Reklama

Święci i błogosławieni

Patron tygodnia

Patron internetu

Uchodził za najmądrzejszego człowieka swoich czasów, a swoimi myślami wyprzedził epokę, w której żył.

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

uk.wikipedia.org

Św. Izydor z Sewilli

Św. Izydor z Sewilli

Święty Izydor przyszedł na świat w pobożnej rodzinie; całe jego rodzeństwo zostało wyniesione do chwały ołtarzy, byli to św. Leander, św. Fulgencjusz oraz św. Florentyna. Po śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się Leander, wówczas biskup Sewilli. Starszy brat stał się dla Izydora mentorem, a po jego śmierci Izydor na ponad 30 lat zastąpił go na tronie biskupim.

Świętego Izydora cechowały wielka inteligencja i pasja do zdobywania wiedzy. Jego mądrość docenili królowie Wizygotów, którzy wybrali go na doradcę. Pozostawił po sobie liczne dzieła, w tym Codex etimologiarum, pierwszą hiszpańską encyklopedię. W swoich pismach stworzył coś na miarę bazy danych, co współcześni programiści przyrównują do pierwocin komputerów i techniki obliczeniowej. Z tej racji został zaproponowany na patrona internetu, internautów i programistów.

Izydor żył w burzliwych czasach, gdy Półwyspem Iberyjskim targały spory polityczne i religijne. Dzięki niemu zostały przeprowadzone synody w Sewilli i Toledo, na których zajęto się kwestią uporządkowania liturgii i ułożeniem symbolu wiary odmawianego w Hiszpanii. Zwalczał herezję ariańską i monofizycką. Zabiegał o to, by w każdej diecezji znajdowała się szkoła kształcąca kapłanów. Współcześni zapamiętali go jako człowieka miłosierdzia. Zmarł w wieku ok. 80 lat w opinii świętości.

Św. Izydor z Sewilli ur. ok. 560 r. w Kartagenie zm. 4 kwietnia 636 r. w Sewilli

2023-03-28 13:18

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrz skromności

Był bratem Bernarda, najznamienitszego z cystersów, który przyczynił się do rozwoju zakonu i wywarł przemożny wpływ na duchowość europejską.

Gerard, jak przystało na szlacheckiego syna, sposobił się do stanu rycerskiego, gdy jego brat zwierzył mu się z zamiaru wstąpienia do zakonu. Młodzieniec – pochłonięty wizją życia świeckiego – nie zrozumiał powołania Bernarda i odwodził go od podjętej decyzji. Wkrótce po ich rozmowie Gerard uczestniczył w bitwie, w której został ranny i schwytany przez wroga. Cierpienie, którego doznał w niewoli, rozjaśniło jego umysł i rozpaliło w jego sercu ogień powołania; podobną duchową przemianę w niewoli kilka dekad później przeszedł Franciszek z Asyżu. Gdy Gerard został oswobodzony, podążył drogą, którą wcześniej odradzał swojemu bratu.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież udał się na operację

2023-06-07 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni- ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papieskie audiencje odwołane do 18 czerwca, Franciszek jest operowany

2023-06-07 17:20

Adobe Stock

Audiencje papieża Franciszka są odwołane do 18 czerwca - wynika z informacji przekazanych przez Prefekturę Domu Papieskiego. W środę po południu w rzymskiej klinice Gemelli papież został poddany zabiegowi laparotomii i operacji plastycznej ściany brzucha z powodu przepukliny rozetnej.

Wiadomość o odwołaniu wszystkich audiencji, specjalnych i generalnej, podała włoska diecezja Teramo-Atri, która otrzymała komunikat od Prefektury Domu Papieskiego. Na 17 czerwca zapowiadano wcześniej spotkanie papieża z delegacją tej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję