Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 36/2003

22 sierpnia. Gmina Chojnów zaprasza na Święto Plonów, czyli Dożynki 2003. Obchody odbędą się 31 sierpnia w plenerze we wsi Niedźwiedzice koło Chojnowa. Tradycyjnie już Dożynki rozpoczną się Mszą św. dziękczynną. Jak dodaje Janusz Cygan, sekretarz gminy Chojnów - po części oficjalnej zaplanowano występy zespołów folklorystycznych. Atrakcją dożynek będzie Biesiada Śląska. Święto Plonów w Niedźwiedzicach zakończy zabawa taneczna.

23 sierpnia. Kilkuset młodych ludzi przybędzie dziś do Krzeszowa. Po raz 10 odbędzie się tam Spotkanie Młodych. Przez 4 dni młodzież będzie wspólnie się modlić, śpiewać, bawić i słuchać licznych konferencji. W tym roku na spotkanie do Krzeszowa przyjadą m.in. o. Leon Knabit, ks. Stanisław Orzechowski oraz Siostra Michaela. Jak podaje ks. Sławomir Augustynowicz, podczas Diecezjalnego Spotkania Młodych odbędą się także koncerty. I tak w sobotę o godz. 19.30 zagra zespół „Deus Meus”, w niedzielę o godz. 15.00 zaplanowano koncert zespołu „Przystanek Jezus”. Natomiast wieczorem o godz. 20.30 będzie można obejrzeć sztukę teatralną „Tobiasz”.

2 lata temu poznali się na Spotkaniu Młodych w Krzeszowie - w sobotę powiedzą sobie sakramentalne TAK. Młoda Para z Wałbrzycha zawrze związek małżeński w południe w Sanktuarium Maryjnym. Ślub odbędzie się oczywiście w ramach 10. Spotkania Młodych. Jak mówi ks. Sławomir Augustynowicz - młoda para otrzyma od uczestników spotkania - czyli gości weselnych - nietypowe prezenty. Będą to zabawki, które nowożeńcy przekażą do domów dziecka znajdujących się w okolicach Krzeszowa i Wałbrzycha. Ślub odbędzie się w sobotę, jednak wesele zaplanowano dopiero na poniedziałek, gdyż w tym dniu młodzież będzie rozważać II tajemnicę światła - wesele w Kanie Galilejskiej. Na rozpoczęcie Spotkania Młodych przybył biskup legnicki Tadeusz Rybak. Podczas Mszy św. przypomniał młodzieży, że przyszłość świata, jednoczącej się Europy zależeć będzie od niej i od mocnego fundamentu, jakim jest Ewangelia Chrystusa. Wyraził też nadzieję, że to spotkanie umocni w młodych ludziach wiarę, nadzieję i miłość.

Reklama

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wiceprzewodniczący KE: Europa potrzebuje więcej wartości chrześcijańskich

2019-06-27 11:00

ts (KAI) / Bruksela

Zdaniem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Jyrki Katainena, Europie potrzebnych jest więcej wartości chrześcijańskich. Podczas spotkania związanego z rozpoczęciem przez Finlandię 1 lipca prezydencji w Radzie Europy podkreślił w Brukseli, że wydaje mu się, iż w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej zapomniano o podstawowych wartościach Unii. Fiński komisarz UE wymienił w tym kontekście przede wszystkim demokrację, równość, poszanowanie praw człowieka i „panowanie prawa”.

floyd99/pixabay.com

Wyraźnie podkreślił, że wartości chrześcijańskie powinny być reprezentowane „bardziej i lepiej”. Europejczycy powinni bardziej zdecydowane stawiać czoła wyzwaniom, które „z zewnątrz i z wewnątrz” nastawione są przeciwko fundamentalnym wartościom społeczeństw europejskich.

Katainen, który w latach 2011- 2014 był szefem rządu Finlandii, wypowiedział się na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy fińskiego arcybiskupa luterańskiego Tapio Luomy, poinformowała ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia. W dyskusji po jego wystąpieniu uczestniczyli m.in. szef reprezentacji Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego przy instytucjach UE, ks. Sorin Selaru i była premier Finlandii Anneli Jäätteenmäki.

Ks. Selaru wyraził przekonanie, że debata o wartościach miała też decydujące znaczenie w czasie kończącej się w tych dniach prezydencji Rumunii w UE. Jeśli Unia Europejska ma mieć przyszłość, to musi pozostać wierna swoim obywatelom, których godność jest bazą wszelkich unijnych praw, wierna swojej przeszłości, ojcom założycielom oraz podstawowym zasadom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem