No istna „brunatna fala”, cytując klasyków z Gazety Wyborczej. Nacjonalizm, jak nic a do tego skrajna nietolerancja. Do tego jeszcze wielu świadków prześladowania chrześcijan, celebrytów i artystów. Pani Kasiu - nie doczytała Pani, czy celowo pominęła powiedzmy 497 nazwisk, by uwypuklić trzy? Dodajmy - zanim otworzyli oni usta.

Fakt wybiórczego czytania programu Nocy Kościołów przez Panią Redaktor nie razi mnie tak bardzo jak stosowanie podwójnych standardów wobec imprez odbywających się w naszym mieście, a co za tym idzie zapraszanych gości. „Wrocław był symbolem otwartości i tolerancji, a staje się miejscem, w którym jak nigdzie wzbiera brunatna fala” - to cytat jednego z artykułów Wyborczej. Powstał po protestach, które pojawiły się w związku z wizytą we Wrocławiu prof. Zygmunta Baumana. Wówczas jakoś dziwnie wspomniane medium nie sięgało pamięcią w przeszłość, nie przypominało co zrobił i co powiedział ileś lat temu ów gość. Sugerowało raczej otwartość i tolerancję, akcentując, iż dziś prof. Bauman jest uznanej sławy naukowcem.

Reklama

Nie twierdzę, że zawsze podzielam poglądy wszystkich z 500 gości Nocy Kościołów. Jednak, aby móc się z nimi dziś nie zgodzić i by skrytykować ich udział w imprezie organizowanej przez Kościół, chciałbym dać im najpierw się wypowiedzieć. Redaktor Wiśniewska zamyka im usta na starcie. Doceniam doświadczenie Pani Redaktor i jej obycie dziennikarskie. Jednak czytając jej tekst brakowało mi tylko jednego stwierdzenia, że właśnie we Wrocławiu na placu Solnym, w redakcji Gazety Wyborczej ukonstytuowała się Rada Programowa mediów i imprez wszelakich. Zanim ktokolwiek wydrukuje program, napisze artykuł lub zechce wyemitować jakąś audycje zobowiązany jest zyskać akceptację. Tam mu powiedzą, kto do Wrocławia może przyjechać, a kto nie.

I puenta: Pani Kasiu, się Pani nie boi. Wrocław był zawsze symbolem otwartości i tolerancji i niech pozostanie takim także wobec osób myślących inaczej niż Pani. Spotkajmy się na Nocach Kościołów, a później porozmawiamy co się podobało, a z czym się nie zgadzamy. Zapraszam.

2015-06-19 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarze na Pielgrzymce!

Pokonają całą trasę pieszo, tak, jak każdy pielgrzym. Będą relacjonować każdy dzień pielgrzymki na stronie www.wroclaw.niedziela.pl i na www.radiorodzina.pl

Codziennie zdjęcia, filmy, opowieści – #Śledź38PiesząPielgrzymkęWrocławską

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Trwają przygotowania do pielgrzymki

2021-08-01 16:32

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

21 sierpnia spod kolegiaty łaskiej wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej na Jasną Górę. Zapisy rozpoczną się w pierwszych dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję