Reklama

U progu nowego milenium

Co z telewizją katolicką?

Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny .Niedzieli.
Edycja częstochowska 13/2001

19 marca br. rozpoczęła działalność Telewizja PULS. Z programów zniknęła Telewizja Niepokalanów, gdzie Niedziela miała swój czas antenowy. Wielu czytelników niepokoi się, czy nowy kanał Telewizji PULS nie wykluczy aby religijnego pasma Telewizji Niepokalanów.

Odwiedził mnie niedawno jeden z redaktorów Telewizji Niepokalanów. Zadałem mu podobne pytanie: Czy ta nowa telewizja nie wyprze telewizji, którą nadawaliście do tej pory? Telewidzowie bowiem monitują, że na pasmach, na których do tej pory widoczna była pobożna Polska, teraz jest zupełnie inny materiał . dobrze robiona, ale świecka telewizja. Ojciec Redaktor zapewnił mnie, że niebawem z pełnowymiarowym programem religijnym rusza Telewizja Niepokalanów II. Będzie tam miejsce przede wszystkim na Słowo Boże, liturgię, sakramenty, na religijny komentarz, dyskusję, przegląd prasy katolickiej. To ogromnie duży wachlarz spraw i problemów, bo rzeczywiście życie religijne to bardzo poważna sprawa, wiele tematów, które dotyczą Pana Boga, Kościoła, każdego człowieka wierzącego.

Tak więc są dwie oferty programowe: działająca na pasmach dotychczasowej Telewizji Niepokalanów . Telewizja PULS, z tzw. programem familijnym, pozbawionym przemocy, erotyki, prymitywizmu, oraz religijna Telewizja Niepokalanów II, w której m.in. będzie się ukazywał magazyn Niedzieli.

Bardzo się cieszę, że będzie możliwe oglądanie TV Niepokalanów II, gdyż sprawy religijne odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Wszyscy wiemy, co oznacza dla nas przeżycie religijne, życie z wiary, świadomość, czym dla człowieka jest modlitwa, zaufanie Bogu, wspólnota religijna. Od czasów, kiedy lekceważył nas komunizm, na sprawy religijne patrzymy wciąż jeszcze z pewnym skrępowaniem. Tymczasem człowiek przeżywa różne chwile, znajduje się w różnych sytuacjach. Jeżeli jest człowiekiem wiary, tzn. jeżeli naprawdę wierzy Panu Bogu, to wszystko Mu podporządkowuje i życie jest wtedy inne, piękne, bogatsze. Stąd właśnie biorą się wielkie charaktery, rodzą się ludzie święci, heroiczni, którzy potrafią żyć dla Boga. Jakiż to skarb dla narodu, dla społeczeństwa, że mamy świętych ludzi. A to wszystko pochodzi z głębokiej wiary, z miłości do Pana Boga, z przeżycia religijnego. Dlatego dobrze, że będzie taka telewizja, która będzie służyła ludziom żyjącym wiarą. Będzie to normalny, odrębny program, niezależny od Telewizji PULS, nadawany na kanale Niepokalanów II.

Cieszy nas też oferta programowa Telewizji PULS i stanowisko jej twórców, które przedstawiliśmy obszernie w nr 11 Niedzieli. Pamiętajmy, im więcej w telewizji mądrych i atrakcyjnych programów . tym mądrzejsze będzie społeczeństwo.

Komentarzy ks. inf. Ireneusza Skubisia dotyczących bieżących wydarzeń w Polsce i świecie można wysłuchać w audycji radiowej .Spotkanie z Niedzielą., emitowanej na falach Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 21.30 w pasmach 94,7 FM, oraz w audycji .Wypowiedź dnia. codziennie o godz. 11.00.

Reklama

Papieski jałmużnik już na Jasnej Górze

2019-08-24 18:26

it / Jasna Góra (KAI)

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. - Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło - wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. - Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

BPJG

Kardynał zauważył jednak, że „chyba takie zwolnienie jest mu potrzebne”. - Żebym pomyślał, że nie można się ciągle z czymś ścigać. Myśleć- ile zrobiliśmy, ilu osobom pomogliśmy. Po prostu trzeba iść rytmem Ewangelii a tam nie ma wyścigów - powiedział.

Przeczytaj także: Kard. Konrad Krajewski: trzeba pamiętać o tym, co nam mówił Jan Paweł II

Wytrawny pątnik, bo to kolejna piesza pielgrzymka papieskiego jałmużnika, podkreśla, że „pielgrzymowanie to nie jest przejście iluś kilometrów czy zmaganie się ze swoim ciałem”. - To wreszcie marsz w dobrym kierunku i chwila na zastanowienie czym jest Kościół, jakie jest moje miejsce w Kościele, bo pielgrzymka to wyznanie wiary – dodał kard. Krajewski.

Zapytany o Kościół w Polsce widziany z perspektywy Watykanu odpowiedział: „jakie by nie były burze, to Kościół jest zawsze Chrystusowy i to jest najważniejsze”.

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle wraz z pielgrzymami wkroczył w progi Kaplicy Matki Bożej. Nie uklęknął jednak tuż przed Cudownym Obrazem, w miejscu dla niego przygotowanym, a w przedsionku prezbiterium, tuż przy kracie.

W 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej przyszło ok. 2 tys. osób. Przyjechała też grupa rowerowa. W ciągu czterech dni pątnicy pokonali ponad 120 km. Hasłem rekolekcji było wołanie: „Stworzycielu Duchu przyjdź!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie naszej Matki i Królowej

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

M. Sztajner/Niedziela

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem