Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Bardzo dobry klimat

Ponad dziewięćdziesięcioro młodych wokalistów walczyło o Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.

Niedziela Plus 29/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Krzysztof Witowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzrasta prestiż wydarzenia, w którym uczestniczy coraz więcej utalentowanych muzycznie dzieci. Ich przesłuchania trwały 2 dni. W pierwszym dniu swoje umiejętności zaprezentowali artyści do lat 8 (kategoria I) i w wieku 9-11 lat (kategoria II). Następnego dnia wystąpiły dzieci w wieku 12-13 lat (kategoria III) i 14-16 lat (kategoria IV). Prezentacje wokalne oceniali znakomici jurorzy, którym przewodniczyła prof. dr hab. Lidia Matynian – wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W komisji, obok autorytetów reprezentujących polskie środowiska muzyczne, byli przedstawiciele Ukrainy, Słowacji i Włoch (Rzymu). Festiwal ma także swoje jury dziecięce.

Rosnące zainteresowanie

– W tym roku przybyło osób zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu – informuje ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. Zauważa, że swych przedstawicieli zgłosiło ponad dwadzieścia pięć ośrodków kultury z różnych stron Polski. – Cieszy nas to zainteresowanie – przyznaje ks. Mulka i podkreśla obecność dzieci także ze Słowacji i z Ukrainy, co potwierdza międzynarodową rangę festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na pozycję festiwalu pracują organizatorzy: Pałac Młodzieży w Nowym Sączu z jego dyrektorem Milenią Małecką-Rogal, która jest również dyrektorem artystycznym festiwalu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK, Urząd Miasta Nowy Sącz z prezydentem Ludomirem Handzlem i parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu z proboszczem ks. dr. Jerzym Jurkiewiczem. – To duża satysfakcja, że festiwal tak się rozrasta – mówi ks. Mulka i dodaje: – Warto podkreślić zaangażowanie wielu osób, ale też bardzo dobry klimat ze strony władz miasta. Kapłan zauważa, że Nowy Sącz szczyci się tym cyklicznym wydarzeniem. Cenne jest także wsparcie finansowe ze strony Marszałka Małopolski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdy zapytałam, czym nowosądecki festiwal różni się od innych przeglądów, ks. Mulka odpowiedział: – „Skowroneczek” ma jury, które z wielkim zatroskaniem przygląda się dzieciom. Jurorzy nie zwracają uwagi np. na efekciarstwo, na show. Tu liczą się piękno głosu, dobór repertuaru. Warto też dodać, a zwrócił na to uwagę dyr. Benedykt Polański z Miejskiego Ośrodka Kultury, że wśród uczestników nie widać zaciętości, jakiejś dzikiej rywalizacji.

Atmosfera

W niedzielę 2 lipca w amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu odbył się koncert laureatów. Kilka godzin wcześniej, podczas spotkania z władzami miasta w sądeckim ratuszu, zostały ogłoszone wyniki tegorocznych festiwalowych zmagań. Zdobywczynią Grand Prix została Karolina Jasińska z Paszyna. (Lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie: festiwalskowroneczek.pl). – Staramy się, żeby nagrody sprawiały dzieciom radość – zaznacza ks. Mulka i dodaje, że w tym roku były to m.in. gry planszowe, które produkuje nowosądecka firma. Podkreśla, że najlepsi otrzymali vouchery na pielgrzymkę do Rzymu, a zdobywczyni Grand Prix jedzie do Włoch za darmo!

Trwający cały tydzień festiwal to nie tylko konkursowe zmagania. Jego uczestnicy wracają na kolejne edycje także po to, aby ten czas i atmosferę przeżyć ponownie. Gdy pytam, czy są wśród nich tacy, którzy dopiero za którymś razem zdobywają nagrody, ks. Mulka przyznaje: – Zdarzają się sytuacje, że uczestnik w jednym roku znalazł się wśród najlepszych, a w następnym – nie, bo jurorzy nie zauważyli postępu, bo poziom był wyższy... Ale jest i tak, że ktoś trafia na szczyt dopiero po kilku latach.

2023-07-11 14:12

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nic nie zastąpi pielgrzymki

Cały czas jesteśmy pielgrzymami, chociaż nie zawsze to sobie uświadamiamy – przekonuje ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Maria Fortuna-Sudor: Księże Dyrektorze, proszę powiedzieć, co w organizowaniu pielgrzymek jest najtrudniejsze? Ksiądz Zbigniew Szostak: Są dwa rodzaje trudności. Pierwsze wiążą się z logistyką. Na przykład okazuje się, że na zaplanowanej drodze nie ma mostu, bo został zniszczony przez powódź i wtedy trzeba znaleźć sposób, jak problem rozwiązać. Inne trudności są związane z aspektem formacyjnym pątników. I to jest zawsze wyzwanie. Sposobem okazało się planowanie i organizacja kolejnych pielgrzymek z dużym wyprzedzeniem. Na przykład rok wcześniej szukamy osoby, która napisze materiały pielgrzymkowe. W tej chwili mamy już zgodzonego człowieka na pielgrzymkę na rok 2022.
CZYTAJ DALEJ

Polak biskupem Karagandy w Kazachstanie

2026-08-10 12:25

[ TEMATY ]

Kazachstan

Karaganda

ks. Piotr Pytlowany

Vatican Media

Ks. Piotr Pytlowany został biskupem nominatem Karagandy

Ks. Piotr Pytlowany został biskupem nominatem Karagandy

Ojciec Święty przyjął rezygnację ordynariusza Karagandy w Kazachstanie, złożoną przez bp. Adelio Dell’Oro. Nowym pasterzem diecezji mianował ks. Piotra Pytlowanego, kapłana archidiecezji przemyskiej, dotychczasowego proboszcza katedry w Astanie i rzecznika Konferencji Episkopatu Azji Środkowej - podaje Vatican News.

Biskup nominat Piotr Pytlowany urodził się 7 maja 1969 r. w Brzozowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i średniej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. 28 kwietnia 1994 r. uzyskał tytuł licencjata na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, a w 2018 r. tytuł doktora teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Już w PRL- upamiętali o Żołnierzach Wyklętych

2026-08-10 22:34

Paweł Pasionek

W niedzielę 9 sierpnia mieszkańcy wsi Żmiąca tradycyjnie spotkali się na Mszy św. na wzgórzu Cuprówka, przy kapliczce – pomniku, aby modlić się zwłaszcza za czterech poległych żołnierzy podziemia antykomunistycznego wywodzących się z miejscowych rodzin: Ludwika Zelka, Wincentego Bukowca, Władysława Bukowca i Kazimierza Augustyna.

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Jan Zając – ppor. Wojska Polskiego. W koncelebrze byli także ks. Marek Wójcik, proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej, ks. prałat Józef Trela, poprzedni proboszcz tej parafii oraz ks. Marek Kita, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Jaworznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję