Reklama

Polska

Po co nam ikony?

Z wykładem o historii, mistyce i duchowości ikony gościł w Kielcach bp prof. dr hab. Michał Janocha. Spotkanie pt. „Po co nam ikony, czyli o roli obrazu w modlitwie” zwieńczyło październikowy cykl, realizowany przez Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego pn. „Duchowość dialogu. Mistyka spotkania”.

[ TEMATY ]

ikona

Bożena Buła

Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe

Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe

Prelegent mówił o aikonograficznej sztuce Starego Testamentu, „zmierzaniu” ku ikonie przez najstarsze przedstawienia malarskie od I wieków n.e., przez rzymskie katakumby po sztukę niemal współczesną. – „Kanon ikonograficzny kształtuje się równolegle do kanonu religijnego (…), sztuka jest nierozerwalnie związana z liturgią i dogmatem” – mówił bp Janocha.

Omówił okresy silnego rozwoju ikon, naprzemiennie z czasami ikonoklazmu i powszechnego niszczenia ikon, głównie wizerunków Chrystusa, jako „zdrady Biblii” oraz idolatrii. Omawiając różne typy ikon i ich rozwój, bp Janocha zauważył, że w „ikonie idzie o pokazanie natury rzeczy, a nie rzeczy naturalnych”. - „Pisanie ikon to szczególne doświadczenie, w którym łączy się modlitwa, czyli doświadczenie duchowe, z praktycznym” – podkreślał bp Janocha. Mówił także o konieczności właściwego zrozumienia słowa „kanon” w stosunku do ikony, który jest „cennym modelem i wzorcem (…) rzeczywistości, której nie umiemy ogarnąć zmysłowo” . Bp Janocha cytował także poezję ks. Pasierba.

Reklama

Bp Michał Janocha jest biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą sztuki i tradycji bizantyńskiej, teologii sztuki oraz badań porównawczych kultury chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. Opublikował szereg artykułów i pięć książek, w tym „Missa in arte polona. Ikonografia Mszy świętej w średniowiecznej i nowożytnej sztuce polskiej”, „Polonika artystyczne w zbiorach watykańskich oraz „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności”.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. członkowie Szkoły Pisania Ikon, która ruszyła 24 października przy Stowarzyszeniu Akademickim WSEOŁA 54, adepci warsztatów ikonopisarstwa przy parafii św. Krzyża, działacze ekumeniczni i osoby zainteresowane ikoną. W ramach dotychczasowych spotkań w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w październiku odbywały się wystawy przypominające społeczność i tradycję oraz kulturę żydowską, warsztaty i wykłady. Gośćmi przy ul. Planty 7, gdzie mieści się Instytut, byli m.in. Prymas senior abp Henryk Muszyński i teolodzy żydowscy. 5 października otworzono wystawę „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” przygotowaną przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu. Wystawie towarzyszyły warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli kieleckich szkół. Z kielczanami spotkali się także: Zofia Radzikowska, teolożka żydowska i ks. Jan Kaczkowski - bioetyk zmagający się z chorobą nowotworową.

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu powstał w kwietniu 2015 r. podczas obchodów 10-lecia Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, realizującego w Kielcach wiele inicjatyw na rzecz porozumienia, tolerancji, upamiętniania historii. Instytut działa w oparciu o doświadczenia i bazę Stowarzyszenia.

2015-10-29 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie z Meksykiem

[ TEMATY ]

peregrynacja

ikona

Ewa Kowalewska

Dobiega końca wędrówka Ikony Częstochowskiej przez Meksyk. Ten III etap peregrynacji trwał najdłużej, bo aż 2 lata i 3 miesiące. Matka Boża odwiedzała kolejne miasta i parafie, a Meksyk jest dużym, rozległym krajem posiadającym 122 mln mieszkańców i powierzchnię prawie 2 mln kilometrów. Koordynatorami wędrówki Matki Bożej przez Meksyk byli Beatriz Gonzalez i jej mąż Jose Luis Garcia Chagoyan, wiceprzewodniczący Fundacji VidaFlorida. Trzeba przyznać, ze byli bardzo ofiarni i oddani sprawie.

Po podsumowaniu wędrówki przez Meksyk okazało się, że Ikona odwiedziła 30 miast w dziesięciu stanach na trasie ponad 20 000 km. Sumując - I etap pielgrzymki od Władywostoku do Fatimy wynosił 65 tys. km, II etap przez Stany Zjednoczone i Kanadę 95 000 km oraz III etap przez Meksyk 20 000 km, czyli łącznie 180 000 km. Brzmi to imponująco, a przecież peregrynacja nadal trwa.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję