Inicjatorem spotkania był ks. Czesław Szewczyk, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy św. Ojca Pio. W spotkaniu razem ze swymi duszpasterzami uczestniczyły grupy z Osobnicy, Jasła-Fary, Jasła-Żułkowa, Smerekowca, Terliczki, Cieklina, Sędziszowa Młp, Kątów i Gładyszowa. Czuwanie rozpoczęto o godz. 10 powitaniem i przedstawieniem programu. O 10.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił kustosz Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Dębowcu o. Marcin Sitek, saletyn. Oprawę liturgiczną przygotowała grupa z Terliczki. Kaznodzieja omówił przykazanie miłości jako najpiękniejsze i zarazem najtrudniejsze wskazanie Pana Jezusa. Po Eucharystii miało miejsce indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Ojca Pio – była to rękawica, którą przywiózł br. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy koordynator GMOP. W przerwie piękna, słoneczna pogoda zachęcała do spaceru po placu sanktuaryjnym, zwłaszcza po dróżkach. Można było również skorzystać z klasztornej kawiarni oraz zaopatrzyć się w fachową literaturę i dewocjonalia przygotowane przez wydawnictwo Serafin. Kolejnym punktem programu była modlitwa różańcowa przygotowana przez grupę z jasielskiej Fary. Po przerwie na posiłek odbyła się Droga Krzyżowa, którą poprowadziła grupa z Sędziszowa Młp. Rozmyślanie nad Męką Zbawiciela wprowadziło do otwarcia serc na słowo przygotowane przez br. Roberta Krawca. Krajowy Koordynator GMOP zwrócił uwagę na to, co nas oddala od Boga i podał wskazówki, jak współpracować z łaską Bożą. Konferencja pozostawiła nas z pytaniami o to, jaka jest moja osobista relacja z Bogiem i co robię, by ją pogłębiać? Na zakończenie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem. Uroczyste błogosławieństwo zakończyło spotkanie, ale nie zakończyło pracy nad sobą. Zasiane słowo będzie kiełkować. Od nas zależy, czy pozwolimy mu rosnąć i wydać owoce.
Wybudowanie kościoła w Błędowej Zgłobieńskiej było możliwe tylko dzięki niebywałej integracji społeczeństwa lokalnego, pracowitości, ambicji i ofiarności.
Wielkimi orędownikami powstania kościoła, jeszcze w latach 50., byli ks. Wojciech Kałucki – tutejszy rodak, jego siostra Zofia Róg z Kałuckich oraz Jan Kałucki – bratanek księdza. Dla wielu mieszkańców zamysł ten, na ówczesne czasy, wydawał się zbyt ambitny i przerastający ich możliwości. Komunistyczne władze nie zezwalały na budowę obiektów o charakterze sakralnym i stosowały represje wobec ludzi, którzy angażowali się w prace przy nielegalnie wznoszonych świątyniach. W 1980 r. dziekan dekanatu Rzeszów – Zachód ks. Józef Sondej z rzeszowskiej parafii Chrystusa Króla zaproponował proboszczowi trzciańskiemu ks. Eugeniuszowi Rosielskiemu wskazanie lokalizacji pod budowę kaplicy dojazdowej, która obsługiwałaby wiernych z Błędowej Zgłobieńskiej i Słotwinki. Parcelę pod budowę kaplicy, a później kościoła, podarował Jan Kałucki. W ten sposób spełnił marzenia swoich nieżyjących już stryja i ciotki.
Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück
Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.
Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
Już po raz 9. Caritas Archidiecezji Lubelskiej uczestniczy w programie „Na codzienne zakupy”.
To wspólna inicjatywa Fundacji Biedronki oraz Caritas Polska, dedykowana potrzebującym seniorom. Na terenie Archidiecezji Lubelskiej z przedpłaconych kart, które można wykorzystać na zakupy, skorzystało 300 uczestników programu.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.