Reklama

Wakacje w Konarach

Tadeusz Pichowicz - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich
Edycja legnicka 39/2003

W parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Konarach od 6 do 13 lipca zorganizowano obóz dla dzieci i młodzieży. Przygotowaniem i prowadzeniem zajęć z młodzieżą zajęli się żołnierze, harcerki z Bolesławca oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony tutejszego proboszcza ks. Piotra Ważydrąga młodzież z całej parafii miała okazję spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób. Dzień rozpoczynał się od porannej modlitwy i gimnastyki. Każdego dnia przewidziane były różne atrakcje: gry sportowe (siatkówka, piłka nożna, zajęcia na siłowni itd.), konkursy (m. in. wybory miss), zajęcia plastyczne, szkolenia medyczno-sanitarne, kursy pierwszej pomocy. Podczas trwania obozu przeprowadzono również kampanię antyalkoholową i antynarkotykową. Wieczorami były ogniska i pieczenie kiełbasek. Dzień kończył się apelem i modlitwą. Noclegi były w namiotach. Nie zabrakło także wycieczek do pobliskiego lasu. Zorganizowane zostały dwa wyjazdy do Borowic oraz na Ślężę. Wycieczki te ufundowała, w ramach współpracy z naszą parafią, Komisja Antyalkoholowa przy Urzędzie Gminy w Udaninie. W obozowych zajęciach wzięło udział wiele dzieci i młodzieży z naszej parafii oraz pobliskich miejscowości. Aktywnie uczestniczyli w tej akcji również rodzice, przygotowując liczne niespodzianki dla obozowiczów (mamy upiekły ciasta, przynosiły mleko itp.). Na zakończenie wręczono wiele nagród i upominków.
Zorganizowanie niniejszego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez pomocy lokalnych sponsorów oraz życzliwych osób. Szczególnie chcielibyśmy podziękować: Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, Wacławowi Kasprzakowi, Tadeuszowi Kuriacie - prezesowi „Fiata” w Legnicy, Jerzemu Kuchciakowi - prezesowi OPZZ Bolesławiec, Tomaszowi Lipce z piekarni Udanin, Krystynie i Tadeuszowi Tęcza, Janowi Kulczyckiemu oraz Adamowi Styczniowi. Dziękujemy również proboszczowi ks. Piotrowi Ważydrągowi, który podjął się zorganizowania takiej formy wypoczynku dla naszej młodzieży. Liczymy, że takie obozy na stałe wpiszą się w kalendarium niewielkiej lokalnej społeczności. Dziękujemy również w imieniu dzieci, szczególnie tych, dla których była to jedyna forma wypoczynku podczas wakacji.

Abp Mokrzycki o nowych biskupach dla Ukrainy: nasz Kościół potrzebuje nowych sił

2019-11-12 20:22

kcz (KAI Lwów) / Lwów

- Cieszymy się bardzo, że Kościół rzymskokatolicki w Ukrainie ostatnio otrzymał dwóch biskupów Aleksandra Jazłowieckiego i Mikołaja Łuczoka – powiedział KAI abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. - Jesteśmy Ojcu Franciszkowi bardzo wdzięczni za te dwie nominacje młodych kapłanów, którzy wzbogacą także i nasz tutaj kolegium biskupów i będą też dla nas wsparciem.

Krzysztof Tadej

- Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ niektórzy biskupi mianowani jeszcze na początku odnowienia struktur Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie już odeszli do wieczności i wielu jest już na emeryturze – wyjaśnił abp Mokrzycki. – Nowe nominacje to dla nas oznaka, że nasz Kościół jest żywy, że potrzebuje nowych sił by jak najlepiej otoczyć troską nasz Kościół, kapłanów, siostry zakonnych, ale przede wszystkim wiernych.

Lwowski metropolita zaznaczył, że obaj nowi biskupi pochodzą z Ukrainy. 40-letni ks. Aleksander Jazłowiecki, którego święcenia biskupie odbyły się w sobotę, 9 listopada, w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie będzie pomagał bp. Witalijowi Krywickiemu, ordynariuszowi diecezji kijowsko-żytomierskiej. Bp Jazłowiecki pochodzi z Gibałówki k. Szarogrodu na Podolu, gdzie przez okres komuny przetrwały największe skupiska katolików obrządku łacińskiego w tym kraju.

Z kolei 45-letni dominikanin Mikołaj Łuczok, którego 11 listopada papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji mukaczewskiej urodził w Mukaczewie na Zakarpaciu. „Ks. bp Antal Majnek z Mukaczewa już od dłuższego czasu zwracał się z prośbą o koadiutora albo biskupa pomocniczego – mówił dalej abp Mokrzycki. - Biskup nominat Mikołaj Łuczok pochodzi z Zakarpacia i bardzo dobrze zna ten teren i zna języki tamtejszego ludu Bożego - ukraiński, węgierski, słowacki, polski, rosyjski. Jest z tej ziemi i będzie rozumiał tamtych wiernych, a także tradycje tamtejszego Kościoła”.

Abp Mokrzycki nie ukrywał, że archidiecezja lwowska trochę żałuje dominikanina. „Ojciec Mikołaj Łuczok był przez wiele lat związany z archidiecezją lwowską, poprzez duszpasterstwo akademickie we Lwowie. Bardzo dobrze rozwinął także duszpasterstwo przy kościele Matki Bożej Gromnicznej. Jego posługa była bardzo prężna, więc jego odejście będzie z uszczerbkiem dla tej wspólnoty. Ale cieszymy się, że teraz powróci do swojej macierzystej i będzie służył Kościołowi lokalnemu” – powiedział abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Konferencja: Creatio Continua. Ekologia integralna i wyzwania antropocenu

2019-11-14 11:23

Naukowcy szacują, że do roku 2050 może zginąć nawet milion gatunków. Człowiek jest sprawcą i zarazem uczestnikiem VI masowego wymierania żywych organizmów na Ziemi. Czy katastrofa klimatyczna wyznaczy kres epoki człowieka?

Wraz z postępującą degradacją planety, człowiek zaczyna rozumieć, że na nim spoczywa odpowiedzialność za bioróżnorodność, za stan atmosfery, za klimat jednym słowem – za życie na Ziemi.

Encyklika „Laudato si” papieża Franciszka przestrzega przed tym procesem samozagłady, podtrzymując wezwanie do „nawrócenia ekologicznego”, które św. Jan Paweł II sformułował w encyklice „Centesimus annus” i w późniejszych katechezach. Wskazuje też drogi wyjścia.

Jeśli chcemy wygrać z kryzysem klimatycznym, musimy na nowo zrozumieć, co to naprawdę znaczy „czynić sobie ziemi poddaną”. Wiemy już, że panowanie człowieka nie jest absolutne, ale służebne — jest to rzeczywisty odblask jedynego i nieskończonego panowania Boga. Nie jest to misja absolutnego i niepodważalnego władcy, lecz sługi Królestwa Bożego (za Jan Paweł II). Stawiamy tezę, że odkrycie na nowo teologii stworzenia, ekologicznej duchowości i ekologicznej etyki – może wygenerować impuls niezbędny do skutecznej ochrony atmosfery, klimatu, bioróżnorodności – świata życia, który zamieszkuje człowiek.

Konferencja odbywa się w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki Laudato si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”, realizowanego przez Caritas Polska. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treść materiałów konferencyjnych odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem