Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Radio w Biłgoraju

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2023, str. I

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Artur Sowa

Biłgorajska parafia jest „wspólnotą wspólnot”

Biłgorajska parafia jest „wspólnotą wspólnot”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to jedna z najstarszych parafii, gdyż pierwsze wiadomości źródłowe o jej powstaniu pochodzą z 1624 r., jednak prawdopodobnie powstała ona już wcześniej – prawdopodobnie między rokiem 1604 a 1624, jednak pierwsze zapisy o osobach pracujących w tej parafii pochodzą z 1644 r. Dopiero 3 grudnia 1717 r. na pierwszego proboszcza został mianowany ks. Jan Mroczkowski, który jako młody, energiczny i zdolny kapłan dość szybko uporządkował sprawy parafialne.

Obecnie działa tutaj wiele ruchów i stowarzyszeń, m.in. chór parafialny, Domowy Kościół, KSM, Legion Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, Ruch Światło-Życie, Oaza Dzieci Bożych, schola, Straż Honorowa Niepokalanego Serca Maryi, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wspólnota Przyjaciół Oblubieńca oraz organizacje trzeźwościowe. Nad grupami czuwają kapłani posługujący w parafii, czyli proboszcz – ks. Jerzy Kołtun oraz dwaj wikariusze, ks. Andrzej Michalski i ks. Paweł Kostrubiec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ponadto świątynia w ostatnim czasie przeszła gruntowny remont elewacji i teraz wieże świątyni widoczne przy wjeździe do miasta na dwóch głównych trasach: Biłgoraj-Zamość i Biłgoraj-Lublin, są wspaniałą wizytówką parafii i całego miasta. Jednym z wyjątkowych elementów tej parafii jest cotygodniowa transmisja Mszy św. w lokalnej telewizji kablowej. – Dzięki trosce ks. kanonika Bogusława Wojtasiuka z naszego kościoła w każdą niedzielę i niektóre święta jest transmitowana Eucharystia dla chorych, o godz. 9.30. Niejednokrotnie spotykam się z wdzięcznością ludzi chorych, że mogą dzięki temu uczestniczyć we Mszy świętej i mówią, że czują się, jakby byli na niej w swoim kościele – tłumaczy proboszcz.

Podczas Niedzieli Radiowej słowo Boże wygłosił ks. dr Piotr Spyra, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej i dyrektor Zamojskiej Szkoły Ewangelizacji im. bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego w Zamościu, który zapraszał do uczestnictwa w Seminarium Odnowy Wiary. – W czasie tego seminarium będziemy zachęcali, aby nie tylko w minutę przeczytać Ewangelię, ale spędzić czas z tym, który jest Słowem, którego dzięki temu słowu będziesz mógł poznać. Aby oswoić się z osobą Jezusa, aby to Jego słowo skruszyło wszystkie fałszywe obrazy, które nosisz w sercu i aby to słowo dotknęło twojego serca i abyś wszedł w osobistą relację z Bogiem, poznał, zrozumiał Go i zaufał Mu bezgranicznie. Wówczas już zupełnie inaczej przeżywa się spowiedź, modlitwę, bo to nie jest już z nakazu, ale wiesz, po co to wszystko się dzieje. Wiele osób mówi, że wchodzi dzięki temu jakby w nowy rozdział życia – wyjaśniał.

Ks. Piotr Spyra zachęcał również do słuchania Katolickiego Radia Zamość. – Jesteśmy dzisiaj tutaj, aby przypomnieć, że nasza rozgłośnia istnieje i zachęcić do słuchania jej. Mamy tam naprawdę wiele dobrych i wartościowych audycji i katechez, wiadomości z życia diecezji i naszych lokalnych wspólnot. To oswaja nas z Panem Bogiem, a alternatywą jest tylko rzeczywistość świecka, często antyewangeliczna, a to jest piękne działanie Pana Boga poprzez radio – zachęcał.

2023-10-17 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyję ekologicznie

Na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Eko Film Festiwal Żyję ekologicznie. Motywem przewodnim wydarzenia były projekcje filmów o tematyce ekologicznej.

Festiwal to przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody – podkreślał w rozmowie organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. – Przede wszystkim chcemy poprzez to wydarzenie edukować, pokazywać i przypominać, jaki mamy wspaniały i niezasłużony dar od Pana Boga dla każdego z nas, jakim jest nasz świat. Jaką mamy piękną i wyjątkową przyrodę, dzięki której możemy odpoczywać i na nowo nabierać sił. Wystarczy spojrzeć na nasze lubelskie lasy, Roztocze, cudowne krajobrazy, to jest coś wyjątkowego, gdzie możemy nabierać takiego ducha do trudów codzienności. Pod warunkiem, że nie będziemy tego niszczyć. I stąd pomysł na Eko Film Festiwal, aby poprzez te filmy związane również z naszymi terenami pokazywać, że mamy naprawdę przepiękne miejsca, więc zachęcamy, aby je odwiedzać. Również poprzez filmy edukacyjne chcemy powiedzieć, że nie wolno nam tego marnować. Stąd też filmy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody czy czystego powietrza – podkreślał. Wydarzenie to także promocja postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi, że każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas przyrodę. – Do tej pory, przy wsparciu instytucji odpowiedzialnych w Polsce za ochronę przyrody organizowaliśmy piknik ekologiczny, w tym roku postawiliśmy rozszerzyć formułę o Eko Film Festiwal – dodał kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Czy w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski obowiązuje nas udział we Mszy św.?

[ TEMATY ]

Msza św.

3 Maja

Karol Porwich / Niedziela

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

„Bo kierownik kazał”

2026-05-02 06:36

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polska 2050 w czwartek da ostrożny kredyt zaufania minister klimatu Paulinie Hennig-Klosce oraz minister zdrowia Jolancie Sobierańskiej-Grendzie i zagłosuje za odrzuceniem obu wniosków o wotum nieufności – zadeklarowała w Sejmie przewodnicząca partii Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W ten sposób zakończył się kolejny, dobrze znany w założonym przez Szymona Hołownię ugrupowaniu cykl. Dwa tygodnie napinania muskułów, wygrażanie się, protest przeciwko przedmiotowemu traktowaniu przez Donalda Tuska, a ostatecznie zakończyło się pochyloną grzecznie głową i głosowaniem jak „kierownik” każe. Co z tego wynika dla rządzącej koalicji, a co dla opozycji?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję