Reklama

Niedziela plus

Opole

Teologia i Orient

Czego mogą się od siebie nauczyć chrześcijanie Wschodu i Zachodu? Już wkrótce będzie można się o tym przekonać.

Niedziela Plus 40/2023, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

orient.opole.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 9-13 października na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Chrześcijański Orient – nieodkryte dziedzictwo ludzkości”.

Ma ona na celu wymianę myśli i doświadczeń związanych z obecnością chrześcijan i kultury chrześcijańskiej w przestrzeni szeroko rozumianego Orientu. Konferencja daje teologom i badaczom z innych dyscyplin możliwość podjęcia refleksji nad dziedzictwem chrześcijańskiego Wschodu i jego wkładem w globalny kształt współczesnej cywilizacji. Głos zabiorą przedstawiciele różnych obrządków i tradycji wschodnich m.in. z: Syrii, Libanu, Etiopii, Indii, Malezji, Chin, jak również z Europy. W ramach konferencji przewidziano też wiele wydarzeń towarzyszących. Uczestnicy będą zaproszeni do wzięcia udziału m.in. w wystawie ikon prezentowanych przez Henryka Metza ze Śląskiej Szkoły Ikonograficznej, koncercie chrześcijańskich pieśni syryjskich w wykonaniu Mirny Kbbeh czy projekcji filmu. Przewidziano również spotkanie autorskie z redaktorem Dariuszem Rosiakiem na temat chrześcijan Orientu oraz prezentacji i promocji książki Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ostatniego dnia wydarzenia wykład inaugurujący nowy rok akademicki wygłosi ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz, z kolei na Wydziale Teologicznym UO zostanie otwarta Biblioteka Orientalna im. prof. Andrzeja Zaborskiego.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli: przewodniczący watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego bp Andrzej Czaja, syryjskokatolicki wizytator apostolski dla Europy Zachodniej Rzym (Włochy) bp Rami Flaviano Al-Kabalan oraz minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

Oprac za: orient.opole.pl

2023-09-26 14:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opowieść o przyjaźni

Niedziela Plus 49/2025, str. VII

[ TEMATY ]

Opole

Radio Doxa

Chcemy zatrzymać się przy Tym, który jest naszym Przyjacielem, wsłuchać się w to, co do nas mówi, ale też nauczyć się o Nim opowiadać – tłumaczył ks. Piotr Kłonowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży w „Ławce”.

Z okazji 40. Światowego Dnia Młodzieży Duszpasterstwo Młodych Diecezji Opolskiej „Ławka” zorganizowało spotkanie, którego tegorocznym tematem było: „Twoja opowieść o przyjaźni”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjno-akademickim, której przewodniczył bp Waldemar Musioł.
CZYTAJ DALEJ

Przebadaj swoje serce i miłość, która w nim jest

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 28b-34.

Piątek, 13 marca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie śp. Ks. Antoniego Cygory

2026-03-13 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Uroczystości pogrzebowe ks. Antoniego Cygorę

Uroczystości pogrzebowe ks. Antoniego Cygorę

W Sanktuarium Chojeńskiej Matki Bożej Pocieszenia - kościele pw. Świętego Wojciecha w Łodzi rodzina, siostry zakonne i duchowni pożegnali księdza Antoniego Cygorę, wieloletniego mieszkańca Domu Księży Emerytów. Mszy świętej żałobnej za zmarłego przewodniczył biskup Zbigniew Wołkowicz - administrator Archidiecezji Łódzkiej, a homilię wygłosił ks. Marek Izydorczyk.

We wstępie do liturgii żałobnej biskup Zbigniew powiedział - Pan Bóg powołując człowieka na drogę, by pójść za nim na drodze kapłaństwa, obiecuje mu jedną rzecz. To, że on zawsze będzie z tym, który chce być jego sługą, który chce pójść jego drogą, który chce nieść jego orędzie, który chce go uobecniać na ołtarzu. Ale nigdy na starcie nie obiecuje, jaka ta droga będzie i w jaki sposób mamy iść za nim. Kiedy patrzymy na życie księdza Antoniego, widzimy, że w życiu niektórych i życiu jego pojawia się krzyż, który może być dosyć trudny, który po ludzku oddala nas od tego, co możemy robić, oddala nas od tego, komu możemy służyć, ale nie oddala nas nigdy od tego, który nas wybrał i powołał. Cierpienie jest wpisane w nasze życie i cierpienie kapłana, który wraz z Chrystusem niesie swój krzyż, w dalszym ciągu jest cierpieniem owocnym - zauważył hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję