Reklama

Głos z Torunia

Głosić Chrystusa

Jak wspólnota parafii św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej świętowała jubileusz 50-lecia.

Niedziela toruńska 41/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Waldemar Konieczka

Parafianie angażują się w życie wspólnoty

Parafianie angażują się w życie wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody zbiegły się ze wspomnieniem patrona parafii Stanisława Kostki. Odbyły się 22 września z udziałem mieszkańców Złejwsi Wielkiej, Złejwsi Małej, Gutowa, Pędzewa i części Skłudzewa.

Niezwykły młody święty

Na uroczystość przybyli m.in. wójt gminy Zławieś Wielka Marcin Swaczyna oraz dyrektor sąsiadującej z kościołem Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego Grzegorz Hryniewicz wraz z wicedyrektor Karoliną Drabkowską. Sumie przewodniczył ks. kan. Marek Borzyszkowski, który również wygłosił homilię. Nawiązał w niej do ciekawej historii parafii oraz jej mieszkańców. Niezwykle barwnie opowiedział o św. Stanisławie, z którym tak wiele nas łączy. Młody święty wykorzystywał każdą chwilę swego niedługiego życia, by głosić Chrystusa i pozostać mu wiernym. Na zakończenie uroczystości proboszcz ks. kan. Wojciech Murawski dziękował zaproszonym gościom i delegacjom, a szczególnie parafianom zaangażowanym w życie tutejszej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W świętowanie jubileuszu parafii włączyli się uczestnicy Rajdu Rowerowego „Od Kostki do Kostki” zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Uroczystości jubileuszowe uświetniła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Kędzierskiego.

Rys historyczny

Reklama

Historia tej dość młodej parafii jest bardzo ciekawa. W XIX w. okolica zamieszkana była w zdecydowanej większości przez Niemców oraz potomków Holendrów. Nieliczni katolicy należeli do parafii św. Marcina w Czarnowie. Kościół w Złejwsi Wielkiej zbudowany został przez ewangelików w latach 1895-1902. Do 1945 r. świątynia służyła wspólnocie ewangelicko-unickiej. Obok kościoła do dziś stoi pastorówka pobudowana w latach 1904-05. Po 1920 r. nastąpił znaczny odpływ ewangelików, a zaczęli się tutaj osiedlać Polacy, w tym reemigranci z Ameryki, którzy odkupowali niemieckie gospodarstwa. Podczas II wojny światowej budynek kościoła nie został uszkodzony, ale pozbawiono go wyposażenia. Do 1946 r. we wsi stacjonowały wojska radzieckie. Na szczęście kościół nie został zdewastowany ani rozebrany, jak to stało się ze świątyniami w sąsiednich wsiach. W miejsce ludności niemieckiej, która opuściła te tereny, napłynęła ludność polska wyznania rzymskokatolickiego. W 1948 r. kościół wraz z kaplicą w Pędzewie przejęła parafia w Czarnowie i utworzyła tam kościół filialny.

Dekret ustanowienia samodzielnej parafii św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej podpisany został 17 czerwca 1974 r. przez biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego. Trud tworzenia struktur parafialnych podjął pierwszy proboszcz parafii ks. Jan Kozikowski. Wdzięczni parafianie uczcili jego pamięć pamiątkową tablicą na ścianie kościoła.

Drugim proboszczem parafii był ks. kan. Feliks Miszewski, a od 2009 r. opiekę nad parafią sprawuje ks. kan. Wojciech Murawski.

2024-10-08 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadek Ewangelii miłości

Niedziela toruńska 44/2024, str. II

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Agata Pawluk

Najmłodsi uczestnicy spotkania wyczekiwali koncertu Małego TGD

Najmłodsi uczestnicy spotkania wyczekiwali koncertu Małego TGD

Echa przeszłości wciąż brzmią w naszych sercach, inspirując do refleksji nad własnym życiem. To w pamięci o ludziach, którzy stawali w obronie wartości, odnajdujemy siłę do działania w dzisiejszym świecie.

W 40. rocznicę śmierci bł. Jerzego Popiełuszki w Górsku odbyło się Spotkanie Młodych Diecezji Toruńskiej. Uczestnicy przyjechali m.in. z Torunia, Grudziądza, Gronowa, Wielkiej Łąki, Przysieka, Bierzgłowa, Złejwsi Wielkiej, Małej Nieszawki oraz Siemonia. – Wydarzenia, które szanują historię, to dowód żywej wiary, silniejszej od czasu, który upływa. Każde wspominanie jest okazją do spotkania. Nie tylko do sentymentalnych westchnień, ale do aplikowania sprawdzonej mądrości w konkretnym dzisiaj – mówił diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Dawid Wasilewski.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję