Reklama

Niedziela Częstochowska

Pozwólcie mi wejść do waszej świątyni…

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Zofia Białas

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Parafraza słów św. Jana Pawła II "Pozwólcie mi odejść do Ojca” stała się mottem uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w kościele w parafii św. Barbary 8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Słowa te w przepięknej katechezie wypowiedział ks. Krzysztof Białowąs, postulator kanonizacji bł. Dominika Spadafore, który w tym szczególnym dla Kościoła dniu rozpoczęcia Roku Miłosierdzia wraz z siostrą Elżbietą, wieluńską bernardynką, przywiózł do parafii św. Barbary relikwie św. Jana Pawła II.

Wspominając Jana Pawła II, przypomniał słowa, które rozpoczynały pontyfikat: "Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi…” oraz słowa kończące Jego ziemską pielgrzymkę: „Pozwólcie mi odejść do Ojca” . Dziś, kiedy przyjmujecie jego relikwie, on mówi do was: „ „Pozwólcie mi wejść do waszej świątyni”…

Droga relikwii św. Jana Pawła II do parafii św. Barbary w Wieluniu, mówił ks. Krzysztof, przekazanych przez postulatora beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, ks. Sławomira Odera, ostatnich, jakimi dysponował, na prośbę duszpasterzy - ks. kanonika Jarosława Borala i ks. Pawła Szczęsnego, wiodła przez kościół św. Ducha w Rzymie( kaplica Bożego Miłosierdzia z relikwiami św. Faustyny), przez Wadowice, gdzie wszystko dla Karola Wojtyły się zaczęło, przez kalwarię Zebrzydowską, gdzie modląc się, prosił Maryję by została jego Matką, gdyż zabrakło mu matki ziemskiej, przez Kraków- Łagiewniki i Sanktuarium Jana Pawła II oraz przez Jasną Górę, gdzie modliłem się w waszej intencji i gdzie zawierzyłem Matce Bożej wasza parafię i wasz budujący się kościół, widomy znak waszej wiary. Wszystkie te miejsca są specjalnie obdarowane pamiątkami po św. Janie Pawle II, teraz do łączyła do nich także wasza parafia.

Reklama

Dziś ten, który do Maryi mówił Totus Tuus, kontynuował ks. Krzysztof, w Święto Niepokalanego Poczęcia NMP, przybył do waszej parafii i rozpoczął z wami Rok Miłosierdzia, będzie też przeżywał z wami Adwent i tylko od was zależy czy otworzycie się na Chrystusa i Jego Matkę. W tym szczególnym dniu, kiedy papież Franciszek otworzył w bazylice św. Piotra jubileuszowe drzwi, Bramę Miłosierdzia, kiedy św. Jan Paweł II przybył w relikwiach do waszego kościoła i dołączyliście do miejsc szczególnie obdarowanych, zyskaliście nową szansę na nawrócenie się, wyzbycie się przywiązania do swoich grzechów i szansę na czynienie miłosierdzia, bo liczą się uczynki nie słowa, jak naucza Ojciec święty Franciszek, dodał. Jeżeli za słowami nie pójdą czyny, niewiele daje obstawianie się relikwiami.

Dziękując ks. Krzysztofowi za przywiezienie relikwii, za piękne Słowo Boże, przedstawicielka parafian powiedziała: „Człowiekowi wierzącemu relikwie pozwalają przekroczyć próg świata widzialnego i dotknąć wiecznego. Zmarły, uznany za świętego, przestaje być umarłym. Żyje nadal w swoich relikwiach. Zostaje włączony w osobiste życie zwykłego człowieka, który oczekuje od niego wstawiennictwa, pośrednictwa czy jakiejkolwiek pomocy, doczesnej i nadprzyrodzonej. Pamiętajmy jednak, że wszelkie relikwie w ostateczności muszą prowadzić do praźródła świętości-, czyli do samego Jezusa Chrystusa, Jego misji zbawczej, Jego Dobrej Nowiny. Inaczej relikwie utraciłyby swój właściwy i ich naturalny sens i przeznaczenie”

2015-12-09 13:25

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Monika Łukaszów

·

Katedra w Legnicy ·
Bazylika w Legnickim Polu ·
Bazylika w Krzeszowie ·
Bazylika w Jeleniej Górze ·
Bazylika w Bolesławcu ·
kościół św. Bonifacego w Zgorzelcu ·
kościół św. Jana Bosko w Lubinie ·
kościół Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Zełenski w PE: 140 mln obywateli Rosji to dla Kremla mięso armatnie

2023-02-09 11:48

[ TEMATY ]

parlament

asc/ mms/

Staję przed wami, żeby bronić prawa Ukrainy powrotu do domu - do Europy - powiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wracając do Europy wracamy do siebie do domu. Staje przed państwem, żeby bronić naszego prawa powrotu do domu. Wszystkich Ukraińców - w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie socjalnym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólna europejską historię" - przekonywał Zełenski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję