Reklama

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Nauka dla każdego

Katarzyna Jabłońska
Edycja lubelska 39/2003

Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza chętnych do nauki - bez ocen, indeksów i stresu. Rozpoczyna 19. rok działalności. Uniwersytetowi patronują rektorzy wszystkich wyższych uczelni Lublina: UMCS, KUL, AM, AR i PL. Bezpośrednią opiekę organizacyjną sprawuje Towarzystwo Wolnej Wszechnicy - Oddział w Lublinie, a pomocą służą Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski, Muzeum Lubelskie, Wojewódzki Dom Kultury, Dom Kultury LSM i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego. Rektorem LUTW jest dr Zofia Zaorska, a opiekunem naukowym doc. dr Mieczysław Marczuk. Obecnie tworzy się Rada Naukowa, składająca się z pracowników lubelskich uczelni, której przewodniczy prof. Wiesław Kamiński.
LUTW jest otwarty dla wszystkich osób kończących pracę zawodową, wkraczających w swoją „jesień”, lecz poszukujących nowych form aktywności intelektualnej i kontaktów z ludźmi o podobnych aspiracjach, zainteresowaniach, ciekawych świata, pragnących poszerzać swą wiedzę lub zdobywać nową. Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku zapewnia to wszystko, a ponadto rozbudza ciekawość poznawania współczesnych osiągnięć nauki poprzez cykl wykładów z różnych dziedzin wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem humanistyki, przyrody, medycyny. Każdy może wybrać to, co go interesuje, a temu służą różne zespoły, np. historyczny, literacki, wiedzy o sztuce czy plastyczny. Uniwersytet troszczy się też o sprawność fizyczną swych słuchaczy, organizując zajęcia gimnastyczne, pływanie, taniec, śpiew, turystykę pieszą, a od nowego roku również rowerową i tenis stołowy. Od tego roku powstaje nowy zespół: ćwiczenia pamięci. Tym ćwiczeniom służą też lektoraty języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego - na różnych poziomach zaawansowania. Słuchacze LUTW spotykają się w klubach Animatorów Centrum Aktywizacji Seniorów i Wolontariuszy, gdzie uczestnicy wspierają się wzajemnie i chętnie dzielą swoimi doświadczeniami. LUTW jest uczelnią samorządną; aktywny samorząd poprzez swoje różne komisje umożliwia słuchaczom udział w pracy na rzecz całej społeczności, a także innych ludzi starszych w Lublinie, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem.
Zapraszamy chętnych do nauki, spotkań w zespołach zainteresowań, aktywnego spędzania wolnego czasu. W ubiegłym roku z zajęć LUTW korzystało ponad 700 osób w samym Lublinie, a działają również filie w Puławach, Tomaszowie Lubelskim, Chełmie, Kraśniku i Biłgoraju; w Zamościu istnieje samodzielny Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zapraszamy serdecznie. Zgłoszenia i zapisy przyjmowane są w sekretariacie Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w budynku Wydziału Politologu UMCS, Plac Litewski 3, pok. 123 w godz. 10.00-13.00.

Uczestniczę w zajęciach Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku od pięciu lat. Chodzę na wykłady powszechne z różnych dziedzin wiedzy. Nawet wykładowcy przedmiotów ścisłych potrafią zainteresować każdego słuchacza i zafascynować także humanistę, a ja do nich należę. Interesuję się literaturą, toteż wybrałam ten zespół i jak dotychczas nie żałuję. Uczęszczam także na zajęcia z historii sztuki, które w interesujący sposób przybliżają malarstwo polskie i obce. Zwiedzamy wystawy w Lublinie i innych miastach. Coś dla ducha, ale również dla ciała, więc chodzę dwa razy w tygodniu na gimnastykę, gdzie usprawniam niemłode już mięśnie i kości. Na wszystkich zajęciach spotykam bardzo sympatycznych ludzi, nawiązuję nowe przyjaźnie i dzięki temu nie czuję się samotna i niepotrzebna. Naprawdę warto być studentem Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i studiować nawet kilkanaście lat bez ryzyka skreślenia z listy, a dopóki pozwalają na to siły.
Janina Pojmaj, słuchaczka LUTW

Wielka Brytania: przymusowa aborcja u niepełnosprawnej kobiety

2019-10-15 19:41

vaticannews.va / Londyn (KAI)

Sąd w Wielkiej Brytanii nakazał wykonanie aborcji u kobiety z niepełnosprawnością intelektualną. W orzeczeniu czytamy, że jest ona w interesie pacjentki. Taki sam wyrok zapadł w podobnej sprawie na początku tego roku, chociaż wówczas został on uchylony po protestach opiekunów niepełnosprawnej.

Zffoto/fotolia.com

Sprawa dotyczy dwudziestoletniej kobiety w 12 tygodniu ciąży. Personalia zostały utajnione, aby chronić jej prywatność. Zdaniem brytyjskich mediów tym razem nie można oczekiwać odwołania, ponieważ opiekunowie niepełnosprawnej kobiety i jej rodzina zastępcza wspierają aborcję.

Orzeczenie sądu zostało wydane po rozprawie w brytyjskim Sądzie Opiekuńczym, który zajmuje się sprawami dotyczącymi osób uznanych za niezdolne do samodzielnego działania. Fundusz powierniczy NHS, odpowiedzialny za opiekę nad kobietą, zwrócił się do sądu o pozwolenie na przeprowadzenie aborcji.

Sędzia David Williams napisał w swoim orzeczeniu, że aborcja będzie „znaczącą ingerencją” w autonomię cielesną kobiety, ale zgodził się także, że leży to w jej najlepszym interesie, a kontynuacja ciąży może zaszkodzić jej zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na synodzie o kreatywnym duszpasterstwie i świadectwie po męczeństwo

2019-10-16 14:59

vaticannews / Watykan (KAI)

Amazonia nie potrzebuje duszpasterstwa zachowawczego, ale kreatywnego. Nie można kurczowo trzymać się przestarzałych metod, tylko z misyjną odwagą należy stawiać czoło nowym wyzwaniom. Mówiono o tym na 12. kongregacji Synodu Biskupów. Wskazano zarazem, że wychodząc od przesłania Ewangelii, Kościół musi zatroszczyć się o swe miłosierne i misyjne oblicze, będąc głosem wyzyskiwanych i prześladowanych ludów Amazonii, nawet za cenę męczeństwa.

Mazur/episkopat.pl

W auli synodalnej przypomniano, że wspierając ludność tubylczą, należy prowadzić takie działania, które będą motywować ją do współodpowiedzialności za przyszłość Amazonii i wzmacniać przekonanie, iż tubylcy nie są jedynie ofiarami systemu, ale prawdziwymi protagonistami swej przyszłości. Wskazano zarazem, że zachowanie tego regionu przed zniszczeniem jest obowiązkiem całej ludzkości. Zaproponowano m.in. zacieśnienie współpracy między naukowcami z całego świata zajmującymi się ochroną stworzenia i skutkami zmian klimatycznych oraz włączenie do tych działań Papieskiej Akademii Nauk.

Poruszając na synodzie kwestie duszpasterskie, zauważono, że nie można pozostać obojętnym na głos wspólnot, które chronicznie pozbawione są kapłanów. Przypomniano, że ta rzeczywistość dotyczy 70 proc. Amazonii, a katolicy nie mogą korzystać z sakramentów nie tylko w niedziele, ale nawet na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Ojcowie synodalni zauważyli, że brak księży powoduje odchodzenie wiernych do sekt, w których pastorzy są bardziej bliscy i pozostają na miejscu. Odnotowano też znaczące osłabnięcie zapału misyjnego szczególnie w najbardziej oddalonych wspólnotach, w których panują trudne warunki życia.

„Amazonia potrzebuje misjonarzy, tylko im ludność tubylcza wciąż w pełni ufa” – mówiono na forum synodu. Kolejny raz pojawiała się propozycja tworzenia wędrownych grup misyjnych, co odzwierciedla styl życia i głoszenia Jezusa. W tym kontekście podkreślono, że bez zbędnej nostalgii trzeba zrezygnować z przestarzałych i niesprawdzających się już metod duszpasterskich, by z kreatywnością wypracować nowe, bardziej skuteczne na dzisiejsze czasy. Zwrócono tu uwagę na znaczenie ściślejszej współpracy ze świeckimi i docenienie ich zaangażowania.

Ojcowie synodalni przypomnieli zarazem, że wielkim wyzwaniem dla Kościoła w regionie Amazonii wciąż pozostaje duszpasterstwo w dużych metropoliach i dotarcie w nich m.in. do tubylców, którzy zostali wykorzenieni ze swej ziemi i zmuszeni do jej opuszczenia, co generuje nowe formy wykluczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem