Reklama

Niedziela Częstochowska

Zaduszki Katyńskie w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

Katyń

zaduszki

Marian Sztajner

Promocja książki „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, recital „Nie zobaczysz matko syna” złożyły się na program Zaduszek Katyńskich, które odbyły się wieczorem 2 listopada w auli „Niedzieli”.

Książka prezentowana podczas Zaduszek Katyńskich zawiera prace 20 laureatów i finalistów VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Inicjatorką wszystkich edycji od 2010 r. jest europoseł Jadwiga Wiśniewska (PiS). W ciągu sześciu lat trwania konkursu zgłoszono do niego blisko 1571 prac. W tegorocznym konkursie laureatami i finalistami zostali uczniowie szkół z Gilowic, Radlina, Łobodna, Lublińca, Częstochowy, Gliwic, Bielska-Białej, Myszkowa, Sosnowca, Chorzowa, Wodzisławia Śląskiego i Jaworzna.

Reklama

„Dzisiejszy wieczór to szczególna lekcja o zbrodni katyńskiej” - mówiła, otwierając spotkanie, Lidia Dudkiewicz - redaktor naczelna „Niedzieli” i dodała za kard. Stefanem Wyszyńskim” „Naród bez dziejów, bez historii i bez przeszłości staje się wkrótce narodem bez ziemi, bezdomnym i bez przyszłości”.

Marian Sztajner

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać recitalu „Nie zobaczysz matko syna” w wykonaniu Magdaleny Muchli, laureatki wielu festiwali muzycznych oraz Tomasza Muchli i Michała Drapały. Artyści wykonali takie utwory jak m. in. „Syberiada”, „Ostatni list”, „Cisza. Modlitwa katyńska” i „Biały krzyż”.

Następnie europoseł Jadwiga Wiśniewska, przybliżając ideę Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, podkreśliła, że „zawsze trzeba dawać świadectwo pamięci o pochowanych na nieludzkiej ziemi” - Pamiętamy też o ofiarach katastrofy smoleńskiej - podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Reklama

Europoseł dodała, że od samego początku trwania konkursu jego mottem są słowa śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który powiedział że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem PRL-u”.

- Kiedyś wypowiadałem w Kościele słowo „Katyń”, wówczas kiedy nie można było go wypowiadać. Dzisiaj również to słowo wypowiadam z wielkim zamyśleniem - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś.

- Długie lata słowo Katyń było zakazane. Ono idzie przez historię ludzkości. Jest wszędzie tam, gdzie człowiek sprzeciwia się Bogu, który powiedział: „Nie zabijaj!”. Katyń niejedno ma imię, niejedno ma miejsce. Dlatego trzeba zawsze mówić prawdę - kontynuował ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” dodał również, że „Katyń ma brata, którym jest Smoleńsk”.

Podkreślając znaczenie udziału młodych ludzi w konkursie dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaznaczył, że „ci młodzi ludzie są emisariuszami prawdy o zbrodni katyńskiej” - Prawdy nie można tylko posiadać, ale trzeba się o nią troszczyć, pielęgnować, a nawet walczyć - mówił Sznajder.

Dyrektor IPN w Katowicach podkreślił, że „jest nie tylko prawda o Katyniu, ale jest także historia nauczania o Katyniu, która toczy się przez polskie podręczniki od zafałszowania, poprzez przemilczanie, aż do prawdy”.

O relacjach prawdy i wolności w kontekście przypominania prawdziwej historii o Katyniu mówili również obecni na spotkaniu parlamentarzyści. „Nie będziemy mieli wolności, kiedy nie będziemy pamiętać o przeszłości”- mówiła poseł Lidia Burzyńska.

„Tylko prawda jest fundamentem pojednania, a kłamstwo dzieli narody” - przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego senator Artur Warzocha.

O znaczeniu przypominania prawdy o Katyniu mówili również: poseł Andrzej Gawron, Krystyna Jasińska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz dr hab. Artur Żywiołek z Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Podczas spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś i red. Lidia Dudkiewicz za promocję prawdy o Katyniu, szczególnie wobec młodego pokolenia, otrzymali odznaczenie replikę guzika katyńskiego. Natomiast laureaci konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe publikacje, w których zamieszczone zostały prace konkursowe wszystkich laureatów i finalistów.

Spotkanie zakończyło się modlitwą, której przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Zaduszki Katyńskie w "Niedzieli"

W spotkaniu wzięli udział m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli”, o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, europoseł Jadwiga Wiśniewska - główna organizatorka konkursu, parlamentarzyści: poseł Piotr Pyzik, Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron, senator Artur Warzocha, dr Andrzej Sznajder dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, dr hab. Artur Żywiołek z Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Krystyna Jasińska, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, prof. dr hab. inż. Zygmunt Bąk, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, dr Artur Dąbrowski, prezes Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ppłk. Maciej Lechowicz, prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Inwalidów Wojennych, Anna Bielecka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie, dyrektorzy szkół częstochowskich i z regionu oraz młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci VI edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z ks. rektorem dr. Jerzym Bieleckim, siostry zmartwychwstanki i siostry ze Zgromadzenia św. Józefa w Częstochowie oraz redaktorzy i pracownicy „Niedzieli”.

2015-11-02 20:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom dla relikwii katyńskich

Niedziela Ogólnopolska 14/2019, str. 16-17

[ TEMATY ]

Katyń

relikwie

muzeum

Magdalena Kowalewska

Buty oficerskie, które należały do pomordowanych Polaków. Znaleziono je w Charkowie podczas ekshumacji

Buty oficerskie, które należały do pomordowanych Polaków.
Znaleziono je w Charkowie podczas ekshumacji

Magdalena Kowalewska: – Rozmawiamy w wyjątkowym dla Polski miejscu. Dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/tenis - Hurkacz awansował do drugiej rundy

2021-07-25 08:59

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz

Hubert Hurkacz nie miał kłopotów z awansem do drugiej rundy turnieju olimpijskiego w Tokio. Rozstawiony z numerem siódmym tenisista pokonał dopiero 417. w światowym rankingu Australijczyka Luke'a Saville'a 6:2, 6:4. Jego kolejnym rywalem będzie Brytyjczyk Liam Broady.

Początkowo rywalem Hurkacza miał być 38. na świecie Węgier Marton Fucsovics, ale wycofał się z powodu problemów zdrowotnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję