Reklama

Wiara

Homilia

W imię Trójcy Świętej

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Andrej Rublow

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Trójca Święta (ikona Andrieja Rublowa)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko w Kościele zaczyna się od znaku Trójcy Świętej. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Wezwanie Trójcy Świętej rozpoczyna nabożeństwa, a błogosławieństwo w imię Trójcy Świętej posyła wierzących do ich życia. W ten sposób całe życie Kościoła, całe życie wierzących naznaczone jest tajemnicą Trójcy Świętej. Mimo że jest ona trudna do zgłębienia, liturgiczne wezwanie obecności Trójcy Świętej odkrywa rąbek tej tajemnicy. Od Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego wszystko się zaczyna i w Nich znajduje swe spełnienie. Człowiek, który tak rozpoczyna swój dzień, tak samo go kończy. Kiedy wzywa obecności Osób Trójcy Świętej, zaprasza Je do swojego życia, żyje Nimi w swojej codzienności, i dzień po dniu odkrywa, jak ta tajemnica powoli przenika jego życie.

Andriej Rublow w swojej słynnej ikonie Trójca Święta, napisanej na podstawie starotestamentalnego opowiadania o gościnie u Abrahama, pomaga nieco odkryć tę tajemnicę. Ukazuje trzy postacie bardzo podobne do siebie. Są one zgromadzone wokół stołu zasłanego białym obrusem i wpatrują się w siebie – w ten sposób autor pokazuje relację, która łączy Trójcę Świętą: miłość. Pozy, w jakich postacie zostały ukazane, sugerują z kolei otwartość na każdego, kto staje przed ikoną, która jest oknem do świata nadprzyrodzonego. Nad postaciami tymi widzimy rzeczy, które mogą sugerować przesłanie ikony: dom wychodzący prawdopodobnie zza ramion Ojca to Kościół, który wyraża ojcostwo Boga i Jego bezpośrednią troskę o swój lud. Drzewo wyrastające za Synem odnosi się do symboliki drzewa rajskiego i drzewa krzyża i wskazuje na drzewo życia karmiące wierzących. Nad trzecią postacią dostrzegamy skałę lub górę, która symbolizuje objawienie się Boga, a zarazem wskazuje, że Trójca daje życie, tak jak ze skały wypływa życiodajna woda. W całym swoim przesłaniu ikona przekazuje prawdę o Bogu, która zaprasza nas do swojego domu, do stołu, zapowiedź niebiańskiej uczty, gdzie człowiek doświadcza zbawienia – nowego życia, gdzie jest karmiony przez Boga i wzrasta dzięki życiodajnej wodzie łaski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Realizacja życia w Trójcy Świętej dokonuje się w uczestnictwie w misji Kościoła. Chrystus, posyłając uczniów imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, wskazuje na Osoby, które będą sprawcami tej ewangelizacji. Mówi także coś ważniejszego: „Ja jestem z wami, przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Podobne słowa, odnoszące się do Bożej obecności w życiu człowieka, znajdują się na początku Ewangelii według św. Mateusza, co pokazuje, że całe dzieło zbawcze ma przybliżyć człowieka do Boga i pokazać, że On jest Bogiem bliskim.

Przesłanie dzisiejszej Liturgii Słowa oraz Tradycji Kościoła zdają się mówić dzisiaj do każdego z nas: Zapraszam cię do wspólnoty Trójcy Świętej. Odkrywanie tej tajemnicy będzie ci pomagało odkrywać siebie, tajemnicę twojego serca i duszy. Im bardziej radykalnie będziesz żył Ewangelią, tym dobitniej zobaczysz, jak Bóg działa, prowadzi cię i daje ci dowody swojej obecności. Poznasz Boga, zobaczysz, jak powoli odkrywa przed tobą swoją tajemnicę – tajemnicę miłości odwiecznej, którą ukochał człowieka.

2024-05-21 13:57

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdrowa pamięć

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Fot. Graziako

Kościół św. Piotra „In Gallicantu” w Jerozolimie (płaskorzeźba z XXl wieku)

Kościół św. Piotra „In Gallicantu” w Jerozolimie (płaskorzeźba z XXl wieku)

Jak ptak, co opuszcza swe gniazdo, tak człowiek migruje po firmamencie ziemskich dróg. Drogi naszych przodków rozsianych po świecie często wiodły swą pamięć do kolebki istnienia. Dla nas, Europejczyków, to Jerozolima, Rzym, Ateny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia diakonatu w diecezji toruńskiej

2024-06-22 13:47

Renata Czerwińska

- To z waszych rodzin Pan Bóg wybiera. To one są tą żyzną glebą, z których On wybiera do posługi kapłańskiej, misyjnej, życia konsekrowanego, a także założenia rodziny – mówił bp Józef Szamocki podczas święceń diakonatu, które odbyły się 22 czerwca w toruńskiej katedrze.

Do święceń przystąpiło pięciu młodych mężczyzn, pochodzących z parafii w Grudziądzu, Toruniu, Nowym Mieście Lubawskim i Jabłonowie Pomorskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję