Reklama

Niedziela Kielecka

W Piotrkowicach się dzieje

Pikniki, ciasteczkowe niedziele i poważne remonty. Trzeba przyznać, że w parafii Piotrkowice-Zarzecze dzieje się.

Niedziela kielecka 27/2023, str. I

[ TEMATY ]

festyn

Archiwum parafii

Festyn charytatywny zintegrował społeczność

Festyn charytatywny zintegrował społeczność

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tutejsza Szkoła Podstawowa we współpracy z samorządem miasta i gminą Wodzisław, parafią, KGW: Piotrkowice, Zarzecze, Pokrzywnica oraz Judasze, rodzicami i nauczycielami zorganizowała piknik. Dochód przeznaczono na remont placu zabaw oraz ocieplenie i otynkowanie świetlicy przy kościele. Goście dopisali. Był koncert Alberto Amati, licytacje, swojskie wypieki (KGW przygotowały 27 ciast), inne specjały. – Trwa właśnie remont boiska szkolnego z projektu samorządowego. Przy okazji społeczność szkolna uznała, że warto byłoby odnowić plac zabaw, aby mógł służyć dzieciom. Powstała idea zorganizowania rodzinnego pikniku charytatywnego – mówi proboszcz ks. Mariusz Chmura, zadowolony z inicjatywy.

Zlot karawaningowy

Reklama

W dniach 24-25 czerwca w parafii odbył się zlot karawaningowy, uczestniczyło w nim 15 załóg, czyli ok. 30 osób z całej Polski, należących do Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego, którym opiekuje się ks. Chmura. Wydarzenie połączono z wieczorem poetyckim i spotkaniem z autorką wierszy Emilią Kuncio, która dzieli się w poetyckim słowie własnymi przeżyciami i wiarą, która przeszła wiele prób. Czytano utwory poetki, a w prezencie przygotowano jej tort w kształcie książki. Przy okazji w nowej świetlicy odbyła się tzw. ciasteczkowa niedziela, zainaugurowana przez KGW Zarzecze, które przygotowało ciasta, ciasteczka, słodkości. Ciasteczkowe niedziele będą odbywały się co jakiś czas, bo Ksiądz Proboszcz podkreśla, że bardzo mu zależy, aby jego parafianie tworzyli wspólnotę i integrowali się ze sobą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poważne inwestycje

Parafia przygotowuje się na duże remonty, które mają być zrealizowane ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Obejmie on termomodernizację kościoła. Ściany i fundamenty kościoła będę osuszone. Zostanie wykonane potrzebne ogrzewanie zasilane pompą geotermalną i fotowoltaiką. Pozytywnie rozpatrzono już wniosek o dofinansowanie termomodernizacji plebanii – opowiada ks. Chmura.

Kolejny projekt w przyszłości obejmie prace renowacyjne – malowanie wnętrza świątyni oraz restaurację ołtarza św. Tekli z obrazami. Wnioski o przyznanie funduszy mają być rozstrzygnięte do końca roku. Całkowity koszt renowacji wyniesie ok. 400 tys. złotych, z czego 330 tys. złotych będzie pochodziło z projektu samorządowego ze środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kult drugiej patronki parafii (pierwszymi są Apostołowie Piotr i Paweł) rozwija się dynamicznie w ostatnich latach, wierni uczestniczą w nabożeństwach, powstała kaplica św. Tekli obok kościoła, którą poświęcił bp Andrzej Kaleta. Od tego roku 23 września w samo wspomnienie św. Tekli parafianie będą przeżywali uroczystości odpustowe. Piotrkowice są jedną z trzech parafii w Polsce, która ma relikwie tej świętej.

2023-06-27 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Ojcami dla rodzin

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2017, str. 8

[ TEMATY ]

festyn

J. Kukła

Na dużej profesjonalnej scenie przygotowano blok pokazów dla najmłodszych

Na dużej profesjonalnej scenie przygotowano blok pokazów dla najmłodszych
Niedzielne popołudnie 28 maja było wyjątkowym czasem dla rodzin z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie oraz przybyłych z całego miasta gości. Tego dnia po raz kolejny – wzorem ubiegłych lat – przygotowano wielki rodzinny festyn. Tym razem oprócz Ojców Redemptorystów organizatorem imprezy było również nowo utworzone przy parafii Stowarzyszenie Edukacyjne św. Klemensa Hofbauera. Wielkie rodzinne świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w intencji rodzin z parafii, którą celebrował proboszcz o. Łukasz Wójcik. Następnie na dużej, profesjonalnej scenie przygotowano blok pokazów dla najmłodszych. W tym czasie dzieci z głogowskich Przedszkola nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 radośnie śpiewały i tańczyły, prezentując swoje umiejętności. Ze specjalnym koncertem wystąpiła również schola działająca przy parafii Klemensiątka. Oprócz występów dzieci dla najmłodszych uczestników rodzinnej majówki przygotowano pokazy klaunów, dmuchane zamki, konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie „Konstruktywni”, konkurs plastyczny „Moja rodzina w mojej parafii” poprowadzony przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy wsparciu diabetyków czy też turniej piłki nożnej i dwóch ogni prowadzony przez Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów”, którego członkowie byli pomocni w przygotowaniach organizacyjnych całego festynu. Na godziny wieczorne przygotowano natomiast blok dla dorosłych, podczas którego zaprezentowały się zespół folklorystyczny Radocha działający przy Miejskim Ośrodku Kultury, zespół Za Tobą oraz chór gospel Space of Grace. Ciekawym punktem programu był teleturniej dla małżeństw „Małżonkowie ze sobą, o sobie i dla siebie”. Podczas niedzielnego popołudnia w parafialnym parku odbywały się także pokazy policji, ratownictwa medycznego czy straży pożarnej, działały różne stoiska kulinarne. Uczestnicy rodzinnego pikniku mogli raczyć się m.in. żołnierską grochówką, chlebem ze swojskim smalcem i ogórkami małosolnymi czy pysznym ciastem upieczonym przez kilkadziesiąt parafianek. Dochód ze sprzedaży produktów, jak również ze zorganizowanej zabawy fantowej ma być przeznaczony na katolickie przedszkole, które Katolickie Stowarzyszenie Edukacyjne im. św. Klemensa Hofbauera planuje w niedalekiej przyszłości uruchomić. Warto zaznaczyć, że pod koniec festynu odbyło się losowanie nagród, które dzięki licznym sponsorom były naprawdę atrakcyjne. Parafianie, do których uśmiechnął się los, mogli zejść ze sceny m.in. z odkurzaczem, kuchenką mikrofalową, rowerem fitness, hulajnogą dla dziecka czy innymi przydatnymi dla rodziny gadżetami. Ostatnim punktem programu był koncert ogólnopolskiej gwiazdy muzyki disco polo Bayer Full, na który mimo dokuczliwych w Głogowie komarów przybyło bardzo wielu mieszkańców naszego miasta.
CZYTAJ DALEJ

Nie potępiać znaczy zostawić Bogu ostatnie słowo

2026-02-12 11:35

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Modlitwa z Dn 9 należy do klasycznych modlitw pokutnych Biblii. Powstaje w realiach wygnania, gdy utrata ziemi i świątyni rodzi pytania o winę i o sens historii. W tej części księgi autor wraca do hebrajskiego, aby modlitwa brzmiała językiem Pisma. Pierwsze zdanie przywołuje formułę z Tory: „Panie, Boże wielki i straszliwy”, wierny wobec tych, którzy Go miłują. Daniel nie zatrzymuje się na pochwałach. Wprowadza serię czasowników: „zgrzeszyliśmy, popełniliśmy nieprawość, zbłądziliśmy, zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy”. W hebrajskim stoją tu różne rdzenie, aby nazwać winę bez zmiękczania. Uderza liczba mnoga. Modlący się włącza siebie w odpowiedzialność ludu, także elit: królów, książąt i ojców. Zdanie „Tobie, Panie, sprawiedliwość, a nam wstyd na twarzy” oddaje hebrajskie bōšet pānîm i opisuje sytuację publicznej kompromitacji. „Sprawiedliwość” Boga oznacza tu Jego prawość także w sądzie. Daniel nie przerzuca winy na Babilon ani na okoliczności. Nazywa główną przyczynę klęski. Jest nią brak słuchania proroków i nieposłuszeństwo wobec Prawa. Zwraca uwagę określenie proroków jako „Twoich sług”. Słowo Boga przychodzi przez konkretne osoby, a odrzucenie ich nauki rani wspólnotę. Potem wypowiada zdanie kluczowe: „do Pana Boga naszego należy miłosierdzie i przebaczenie”. W hebrajskim stoją tu liczby mnogie: ha-raḥamîm i ha-seliḥot, jakby tekst mówił o obfitości daru. Dzisiejsza modlitwa nie buduje argumentu z własnych zasług. Ona opiera się na tym, kim jest Bóg. Tekst uczy modlitwy, która łączy prawdę o grzechu z ufnością w przebaczenie.
CZYTAJ DALEJ

PLL LOT: loty do Dubaju odwołane do 4 marca, do Rijadu do 8 marca

2026-03-02 09:53

[ TEMATY ]

LOT

Monika Książek

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy do Dubaju do 4 marca, a do Rijadu do 8 marca - podał w poniedziałek rzecznik LOT Krzysztof Moczulski. Loty do Tel Awiwu pozostają odwołane do 15 marca. Przewoźnik zapewnia, że jest w stałym kontakcie z pasażerami posiadającymi bilety na odwołane rejsy.

„W związku z sytuacją w regionie i rekomendacjami Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o odwołaniu dwóch najbliższych rejsów do Dubaju (do 4 marca) i Rijadu (do 8 marca) - rejsy do Tel Awiwu pozostają odwołane do 15 marca. Służby operacyjne PLL LOT są w bieżącym kontakcie z pasażerami odnośnie do wszelkich zmian w rezerwacjach” - poinformował na platformie X rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję