Reklama

Życzenia


Niedziela w Chicago 39/2003

Tyś zorliła wzrok podhalańskiemu ludowi,
Tyś pierwsza dała berło naszemu Papieżowi,
Ludźmierska Gaździno, Pani łaskawego nieba,
Nie skąpisz nikomu Chrystusowego chleba.

Górale zrzeszeni w Związku Podhalan w Ameryce Północnej - naród twardy, ale zawsze stojący przy Papieżu i Chrystusowym Kościele - wyrażają wdzięczność Bogu za dar dla świata w osobie Ojca Świętego Jana Pawła II i za błogosławieństwa dla Jego osoby oraz papieskiego posługiwania w ciągu wspaniałego 25-letniego Pontyfikatu.
Dla naszego Wielkiego Rodaka i Honorowego Członka naszego Związku - na ten świetlany Jubileusz - dar modlitwy różańcowej i życzenia dalszej stałej opieki Matki Bożej Ludźmierskiej przesyłają Podhalanie z Ameryki.

W imieniu Zarządu i całego Związku Podhalan:
Henryk Mikołajczyk - prezes o. Wacław Lech OCD - kapelan

* * *

„Trzeba dziś bardzo dużo mówić o wysokiej godności człowieka, aby zrozumiano, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, oprócz Boga; przerasta mądrość świata”. Słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego składamy Ci, Ojcze Święty, najlepsze życzenia z okazji Srebrnego Jubileuszu na Stolicy Piotrowej.

Reklama

Członkowie Klubu Przyjaciół Roztocza im. kardynała Stefana Wyszyńskiego wspólnie z Majestic Tire Store w Chicago

* * *

Najukochańszy Ojcze Święty!!!

Polonijna Rodzina Radia Maryja z Chicago łączy się duchowo z Tobą w dziękczynieniu za 25 lat Twojej posługi Piotrowej. W tym tak wspaniałym dniu wszyscy śpieszymy z najlepszymi życzeniami i gorąco prosimy Boga, by zachował nam Ojca Świętego po najdłuższe lata w jak najlepszym zdrowiu i w mocy Ducha Świętego. Jednocześnie wraz z wielomilionową rzeszą rodaków - słuchaczy Radia Maryja w Ojczyźnie i na całym świecie - wypraszamy dla Ciebie, ukochany Ojcze Święty, obfitości łask Bożych i błogosławieństwa. Niech Matka Najświętsza, której zawierzyłeś całe swoje życie oraz posługiwanie Kościołowi świętemu i światu, otacza Ciebie płaszczem swej matczynej opieki.

Polonijna Rodzina Radia Maryja z Chicago

Reklama

Kenia: zamordowano księdza

2019-10-17 17:46

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców brutalnego morderstwa.

Vatican News

Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że ks. Kyengo był ostatni raz widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swojego współpracownika, późno w nocy, wracał do domu samochodem. Sprawcy sterroryzowali go bronią i porwali. Przed śmiercią zmusili go jeszcze do wybrania oszczędności z miejscowego banku.

Jeden z zatrzymanych miał przy sobie telefon komórkowy i kartę bankową zamordowanego księdza. Dwudziestopięciolatek wskazał policjantom, gdzie znajduje się ciało i w jaki sposób ofiara została zamordowana. Zwłoki zostały zakopane w płytkim grobie w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Kenii Nairobi.

Przyczyny zabójstwa nie są na razie znane, ale wszystko wskazuje na motyw rabunkowy. „Jesteśmy na tropie dwóch pozostałych podejrzanych” – zapewnił Pius Gitari, szef lokalnej policji.

Ks. Kyengo został wyświęcony na kapłana w 2012 r. i od tamtej pory bez przerwy służył w parafii Thatha. W tym roku na całym świecie zamordowanych zostało już 20 księży, w tym dwóch Polaków: we wrześniu w Brazylii zabito ks. Kazimierza Wojno, a w sierpniu w Portoryko ojca Stanisława Szczepanika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem