Reklama

Serwis

AP
Edycja częstochowska 39/2003

10 lat KSM Archidiecezji Częstochowskiej

W tym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej obchodzi jubileusz 10-lecia swojego oficjalnego działania. Na początku lat 90. postanowiono w Polsce reaktywować katolicką organizację młodzieżową, która w okresie międzywojennym odegrała olbrzymią rolę w formowaniu młodych elit katolickich. KSM odrodziło się dzięki inicjatywie wielu osób. Wśród nich należy wspomnieć ks. prał. Antoniego Sołtysika z Krakowa, który do dziś pełni funkcję asystenta generalnego KSM. W archidiecezji częstochowskiej reaktywowanie stowarzyszenia rozpoczęło się w 1991 r., tuż po VI ŚDM. Z inicjatywy abp. Stanisława Nowaka pierwsze wspólnoty KSM zakładał ks. Marian Szczerba. Doprowadził on do sądowej rejestracji stowarzyszenia i zbudował pierwsze struktury organizacyjne. Dziś KSM jest drugą co do wielkości wspólnotą formującą młodzież. Organizacja ta ma charakter nie tylko religijny, ale i społeczny, z założenia ma wychowywać młodych świeckich do aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym. Obecny asystent diecezjalny KSM, ks. Marek Bator, zapowiada, że skromne uroczystości jubileuszowe odbędą się w uroczystość Chrystusa Króla.

Szkoły katolickie w archidiecezji częstochowskiej

Coraz więcej szkół katolickich powstaje w archidiecezji częstochowskiej. W tym roku rozpoczęło pracę edukacyjną 28 placówek. Mamy obecnie w archidiecezji 6 katolickich przedszkoli, 10 szkół podstawowych, 7 gimnazjów i 5 szkół średnich. Najwięcej placówek prowadzonych jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Dużą renomą cieszą się katolickie szkoły prowadzone przez Siostry Zmartwychwstanki i przez Braci Szkolnych. Znaczące osiągnięcia mają również szkoły katolickie prowadzone przez archidiecezję, pod patronatem Niedzieli, z siedzibą w Częstochowie przy ul. Górnej.

Reklama

Forum Młodzieży Akademickiej w Olsztynie k. Częstochowy

W dniach 26-28 września br. w Domu Rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy odbędzie się Ogólnopolskie Forum Akademickie. Jest to spotkanie przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Studenci będą dzielić się doświadczeniami z pracy ewangelizacyjnej w swoich ośrodkach i na uczelniach. Będą rozmawiać o tym, jak zbudować wspólnotę wiary odpowiadającą oczekiwaniom współczesnych studentów, jak głosić Chrystusa na uczelni. Całość spotkania koordynuje ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie.

Taizé w Hamburgu

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się na przełomie roku w Niemczech - w Hamburgu. Bracia z Taizé rozpoczęli już prace przygotowawcze. Istotną formą przygotowania się do spotkania jest praca Punktów Przygotowań, w których młodzi wspólnie modlą się i poznają ducha ekumenicznych spotkań. Najwięcej takich punktów działa oczywiście w Polsce, gdyż Polacy w Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię stanowią najliczniejszą grupę. W archidiecezji częstochowskiej jeden z takich punktów rozpocznie pracę od października w Duszpasterstwie Akademickim „Emaus” przy kościele św. Wojciecha. Spotkania odbywać się będą w każdy poniedziałek od godz. 19.30. W programie spotkania Msza św., modlitwa z kanonami z Taizé, rozważania biblijne i adoracja ikony Krzyża.

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

U patronki rodzin

2019-07-24 08:53

(buk)

Katarzyna Artymiak

W bazylice w Lubartowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz św. Anny Samotrzeć, przedstawiający Dzieciątko Jezus na kolanach św. Anny i Matkę Bożą, trwają przygotowania do uroczystości odpustowych.

Doroczne święto rozpocznie się już 24 lipca; o godz. 18.00 na cmentarzu zostanie odprawiona Msza św. za zmarłych. 25 lipca o godz. 18.00 bp Mieczysław Cisło będzie sprawował Eucharystię, po której ulicami miasta przejdzie procesja różańcowa z wizerunkiem patronki rodzin. W uroczystość św. Anny, 26 lipca, Msze św. zostaną odprawione o godz. 7.30, 9.00 (dla dzieci), 11.00 (suma) i 18.00. Kaznodzieją będzie ks. Paweł Bartoszewski; sumie przewodniczyć będzie bp Mieczysław Cisło. Główną Mszę św. odpustową poprzedzi modlitwa różańcowa w intencji małżeństw zagrożonych rozbiciem (początek o godz. 10.30).

Uroczystości będą okazją do promocji „Krucjaty modlitwy w intencji małżeństw zagrożonych rozbiciem” i zachętą do modlitwy w intencji małżeństw i rodzin przez wstawiennictwo patronki, św. Anny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem