Reklama

Niedziela Sandomierska

Wisła w roli głównej

W Sandomierzu odbyła się już 16. edycja Festiwalu Dookoła Wody – wydarzenia, które od lat łączy elementy kultury, tradycji flisackiej, muzyki, filmu, rekreacji i edukacji.

Niedziela sandomierska 31/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Sandomierz

UM Sandomierz

W ramach festiwalu odbył się również spacer po Sandomierzu

W ramach festiwalu odbył się również spacer po Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal rozpoczął się 18 lipca od wykładu dr hab. Anny Szylar na temat benedyktynek sandomierskich i historii klasztoru. Zabytkowy obiekt, który rzadko bywa udostępniany turystom, gdyż mieści się w nim Wyższe Seminarium Duchowne, tego dnia był dostępny dla odwiedzających. Wieczorem na bulwarach przy Wiśle wystąpili m.in. Kapela Siwka, Pablo Delikat Band, Marek Majewski oraz Hambawenah – Orkiestra Dobrej Wody, która w tym roku obchodziła swój jubileusz. Choć pogoda nie sprzyjała nie zniechęciło to mieszkańców ani turystów, którzy przy muzyce i wspólnych rozmowach spędzali wieczór.

W ramach festiwalu

Odbyły się także pokazy filmowe w Kinie Starówka. Publiczność mogła obejrzeć m.in. film dokumentalny Za drzewno na wodzie autorstwa Teresy Kudyby, opowiadający o rzemiośle flisackim i ludziach związanych z wodą. Po seansie odbyło się spotkanie z reżyserką, która opowiadała o kulisach powstawania filmu i historii, jakie zebrała w trakcie pracy nad dokumentem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na sportowo

Reklama

W sobotę i niedzielę odbyły się także wydarzenia o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Wśród nich był turniej siatkówki plażowej rozgrywany na specjalnie przygotowanym boisku nad Wisłą. Wzięły w nim udział amatorskie drużyny z regionu, a zmagania odbywały się w przyjaznej atmosferze mimo opadów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Mistrzostwa Sandomierza w kajakarstwie, zorganizowane dla dzieci i młodzieży przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawody rozegrano na dystansach 400 i 800 metrów. Uczestnicy, mimo kapryśnej pogody, z entuzjazmem walczyli o medale. – Chcemy oderwać młodzież od ekranów i komputerów, pokazać, że sport nad wodą może być pasjonujący i dostępny dla każdego – mówił Jerzy Żyła z MOSiR Sandomierz.

Historycznie

W niedzielę odbył się spacer historyczny „Wiślanym szlakiem po Sandomierzu”, który poprowadziła dr Renata Stawowy. Uczestnicy poznali mniej znane fakty z dziejów miasta, związane z żeglugą, handlem i rolą Wisły w rozwoju gospodarczym regionu.

Kulturalnym akcentem była również wspólna lektura fragmentów poematu Flis Sebastiana Fabiana Klonowica – klasycznego dzieła literatury staropolskiej. Utwór został zaprezentowany przez aktorów i lokalnych animatorów kultury. – Festiwal Dookoła Wody to nie tylko koncerty czy pokazy. To opowieść o naszej tożsamości, o historii, która płynie razem z Wisłą. Staramy się co roku przypominać, że ta rzeka to coś więcej niż geografia – to kultura, ludzie i wspomnienia – powiedział Grzegorz Świtalski, prezes Fundacji Sandomierka.

Wisła łączy pokolenia

Jedna z uczestniczek wydarzenia przyjechała do Sandomierza z rodziną po raz trzeci. – Ten festiwal ma klimat. Dzieci mają gdzie się bawić, dorośli czego posłuchać. I mimo że padało, wszystko się odbyło, jak trzeba. Z przyjemnością tu wracamy.

Festiwal Dookoła Wody to wydarzenie, które pokazuje, że lokalna tradycja może być żywa, inspirująca i otwarta na wszystkich. Program łączy muzykę, edukację i sport. Można powiedzieć, że jest coś dla ducha, coś dla ciała i coś dla rodziny. Wydarzenie, którego główną bohaterką jest Wisła łączy pokolenia. Jak co roku, festiwal pokazał, że Sandomierz, żyje swoją wodną przeszłością, a jego mieszkańcy potrafią – niezależnie od pogody – budować wspólnotę i dobrą atmosferę.

2025-07-29 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz na Świętym Krzyżu: nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża

[ TEMATY ]

Sandomierz

Diecezja Sandomierska

Nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża, chociaż świat wynosi co chwila na piedestał kolejnych fałszywych bożków, uwodząc serca milionów ludzi – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 14 września podczas trwającego na Świętym Krzyżu wielodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.

Eucharystię przy ołtarzu polowym koncelebrowali o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz liczni kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, leśnicy, żołnierze, policjanci oraz rzesza pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Papież o sytuacji na Bliskim Wschodzie: przerażająca przemoc wojny

2026-03-15 12:56

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

„Przemoc nigdy nie będzie mogła doprowadzić do sprawiedliwości, stabilności i pokoju, których oczekują narody” - zaapelował Leon XIV w pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański. Wezwał do zawieszenia broni i podjęcia dialogu. Ze szczególnym apelem zwrócił się w sprawie Libanu, gdzie sytuacja w wyniku prowadzonym walk jest „powodem do wielkiego niepokoju”.

Podczas pozdrowień po modlitwie Anioł Pański, Papież wskazał, że od dwóch tygodni na Bliskim Wschodzie trwa „przerażająca przemoc wojny” w wyniku której „tysiące niewinnych osób zostało zabitych, a mnóstwo innych zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów”. Ojciec Święty zapewnił o swej duchowej bliskości z tymi, którzy stracili swoich bliskich wskutek uderzeń wymierzonych w szkoły, szpitale oraz zamieszkałe obszary.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: „Czy widzisz tę kobietę?”

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Jezus uczy patrzeć sercem, nie oceną. Boże spojrzenie sięga głębiej niż etykiety.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję