Reklama

Kultura

Koreańczycy tańczą poloneza

Grupa studentów polonistyki z Uniwersytetu Języków Obcych w Seulu (Korea Poł.) gościła przez 3 tygodnie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Młodzież, która występuje działającym w Seulu zespole „Mazurka” - kultywującym polskie tradycje narodowe i ludowe - doskonaliła swoje umiejętności taneczno-wokalne podczas warsztatów artystycznych pod kierunkiem pedagogów Zespołu „Śląsk”.

W cyklu warsztatów tanecznych, wokalnych i etnograficznych koreańczycy doskonalili kroki naszych tańców narodowych: poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka. Uczyli się także tańców regionalnych m.in.: trojaka i tańców cieszyńskich. W czasie warsztatów wokalnych poznawali pieśni śląskie oraz piosenki biesiadne. Natomiast zajęcia z dykcji i recytacji pozwoliły im udoskonalić znajomość języka polskiego. Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, koordynujące pobyt studentów, przygotowało także dla nich zajęcia z ruchu scenicznego i wizażu oraz warsztaty regionalne ze znajomości strojów i kostiumów scenicznych.

Na zakończenie pobytu w Koszęcinie studenci przygotowali koncert pt. „Mazurka dla Śląska”. Publiczność z uznaniem przyjęła ich wykonanie kujawiaka i poloneza w choreografii Aleksandry Żaczkowej oraz trojaka i krakowiaka w choreografii Beaty Danielskiej. Koreańczycy wykonali też piosenki „Szła dzieweczka”, „Karolinka” i „Trojak”. Koncert zakończyły wzajemne podziękowania, wręczenie pamiątkowych certyfikatów i upominków.

W ciągu trzech tygodni pobytu studenci poznawali Polskę, byli w Warszawie, Żelazowej Woli, Krakowie, Wieliczce i Muzeum Auschwitz. Zwiedzili także Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego w Zabrzu, klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, jurajski Szlak Orlich Gniazd - m.in. zamek w Ogrodzieńcu, Muzeum Śląskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Gościli w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, Filharmonii Śląskiej i siedzibie NOSPR w Katowicach.

2015-11-24 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty muzyczne na Polach Lednickich

Weekend w C-DUR (23-25.11.2018) to warsztaty muzyczne na Polach Lednickich gromadzące Scholę Lednicką, Siewców Lednickich i muzyków z całej Polski. Od piątku do niedzieli odbywają się warsztaty wokalne, gitarowe, smyczkowe oraz instrumentów dętych.

Najważniejszym punktem muzycznego spotkania będzie Masza Muzyków (19:00) oraz Koncert Uwielbienia (20:30) - 24.11.2018 na Polach Lednickich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję