Reklama

Peregrynacja w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego

By życie było nowe

Ks. Paweł Maciaszek
Edycja częstochowska 39/2003

„Kontemplacja świętych obrazów, połączona z medytacją słowa Bożego i śpiewem hymnów liturgicznych, należy do harmonii znaków celebracji, aby celebrowane misterium wycisnęło się w pamięci serca, a następnie znalazło swój wyraz w nowym życiu wiernych” (KKK 1162).

Czas miłosierdzia dla Kościoła w naszej archidiecezji trwa. Wiele wspólnot przeżyło już chwile spotkania z Panem Jezusem w kopii obrazu Miłosierdzia Bożego. Kilkadziesiąt tę uroczystość ma jeszcze przed sobą. Dla jednych i dla drugich duchowy pożytek stanowić może spojrzenie na peregrynację w świetle Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wyraźnie zawarte jest tam nauczanie o podejmowanym w związku z czasem nawiedzenia trudzie i wysiłku wewnętrznym. Nie wystarczy bowiem kolorowanie ulic naszych parafii, dekorowanie religijnymi emblematami i obrazami domów czy nawet nasze rzewne śpiewy. Wszystko to powinno prowadzić do nowego spojrzenia, które pozwoli na piękniejsze przeżywanie codzienności swojej i innych, zwłaszcza tych „najmniejszych” i „ostatnich”. Ma pomóc w trwałej przemianie serc i odnowie, abyśmy - jak usłyszała od Chrystusa s. Faustyna - „nie opuszczając wnętrza swego, na zewnątrz spełniali wszelkie obowiązki swoje jeszcze z większą dokładnością” (Dzienniczek 785).
P. Mariola Szymocha - nauczycielka Gimnazjum w Zawadach (parafia Popów) przyznaje, że dobrze zapamiętała słowa Księdza Arcybiskupa, które przypominały o nieustannej obecności Pana Jezusa pośród swojego ludu: „Przejście obrazu Jezusa Miłosiernego nie może zostawić pustki - przyszedł Pan Jezus i poszedł do innej parafii; On pozostaje w parafii w biednych, głodnych, bezrobotnych i potrzebujących”. Te myśli wyznaczają zadania niesienia konkretnej pomocy potrzebującym. Stowarzyszenie Młodzieży tej parafii pragnie je podjąć jako duchowy owoc peregrynacji.
Podczas inauguracji roku szkolnego w Niższym Seminarium Duchownym w sprawozdaniu z życia i działalności szkoły podkreślono wyraźnie jako owoc nawiedzenia Pana Jezusa w obrazie miłosierdzia bardziej świadomy i dojrzały udział alumnów w Eucharystii i głębsze przeżywanie sakramentu pokuty i pojednania.
S. Łucja Niewińska (28 lat w zgromadzeniu) wyznaje, że w ciszy serca przed Chrystusem uświadomiła sobie ogromną dobroć Pana Boga, a zarazem własną grzeszność. „Choć tyle lat żyję w zakonie, to zawsze mogę zaczynać od nowa. W oczach Chrystusa dostrzegłam źródło sił rodzących nadzieję. Zbawiciel kocha mnie, a to znaczy, że zawsze mogę zaczynać od nowa”.
Przytoczone refleksje uświadamiają, że dar miłości miłosiernej został ofiarowany jakby na nowo. Ojciec Miłosierdzia stworzył świat, w Jezusie dokonał odkupienia, a w Duchu Świętym nieustannie nas uświęca. Na ten dar odpowiadać trzeba wiarą, miłością Boga i ludzi, czyli przyjęciem Dobrej Nowiny, która nadaje nowy sens i wartość życiu.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pan jest z Tobą dzielny wojowniku

2019-11-14 13:29

Anna Majowicz

Parafia św. Alberta Wielkiego na wrocławskich Sołtysowicach zaprasza mężczyzn na Dni Skupienia.

mat. prasowe

Wydarzenie rozpocznie się 30 listopada nabożeństwem pokutnym, rachunkiem sumienia, adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do spowiedzi.

Następnego dnia mężczyźni uczestniczyć będą w Eucharystii, po której w auli klasztornej o. franciszkanów odbędą się wykłady. Głos zabiorą: aktor Adam Woronowicz, psychiatra dr hab. n. med. Przemysław Pacan oraz doktor teologii moralnej – o. dr Wacław Chomik OFM.

Spotkanie zakończy wspólny poczęstunek.

W imieniu o. franciszkanów serdecznie zapraszamy wszystkich panów! To piękna okazja do pogłębienia wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem