Reklama

Niedziela Małopolska

Siła Folkloru!

[ TEMATY ]

festiwal

folklor

Malgorzata Cichoń

W Zakopanem od 21 sierpnia trwa 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W niedzielę, 23 sierpnia odbyła się jego uroczysta inauguracja. Zaczęto od wspólnej Mszy św. w kościele Świętego Krzyża, gdzie modlono się m.in. o pokój. Uczestnicy Festiwalu zadbali o oprawę liturgii - poprzez międzynarodowe pieśni (m.in. rodem z Meksyku czy Sardynii), procesję z darami oraz modlitwę wiernych w różnych językach.

Zobacz zdjęcia: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Po Eucharystii utworzył się barwny korowód, który przeszedł ul. Zamoyskiego oraz słynnym deptakiem Krupówki. Widzowie obejrzeli popis tańców i śpiewów z różnych stron świata: Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Grecji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Meksyku. Występy kipiały energią, radością, entuzjazmem, który udzielał się osobom podziwiającym tę różnorodną mozaikę góralskiego folkloru.

Reklama

Zespoły, podczas trwającego tydzień Festiwalu (21-29 sierpnia), rywalizują o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Polskę reprezentują Białodunajcanie, Limanowianie i Grojcowianie oraz Dolina Popradu. Natomiast gospodarzem wydarzenia jest zespół „Giewont” z Zakopanego-Olczy, który 22 sierpnia na scenie plenerowej pokazał obrzędy, tańce i śpiewy wykonywane podczas tradycyjnego wesela góralskiego. Także przedstawiciele innych państw, w ramach koncertu „Muzyka Łuku Karpat” w kinie „Sokół”, zagrali muzykę weselną oraz wykonali pełne temperamentu i uroku tańce solowe.

Dolna Rówień Krupowa zamieniła się w wioskę festiwalową, gdzie roi się od występów, konkursów, warsztatów, animacji dla dzieci oraz wystaw. Można tu także skorzystać z kiermaszu rękodzieła czy spróbować regionalnych potraw, a także uczestniczyć w narodowych dniach (w poniedziałek - grecki, we wtorek - ukraiński, w środę - hiszpański).

W poniedziałek, 24 sierpnia, rozpoczyna się trwający trzy dni Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, im. Władysława Terbuni-Tutki. Na 27 sierpnia zaplanowano jubileusz Święta Gór, które po raz pierwszy odbyło się w Zakopanem 80 lat temu, a potem dało początek m.in. Festiwalowi. Wieczorem przewidziano koncert muzyków podhalańskich w repertuarze tradycyjnym i folkowym.

Reklama

Festiwal to także okazja do pogłębienia wiedzy. W Urzędzie Miasta Zakopane zorganizowano warsztaty folklorystyczne o gwarze podhalańskiej oraz międzynarodową konferencję naukową: „Kulturowe wymiary pogranicza”. Agnieszka Gąsienica-Giewont, dyrektor artystyczny Festiwalu, mówi „Niedzieli”, że jego głównym celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego regionów górskich. Organizatorzy starają się przyciągnąć zarówno znawców tematu, jak i dotrzeć do „przeciętnego turysty”. Różnymi sposobami chcą zachęcić go nie tylko do biernego oglądania, ale i do zaangażowania. Stąd pokazy artystyczne na ulicach miasta czy liczne warsztaty: - Jeżeli ktoś raz wejdzie do osady festiwalu, wraca! - zapewnia p. Agnieszka - Staramy się o jak najwyższy poziom wydarzenia, w tym o jego wymiar edukacyjny. Czasem folklor jest pejoratywnie pojmowany, jednak opinie, które do nas trafiają, świadczą, że prawda, siła folkloru i tradycja - przemawiają.

Warto podkreślić, że w programie wydarzenia uwzględniono wspólny udział w Eucharystii czy modlitwie o pokój w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, która będzie mieć miejsce w piątek, 28 sierpnia (początek o godz. 13.30). - To już tradycja Festiwalu: zawsze po Bożemu go rozpoczynaliśmy od Mszy. Natomiast podczas modlitwy o pokój łączymy się szczególnie z tymi, którzy znajdują się w różnorakiej biedzie - mówi pani Dyrektor.

Nie zabrakło także gestu solidarności: dochód z koncertu folkowego, który odbył się 21 sierpnia z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” z Zakopanego oraz „Kapeli ze Wsi Warszawa”, przeznaczono dla górali z Nepalu, poszkodowanych w czasie niedawnego trzęsienia ziemi.

Więcej informacji i aktualności na stronie internetowej Festiwalu www.festiwale.zakopane.pl, którego patronem medialnym jest m.in. „Niedziela”.

2015-08-24 12:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Atrakcje pod Giewontem

Niedziela małopolska 32/2015, str. 4

[ TEMATY ]

festiwal

folklor

Anna Karpiel-Semberecka

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Każdego roku pod koniec wakacji do Zakopanego zjeżdżają miłośnicy folkloru i kultury góralskiej na odbywający się tam Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W tym roku odbędzie się on już po raz 47. w dniach od 21 do 29 sierpnia. W swoim założeniu ma służyć ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Ta impreza wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń, które proponuje turystom z Polski i zagranicy miasto Zakopane, organizator Festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję