Reklama

Kościół

Szczęśliwi rodzice szczęśliwe dzieci

Kiedy rodzice mają się dobrze, to dzieci mają się jeszcze lepiej. Jak pozytywne relacje między rodzicami kształtują dzieciństwo?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla tworzenia bezpiecznego świata dzieciństwa potrzebna jest pełna szacunku i miłości relacja między rodzicami. To wzorce codziennych zachowań między dorosłymi mają m.in. wpływ na rozwój empatii u dzieci czy ich poczucie własnej wartości.

Rodzice wzorcem

Dobre relacje między rodzicami sprawiają, że dom dla dzieci, a później nastolatków staje się bezpiecznym portem, do którego chcą wracać. Dzieci w naturalny sposób obserwują i naśladują zachowania swoich rodziców. Relacje rodzinne oparte na szacunku, miłości i zrozumieniu stanowią dla nich wzorzec do naśladowania. Widząc, jak rodzice radzą sobie ze stresem, z konfliktami i trudnościami życiowymi, uczą się, jak podchodzić do podobnych sytuacji w przyszłości. Można powiedzieć, że dzieci już od urodzenia obserwują i przyswajają to, w jaki sposób ich rodzice okazują sobie miłość czy komunikują się ze sobą w codzienności. One są bardzo wrażliwe na dynamikę zachowań i reakcji między dorosłymi, szczególnie w domu, a te interakcje mają wpływ na ich postrzeganie relacji między innymi ludźmi w późniejszym czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pedagogice mówi się o modelowaniu dziecka przez przykład, który dają najbliżsi opiekunowie. Im lepszy model, tym bezpieczniejszy wzór do naśladowania przez dziecko, które tworzy swój świat „oczami dorosłych”. Oznacza to, że dzieci w dużej mierze formują swoje pojęcie o sobie, rzeczywistości i społeczeństwie na podstawie tego, co widzą, słyszą i czego doświadczają w relacjach z dorosłymi opiekunami. Odbierają sygnały z otoczenia, w którym się rozwijają i kształtują swoje przekonania oraz sposób rozumienia świata na podstawie doświadczeń w codzienności. Mówimy, że bezpieczny model przywiązania do rodzica kształtuje bezpieczny model budowania swojej przyszłości w dorosłym życiu.

W atmosferze miłości

W budowaniu bezpiecznej przystani dzieciństwa i okresu nastoletniego bardzo ważną rolę odgrywa przekonanie, że rodzice kochają się nawzajem, okazują sobie miłość przez słowa i gesty. Przekłada się to na budowanie atmosfery miłości w domu, która udziela się wszystkim domownikom i kształtuje poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Tym samym dzieci mają większe szanse na rozwijanie pozytywnego obrazu siebie i stworzenie w przyszłości relacji pełnych miłości i akceptacji.

Reklama

Kiedy rodzice okazują sobie szacunek, życzliwość, traktują się z godnością i uznają prawa i uczucia drugiej osoby, dzieci wzrastają w stabilnym emocjonalnie środowisku. Z odwagą mówią o tym, co przeżywają radosnego lub co jest dla nich trudnością czy nowym wyzwaniem, a co powoduje smutek. Wspólne cele czy plany rodziców, a później także aktywności całej rodziny, np. podczas wspólnego spędzania wolnego czasu, budują w dzieciach poczucie wspólnoty, odpowiedzialności i zrozumienia dla budowania rodziny jako miejsca, w którym chcą być, mogą współtworzyć i w którym dobrze się czują.

Pełna zrozumienia komunikacja między rodzicami pozwala dzieciom zobaczyć, jak sobie radzić z różnicami i konfliktami w sposób konstruktywny, tzn. że należy skupić się na znalezieniu rozwiązania bez obwiniania kogokolwiek czy szukania winnego. Obserwując, jak rodzice szanują siebie nawzajem, wyrażają uczucia i radzą sobie z konfliktami, dzieci uczą się, jak budować i utrzymywać pozytywne relacje. Wpływ na rozwój empatii u dzieci ma także obserwacja tego, jak rodzice okazują sobie nawzajem empatię. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice są wrażliwi na uczucia oraz potrzeby drugiej osoby, uczą się zrozumienia i reagowania z empatią w swoich interakcjach z innymi.

Wzajemne wsparcie

Umiejętność aktywnego słuchania, m.in. bez przerywania mówiącemu, ma również bardzo duże znaczenie w procesie wychowywania dzieci, ponieważ już od najmłodszych lat uczy zrozumienia dla spraw drugiej osoby. Kiedy rodzice potrafią przyznać się przed sobą do błędu lub przeprosić za niewłaściwe zachowanie, dzieci widzą, że nikt nie jest doskonały. Postawa przeproszenia i przebaczenia buduje też zaufanie w rodzinie, a dzieci czują, że rodzice są autentyczni i gotowi do samorefleksji, co w efekcie wzmacnia też więzi rodzinne. Ponadto dzięki takim sytuacjom dzieci uczą się, jak można sobie poradzić w sytuacji, kiedy popełnią błąd lub źle się zachowają.

Reklama

Wzajemne wsparcie w trudnych chwilach, które okazują sobie rodzice np. w sytuacji utraty pracy przez jedno z nich, buduje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Dzieci potrzebują pewności, że dorosły świat jest gotów zareagować i zapewnić wsparcie w nieprzewidywalnych czasem sytuacjach, co buduje ich poczucie bezpieczeństwa wobec niepewności.

Jeżeli rodzice korzystają z dobrodziejstw, które niosą słowa motywacji, czyli wzbudzania motywu do podjęcia jakiejś akcji u drugiej osoby, budzą tym samym motywację wewnętrzną dziecka, sprawiając, że znajduje ono w sobie wystarczająco dużo siły do pokonywania różnych przeciwności czy wykonywania zadań, czasem najprostszych. Dzieci czują się także zmotywowane, aby rozwijać swoje pasje, zdolności i zainteresowania, ponieważ wiedzą, że mają wsparcie ze strony rodziców. Stawianie przez rodziców zrozumiałych granic czy wpajanie zasad w życiu codziennym pomaga dzieciom zrozumieć, czego mogą się spodziewać, a to wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa. Wyrazy wdzięczności i doceniania między rodzicami uczą dzieci dostrzegać gesty najmniejszej dobroci i pomocy oraz kształtują taką samą postawę zachowania w codzienności. Wspólne zaangażowanie przez rodziców w życie religijne, praktykowanie rodzinnej modlitwy, korzystanie z sakramentów św. budzi w dzieciach wiarę, nadzieję i miłość. Staje się wzorem do naśladowania i daje fundament do dalszego wzrostu życia duchowego zgodnego z przykazaniami i Ewangelią.

***

Dzieci wychowywane w atmosferze szacunku i miłości mają większe poczucie wartości, są bardziej niezależne i lepiej sobie radzą z życiowymi wyzwaniami. Im bardziej pozytywne, pełne miłości będą relacje między rodzicami, tym pewniejszy siebie, zdolny do samodzielnego myślenia i podejmowania odpowiedzialnych decyzji będzie młody człowiek w przyszłości. Podsumowując – można powiedzieć, że każda dobra inwestycja w budowanie silnych relacji między rodzicami przyniesie jeszcze lepsze efekty w dorosłym życiu dziecka.

Projekt dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina!”.

2023-11-21 11:21

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To już tradycja

Niedziela świdnicka 24/2019, str. 6

[ TEMATY ]

dzieci

festyn

Krystyna Smerd

Na zakończenie muzycy i wokaliści zespołu „The Cuban latin Jazz” stanęli do zdjęcia ze wszystkimi młodymi wykonawcami koncertu

Na zakończenie muzycy i wokaliści zespołu „The Cuban latin Jazz” stanęli do zdjęcia ze wszystkimi młodymi wykonawcami koncertu

Rodzina wolna od uzależnień to tytuł „XXII Festynu Dziecięcego” zorganizowanego w Strzegomiu 2 czerwca z okazji Dnia Dziecka przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika, parafię pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej oraz Siostry Elżbietanki

Festyn, co już należy do tradycji, odbył się na placu parkingowym przy hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy którym stanęła wielka estrada, pełna kolorowych i migoczących świateł. To na niej od wczesnego popołudnia do późnych godzin wieczornych można było oglądać artystyczne występy miejscowych zespołów dziecięcych ze szkół i przedszkoli, a w finale bawić się na koncercie tegorocznej gwiazdy – zespołu kubańskiego „The Cuban latin jazz”. Jak przystało na festyn, nie zabrakło też różnorodnych stoisk handlowych z zabawkami, pamiątkami oraz ciastem i jadłem. Ostatnim i oczekiwanym z ogromną niecierpliwością punktem programu było publiczne losowanie nagród w tradycyjnej już festynowej loterii, która od lat cieszy się wielką popularnością, bez której nie sposób już wyobrazić sobie tego strzegomskiego spotkania z rodzinami. W tym roku przygotowano blisko trzy 3200 losów i wszystkie zostały do końca imprezy rozsprzedane.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Tylko prawdziwa miłość umie strzec życia – ogólnopolskie spotkanie dyrektorów szkół katolickich

2024-02-29 16:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szkoły katolickie

BPJG

Szkoły katolickie w obliczu aktualnych zagrożeń bioetycznych w Polsce, jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie, wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego - to m.in. tematy dwudniowej Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Konferencja odbyła się na Jasnej Górze i przebiegała pod hasłem: „Szkoła Katolicka w służbie kultury życia”. Wiosenne spotkanie jest jednym z trzech tego typu odbywających się na Jasnej Górze. Wszystkie szkoły katolickie w Polsce są zrzeszone w Radzie Szkół i pozostają pod opieką Konferencji Episkopatu Polski.

Siostra Patrycja Garbacka, kierownik Biura Rady Szkół Katolickich, podkreśliła, że temat obecnej konferencji zrodził się jako pewna reakcja, na to co obserwujemy w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym, stąd podejmowane zagadnienia odnosiły się do kultury życia. Ochrona życia, służba życiu, to jest jedno z zadań szkoły katolickiej, niezmienne bez względu na czasy, sytuację zewnętrzną i wewnętrzną. - To wychowywanie musi się odbywać w środowisku prawdy. Życie w prawdzie jest istotne dla człowieka, bo dopiero na bazie prawdy kształtuje się w człowieku szacunek do życia, a relacje międzyosobowe są prawidłowo nawiązywane - powiedziała s. Garbacka.

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: jesteście miłowane przez Boga

2024-03-02 13:20

[ TEMATY ]

orędzie

Orędzie papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka/RED

O miłości Boga do każdego z dzieci, o tym, że są one radością nie tylko swoich rodziców, ale także Kościoła i ludzkości przypomniał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Dziecka, który będzie po raz pierwszy obchodzony 25 i 26 maja w Watykanie. Jego hasłem są słowa: „Oto czynię wszystko nowe” (Ap 21, 5)

Orędzie Ojca Świętego Franciszka na I Światowy Dzień Dzieci

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję