Reklama

Serwis

AP
Edycja częstochowska 39/2003

10 lat KSM Archidiecezji Częstochowskiej

W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej obchodzi jubileusz 10-lecia swojego oficjalnego działania. Na początku lat 90. postanowiono w Polsce reaktywować katolicką organizację młodzieżową, która w okresie międzywojennym odegrała olbrzymią rolę w formowaniu młodych elit katolickich. KSM odrodziło się dzięki inicjatywie wielu osób. Wśród nich należy wspomnieć ks. prał. Antoniego Sołtysika z Krakowa, który do dziś pełni funkcję asystenta generalnego KSM. W archidiecezji częstochowskiej reaktywowanie stowarzyszenia rozpoczęło się w 1991 r., tuż po VI ŚDM. Z inicjatywy abp. Stanisława Nowaka pierwsze wspólnoty KSM zakładał ks. Marian Szczerba. Doprowadził on do sądowej rejestracji stowarzyszenia i zbudował pierwsze struktury organizacyjne. Dziś KSM jest drugą co do wielkości wspólnotą formującą młodzież. Organizacja ta ma charakter nie tylko religijny, ale i społeczny, z założenia ma wychowywać młodych świeckich do aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym. Obecny asystent diecezjalny KSM, ks. Marek Bator, zapowiada, że skromne uroczystości jubileuszowe odbędą się w uroczystość Chrystusa Króla.

Szkoły katolickie w archidiecezji częstochowskiej

Coraz więcej szkół katolickich powstaje w archidiecezji częstochowskiej. W tym roku rozpoczęło pracę edukacyjną 28 placówek. Mamy obecnie w archidiecezji 6 katolickich przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 7 gimnazjów i 5 szkół średnich. Najwięcej placówek prowadzonych jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Dużą renomą cieszą się katolickie szkoły prowadzone przez Siostry Zmartwychwstanki i przez Braci Szkolnych. Znaczące osiągnięcia mają również szkoły katolickie prowadzone przez archidiecezję, pod patronatem Niedzieli, z siedzibą w Częstochowie przy ul. Górnej.

Reklama

Forum Młodzieży Akademickiej w Olsztynie k. Częstochowy

W dniach 26-28 września br. w Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się Ogólnopolskie Forum Akademickie. Jest to spotkanie przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Studenci będą dzielić się doświadczeniami z pracy ewangelizacyjnej w swoich ośrodkach i na uczelniach. Będą rozmawiać o tym, jak zbudować wspólnotę wiary odpowiadającą oczekiwaniom współczesnych studentów, jak głosić Chrystusa na uczelni. Całość spotkania koordynuje ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie.

Taizé w Hamburgu

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się na przełomie roku w Niemczech - w Hamburgu. Bracia z Taizé rozpoczęli już prace przygotowawcze. Istotną formą przygotowania się do spotkania jest praca Punktów Przygotowań, w których młodzi wspólnie modlą się i poznają ducha ekumenicznych spotkań. Najwięcej takich punktów działa oczywiście w Polsce, gdyż Polacy w Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię stanowią najliczniejszą grupę. W archidiecezji częstochowskiej jeden z takich punktów rozpocznie pracę od października w Duszpasterstwie Akademickim „Emaus” przy kościele św. Wojciecha. Spotkania odbywać się będą w każdy poniedziałek od godz. 19.30. W programie spotkania Msza św., modlitwa z kanonami z Taizé, rozważania biblijne i adoracja ikony Krzyża.

Reklama

Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona

2019-04-30 09:16

Łukasz Krzysztofka
Edycja warszawska 18/2019, str. 6

Dobrze znają go ci, którzy poszukują odpowiedzi na kwestie praktyki wiary w życiu codziennym. Ks. Piotr Pawlukiewicz daje teraz swoim życiem odpowiedź na najtrudniejsze pytanie – o sens krzyża i cierpienia

Artur Stelmasiak
Ks. Piotr Pawlukiewicz wycofuje się z dotychczasowych form duszpasterzowania

Znany kaznodzieja i rekolekcjonista w rozmowie z Pawłem Kęską ze Stacji 7 swój krzyż nazwał wprost – pan Parkinson. – Zawitał w moim domu po cichu. Kiedy się o nim dowiedziałem, to już się trochę rozgościł. Na razie ta choroba da się jeszcze jakoś zepchnąć na bok, da się pracować – mówił kapłan, który o swojej chorobie dowiedział się w 2007 r. Nie poddaje się jej jednak.

Ks. Pawlukiewicz uważa, że krzyż od Jezusa jest pomocą w osiągnięciu nieba. – Pan Bóg wycenił mnie na Parkinsona i przyjąłem tę wycenę. Robię co mogę, co będzie, zobaczymy. Co tu się martwić jutrzejszym dniem, jeżeli dzisiejszy może się skończyć przed północą – powiedział rekolekcjonista. – Chrystus daje ci krzyż doważony do ciebie, lekarstwo na zamówienie.

Były duszpasterz parlamentarzystów przyznał, że obecnie robi dużo badań medycznych i wycofuje się ze sposobów duszpasterzowania, które prowadził, poszukując innych. – Chciałbym zmienić akcenty homiletyczne. Mówić o rzeczach, których kiedyś się bałem, o tym, kiedy człowiek jest bezradny, bezsilny, kiedy słyszy, że choroba jest nieuleczalna. Dopóki mnie ludzie rozumieją, dopóki rozumieją moje słowa, to w imię Chrystusa będę głosił Ewangelię – podkreśla.

Ks. Pawlukiewicz stara się teraz nie odprawiać Mszy św. publicznie, ponieważ choroba ma różne kaprysy. Eucharystię odprawia sam u siebie.

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy to przede wszystkim ograniczenie ruchu oraz drżenie. Leczenie choroby Parkinsona jest możliwe, jednak nie da się wyleczyć jej całkowicie. Po pewnym czasie doprowadza do inwalidztwa. Zmagał się z nią św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rodzice porwanej Pakistanki proszą papieża o pomoc

2019-12-10 09:04

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Islamabad (KAI)

Rodzice porwanej 14-letniej Pakistanki proszą papieża o pomoc. Zwracają się także do wspólnoty międzynarodowej z nadzieją, że podobnie jak w przypadku Asii Bibi, jej interwencja pomoże w uwolnieniu córki.

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Huma Younas jest chrześcijanką. Została uprowadzona prawie dwa miesiące temu, zmuszona do przejścia na islam i do wyjścia za mąż za jednego z porywaczy. Jest kolejną ofiarą przerażającego traktowania kobiet w Pakistanie, szczególnie dziewcząt, które są chrześcijankami, pochodzą z biednych rodzin, a więc prawo nie chroni ich zbyt dobrze.

Rodzina porwanej Pakistanki nagrała film wideo, w którym zwraca się zarówno do papieża, jak i do wspólnoty międzynarodowej oraz do władz kraju z prośbą o podjęcie jak najszybszej interwencji w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem