Reklama

Jasna Góra

„Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej związana jest z kultem Obrazu, który znajduje się pod opieką Ojców Paulinów w Jasnogórskim Sanktuarium. Ikonę Czarnej Madonny sprowadził z zamku w Bełzie książę Władysław Opolczyk i przekazał Paulinom na Jasnej Górze 31 sierpnia 1384 r. zakonników sprowadził w 1382 r. z Węgier. Czczona od ponad 620 lat Jasnogórska Matka obsypuje hojnie pielgrzymów swoimi łaskami.
Inicjatorem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej był bł. Honorat Koźmiński, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski. Z ówczesnym przeorem Jasnej Góry – o. Euzebiuszem Retmanem, o. Honorat wyjednał u św. Piusa X ustanowienie święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież ogłosił to święto dekretem 13 kwietnia 1904 r., a pozwolenie na jego obchodzenie uzyskała Jasna Góra i diecezja wrocławska. Na Jasnej Górze po raz pierwszy obchodzono to święto 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustanowił 26 sierpnia jako stałą datę święta Matki Bożej Częstochowskiej na terenie całej Polski oraz wprowadził własne oficjum brewiarzowe i formularz mszalny. Zatwierdzone przez papieża słowa modlitwy mszalnej odzwierciedlają duszę Polaka, która łączy aspekt religijny z patriotycznym: „Wszechmogący i miłosierny Boże, który w Najświętszej Maryi Pannie dałeś narodowi polskiemu przedziwną pomoc i obronę, a Jej Obraz Jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych…”. Fakt ten miał ogromne znaczenie dla narodu.
Częstochowska Matka towarzyszy nam na szlaku dziejów, naznaczonym przez wieki wszelaką niewolą. Przełomowym dniem był 26 sierpnia 1956 r. Pod nieobecność uwięzionego kard. Stefana Wyszyńskiego ze Szczytu Jasnej Góry zabrzmiały wtedy Jasnogórskie Śluby Narodu, a milionowa rzesza pielgrzymów powtarzała: „Królowo Polski! Przyrzekamy!”. Jasnogórskie Śluby Narodu były programem Wielkiej Nowenny przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. 26 sierpnia 1956 r. to także dzień, kiedy zrodziła się myśl o peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, jako pomocy dla narodu w wypełnieniu przyrzeczeń. Prymas Wyszyński powiedział wówczas: „Skoro nie może cały naród nawiedzić swojej Królowej na Jasnej Górze, dlatego nie Matka Boża odwiedzi wszystkie swoje dzieci tam, gdzie żyją, czyli w ich parafiach”.
14 maja w 1957 r. – w pierwszą rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu – 26 sierpnia 1957 r. poświęcona przez papieża Piusa XII kopia Obrazu, wykonana przez prof. Leonarda Torwirta, wyruszyła na szlak nawiedzenia Polski. Prymas Tysiąclecia widział w peregrynacji przemianę polskiej duszy, mówił: „Wierzymy, że jeżeli kto utrzyma jedność narodu i pokój, to Królowa z Jasnej Góry, Maryja Częstochowska”. Peregrynacja, która jest odrodzeniem duchowym narodu, trwa od 50 lat po dziś dzień.
Przed Obliczem Częstochowskiej Matki – na prośbę Jana XXIII, wielkiego Jej czciciela, sprawowana jest codziennie Msza św. w intencjach Głowy Kościoła katolickiego. Od ponad 50 lat rozbrzmiewa z Jej Kaplicy Jasnogórski Apel. Tutaj bije serce naszego narodu. Co roku 26 sierpnia Prymas Polski wraz z całym Episkopatem ponawiają Jasnogórskie Śluby Narodu – testament Prymasa Tysiąclecia, znawcy polskiej duszy, który budził sumienie narodu. Testament ten wciąż wzywa do czuwania i radykalnego przeciwstawiania się zagrożeniom, jakie niesie cywilizacja śmierci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +44 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2019 czasem modlitwy o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze w 2019 r. trwała nie tylko szczególna modlitwa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, ale i spotkania w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Ich celem było lepsze poznanie życia, posługi i nauczania tego wielkiego czciciela Matki Bożej Częstochowskiej. Na wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia i podaniu daty wyniesienia go na ołtarze, rozpoczęły się duchowe przygotowania do tego wydarzenia.

Spotkania w cyklu „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze” rozpoczęły się w lutym. Zapraszani byli na nie wyjątkowi goście: świadkowie życia kard. Stefana Wyszyńskiego, autorzy książek o nim czy np. ci, którzy brali udział w procesie beatyfikacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Z dniem 3 czerwca:

CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

kard. Semeraro

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Publikujemy treść homilii kard. Marcello Semeraro:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję