Reklama

Niedziela Legnicka

Podwójna rocznica

20 września uczczona została 683. rocznica poświęcenia kościoła świętych Piotra i Pawła (1371 r.), który od 1992 r. jest katedrą diecezji legnickiej. Była to zarazem 3. rocznica ingresu biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, który przewodniczył dziękczynnej Mszy św.

Niedziela legnicka 40/2024, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Uroczystości rocznicowej towarzyszył obraz przedstawiający bp. Nankiera

Uroczystości rocznicowej towarzyszył obraz przedstawiający bp. Nankiera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród koncelebransów obecny był także drugi biskup legnicki, a obecnie senior Stefan Cichy, duszpasterze z parafii katedralnej oraz księża zarówno proboszczowie z legnickich parafii, jak i pełniący różne inne funkcje w diecezji.

Kościół

W homilii bp Siemieniewski przypomniał m.in. znaczenie słowa: kościół – z grec. ecclesia, które oznacza: zwołanie, zgromadzenie, a tym samym jest to nawiązanie do obietnicy Jezusa: „Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). Tym samym w takiej wspólnocie, zgromadzeniu mogą realizować się pozostałe obietnice Jezusa, związane ze słuchaniem Bożego słowa i posługi sakramentalnej, a zgromadzeni tworzą Bożą rodzinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Pan Bóg w swojej Opatrzności daje nam te murowane świątynie po to, by mógł zamieszkać pośród swojego ludu, by tu mogło rozbrzmiewać Jego słowo, by eucharystyczną mocą mógł zamieszkiwać w ludzkich sercach, by spełniały się Boże obietnice. Stąd nasza dzisiejsza radość, stąd wdzięczność za tych, którzy przed wielu wiekami wznosili gotyckie mury tej świątyni – mówił bp Andrzej.

Zobowiązania

Reklama

Przypomniał także, że ci, którzy należą do tej wspólnoty, są także wezwani do pewnych zadań, obok walki ze swymi słabościami i ciągłego rozwoju duchowego, obok dawania świadectwa, ewangelizacji, walki o drugiego człowieka, są – jak chociażby w obecnej sytuacji – wezwani do dzieł miłosierdzia, pomocy osobom, dotkniętym skutkami ulewnych deszczy i powodzi. Takie działania podejmowane są w ramach diecezji, instytucji diecezjalnych, ale także przez wiernych z poszczególnych parafii i osoby indywidualne, za co biskup legnicki złożył podziękowania.

Wspomnienie ingresu

Uroczystość poświęcenia kościoła, była też okazją do uczczenia 3. rocznicy ingresu biskupa legnickiego. Okolicznościowe życzenia na ręce biskupa w imieniu duchowieństwa i wiernych złożył proboszcz katedry ks. prał. Robert Kristman.

– Pełne 3 lata z tych 863 jesteśmy pod duszpasterzowaniem księdza biskupa i dlatego, w imieniu wszystkich tu obecnych, chciałbym wyrazić zapewnienie, że trwamy w modlitwie z księdzem biskupem i modlitwą wspieramy – mówił proboszcz katedry.

Wydarzeniu towarzyszył portret wrocławskiego bp. Nankiera (duszpasterzował w latach 1326-41), do którego nawiązał proboszcz katedry, przypominając, że ustępujący już wtedy z urzędu bp Nankier, w lutym 1341 r. przyjechał do Legnicy i dokonał poświęcenia prezbiterium budowanego wtedy kościoła. Natomiast jego następca, biskup Wacław z Pogorzeli, wyznaczył datę poświęcenia świątyni na 20 września 1342 r.

2024-10-01 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojczyzna swojemu obrońcy

Niedziela legnicka 49/2019, str. IV

[ TEMATY ]

nagrobek

Legnica

wojna

wojna polsko‑bolszewicka

Ks. Waldemar Wesołowski

Grób rodziny Poźniaków z pamiątkową fotografią Juliusza w ułańskim mundurze Legionisty

Grób rodziny Poźniaków z pamiątkową fotografią Juliusza w ułańskim mundurze Legionisty

Na chojnowskim cmentarzu 20 listopada odbyła się uroczystość oznaczenia grobu Juliusza Poźniaka w ramach akcji „Ocalamy”

To inicjatywa wojewody dolnośląskiego oraz wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, która ma na celu uhonorowanie pamięci o bohaterach walki o niepodległość Ojczyzny. Jednym z nich jest chojnowski społecznik, nauczyciel, pedagog, a także legionista i żołnierz walk 1920 r. Juliusz Poźniak.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko nie potrzebuje zdjęć ani prezentów – o Pierwszej Komunii we wspólnotach „Baranków”

2026-05-05 21:00

Karol Porwich/Niedziela

Jeśli dziecko naprawdę doświadczy spotkania z żywym, kochającym Bogiem, nie potrzebuje pamiątki w postaci zdjęcia czy prezentu. To doświadczenie zostaje w sercu - mówi o. Przemysław Ciesielski OP, współtwórca „Baranków”. W rozmowie z KAI opowiada m.in. o tym, jak wygląda Pierwsza Komunia Święta bez prezentów i kamer w duchu tej inicjatywy, o przygotowaniu do spowiedzi poprzez odkrywanie talentów i dobra oraz roli rodziców jako pierwszych przewodników dziecka na drodze wiary.

Anna Rasińska (KAI): Pierwsza Komunia Święta bez koncentracji na wystawnej imprezie, fotografach, kamerzystach i drogich prezentach - czy to dziś w ogóle możliwe?
CZYTAJ DALEJ

W 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2026-05-05 23:01

Biuro Prasowe AK

– Czy my jeszcze wierzymy w to, że Jezus Chrystus ma taką moc – łączyć, spajać, powstrzymać przed rozpadem? Wierzymy w ten kamień, czy go odrzucamy, budując? (…) Czy moja osobista relacja z Jezusem jest we mnie jeszcze jednym argumentem, żeby przeżywać jedność z innymi? – pytał kard. Grzegorz Ryś w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu sprawowanej w 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Proboszcz parafii wawelskiej ks. Paweł Baran powitał w katedrze kombatantów – uczestników walk o niepodległość ojczyzny, wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, współorganizatorów uroczystości: wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Filipa Musiała, a także parlamentarzystów, władze województwa małopolskiego, krakowski korpus konsularny, dowódców rodzajów sił zbrojnych oraz dowódców jednostek wojskowych na czele z generałem broni Adamem Joksem – dowódcą 2 Korpusu Polskiego-Dowództwa Komponentu Lądowego; komendantów służb mundurowych z garnizonu małopolskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję