Reklama

Serwis przemyski

Oprac. ks. Tadeusz Biały
Edycja przemyska 39/2003

1 września. Inauguracja nowego roku szkolnego w Zespole Szkół w Głuchowie połączona była z otwarciem i poświęceniem nowej sali gimnastycznej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym, gdzie zgromadzili się nauczyciele i uczniowie, przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych oraz mieszkańcy wioski. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Tadeusz Kocór, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli do budynku szkoły. Tu miały miejsce obrzędy przecięcia wstęgi i poświęcenia sali gimnastycznej, okolicznościowe przemówienia oraz program artystyczny wykonany przez uczniów. Uroczystości zakończyły się wspólnym spotkaniem przy stole.

1 września. W kościele Ojców Karmelitów w Przemyślu została odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych obrońców Ojczyzny, w 64. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Druga część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojskowym przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na którym złożono wieńce i kwiaty. Patriotyczne uroczystości zorganizowali Prezydent Miasta Przemyśla i Dowództwo Garnizonu Przemyśl.

2 września. W Borku Nowym (par. Borek Stary) abp Józef Michalik poświęcił nowo wybudowany kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

5 września. W Zmiennicy gościł bp Adam Szal, gdzie sprawował Mszę św. dla społeczności miejscowej Szkoły Podstawowej na okoliczność poświęcenia odnowionego budynku szkolnego. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, bp Adam bierzmował młodzież w Kalnikowie.

6 września. W Przemyślu odbył się powakacyjny dzień wspólnoty Ruchu Apostolstwa Młodzieży. Uroczystej Eucharystii w kościele pw. Świętej Trójcy, w asyście kilkudziesięciu duszpasterzy, przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik. Przed rozesłaniem Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił 80 animatorów, którzy przygotowywali się do posługi animatora przez udział w rocznym Studium Animatora. Nowo posłani otrzymali także krzyże animatorskie oraz Brewiarz. Podczas minionych wakacji zostało zorganizowanych 28 tygodniowych turnusów rekolekcyjnych, w których uczestniczyło 1500 osób. Od 19 lat Ruch Apostolstwa Młodzieży prowadzi formacyjną posługę wśród dzieci i młodzieży na terenie archidiecezji przemyskiej. Diecezjalnym moderatorem RAM-u jest ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej.

6 września. Abp Józef Michalik przebywał w Hyżnem, gdzie przewodniczył modlitwie pielgrzymów zgromadzonych na odpuście ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Siewnej).

6 września. Do Kalwarii Pacławskiej przybyło ponad 700 krwiodawców z Podkarpacia - uczestników II Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi. Pątnicy wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal, celebrowali nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz spotkali się nad rzeką Wiar, gdzie rozmawiali na tematy związane z bezinteresowną pomocą „bliźniemu swemu”.

6 września. W Domu Katolickim „ROMA” w Przemyślu odbyło się spotkanie duszpasterzy poświęcone programowemu i technicznemu przygotowaniu Archidiecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów i Wychowawców na Jasną Górę, w dniu 4 października br. Modlitwie maturzystów - pątników przyświecać będzie hasło: „Oto Matka twoja” (J 19, 27).

7 września. W Mołodyczu gościł metropolita przemyski abp Józef Michalik, gdzie sprawował Eucharystię w intencji o Boże błogosławieństwo na czas budowy nowego kościoła parafialnego i dokonał wmurowania kamienia węgielnego.

7 września. W Lesznie bp Adam Szal przewodniczył modlitwie parafian z okazji I Rocznicy Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony i bierzmował miejscowych gimnazjalistów. Następnego dnia (8 września) bp Adam świętował I Rocznicę Nawiedzenia z wiernymi parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaksmanicach i udzielił sakramentu bierzmowania grupie przygotowanej młodzieży.

9 września. W Domu Katolickim „ROMA” w Przemyślu spotkali się księża przewodnicy i duszpasterze Archidiecezjalnej Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Podczas posiedzenia, któremu przewodniczyli biskup pielgrzym Adam Szal i ks. dyrektor Kazimierz Bełch, podsumowano tegoroczną pielgrzymkę (4-15 lipca) i podjęto organizacyjną, i programową refleksję dotyczącą przyszłorocznego pielgrzymowania. Ustalono także podstawy programowe i organizacyjne jubileuszowej 25. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki w roku 2005.

9 września. W Domu Katolickim „ROMA” w Przemyślu miało miejsce spotkanie księży zaproszonych do współpracy z Archidiecezjalnym Radiem Fara. Obradom przewodniczyli bp Adam Szal i ks. Zbigniew Suchy, dyrektor Radia.

13 września. W Kidałowicach (par. Miłosierdzia Bożego w Jarosławiu) abp Józef Michalik dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod nowo wznoszony kościół filialny pw. Matki Miłosierdzia.

13 września. W gmachu nowo wznoszonego Centrum Caritas przy ul. Kapitulnej w Przemyślu, abp Józef Michalik i ks. dyrektor Marian Bocho spotkali się z duszpasterzami prowadzącymi kolonie letnie dla dzieci. W ramach organizowanej przez archidiecezjalną Caritas „Akcji Letniej, 2003”, z wakacyjnego wypoczynku skorzystało 2200 dzieci z biednych rodzin archidiecezji przemyskiej i z Ukrainy.

13 września. W wigilię święta Podwyższenia Krzyża, z bazyliki archikatedralnej w Przemyślu pod Krzyż Zawierzenia na Zniesieniu, wyruszyła procesja różańcowa. Modlitwie, w której uczestniczyło ponad 700 osób, przewodniczył ks. Józef Bar, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

12-14 września. W Domu Rekolekcyjnym w Zboiskach miały miejsce rekolekcje zamknięte dla katechetów świeckich archidiecezji przemyskiej. Moderatorem czasu wzrastania był ks. Zbigniew Suchy, naczelny redaktor Niedzieli Przemyskiej. Tydzień wcześniej (5-7 września) ks. Suchy prowadził takie same rekolekcje w Ośrodku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Nadzieja” w Dubiecku-Wybrzeżu. W obu seriach rekolekcyjnych uczestniczyło 143 świeckich nauczycieli religii.

Światowy Dzień Wcześniaka

2019-11-17 11:12

prezydent.pl

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Z tej okazji Para Prezydencka gościła u Klaudii i Szymona Marców, rodziców sześcioraczków. Dzieci przyszły na świat 20 maja 2019 roku w 29 tygodniu ciąży.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Andrzej Duda z Małżonką odwiedzili w sobotę Zosię, Kaję, Malwinę, Nelę, Tymona i Filipa, których losy śledziła cała Polska. W dniu porodu noworodki ważyły od 890 g. do ok. 1300 g. Rodzice nie kryli wielkiej ulgi, kiedy dwa miesiące temu ostatnie z dzieci zostało wypisane ze szpitala.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Mama i tata sześcioraczków oraz starszego Oliwiera opowiedzieli Parze Prezydenckiej o swojej codzienności, oswajaniu się z nową rolą, wzruszających momentach i nadziejach na przyszłość. Jak przeważająca część wcześniaków, noworodki wymagają rehabilitacji, jednak są coraz większe i silniejsze. Każde z nich ma inną osobowość i temperament, a urok niezwykłego rodzeństwa tysiące internautów obserwują na Instagramie, gdzie mama maluchów publikuje ich zdjęcia.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko - raz na 4,7 mld ciąż na świecie. W Polsce jest to pierwszy taki przypadek. Jak w trakcie spotkania z Parą Prezydencką wskazywali rodzice, opieka nad tyloma pociechami wymaga dobrej organizacji i logistyki, a każdy dzień jest nową przygodą. Szczególnie, że wcześniaki potrzebują dodatkowej troski, a relacje z rodzicami i otoczeniem mogą w pełni nawiązywać dopiero po opuszczeniu inkubatorów.

Ideą obchodzonego dziś święta jest zwracanie uwagi społeczeństwa na wcześniactwo i wiążące się z nim rozległe konsekwencje dla samych maluchów, ale też ich rodzin. Wyrazem solidarności z przedwcześnie urodzonymi dziećmi na całym świecie jest podświetlanie ważnych budynków na fioletowo. Wieczorem iluminacja rozbłyśnie także na Pałacu Prezydenckim. (KS)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

2019-11-17 21:33

Maciej Orman, ks. Mariusz Frukacz

– Chodząc po ulicach Częstochowy, spotykamy nie tylko biedę materialną, ale i duchową. Ten dzień jest dlatego krzykiem o obecność Boga pośród nas – mówił 17 listopada w kościele św. Zygmunta w Częstochowie ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, podczas Mszy św. w intencji ubogich, która jednocześnie rozpoczęła XXI Święto Muzyki

Maciej Orman

– „Biedni to nie są numery, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. (...) Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – cytował fragment orędzia papieża Franciszka na III Światowy Dzień Ubogich ks. Paweł Dzierzkowski. – Ten dzień ma uwrażliwić nasze serca na drugiego człowieka. W czasie Eucharystii mamy spotkać Chrystusa, a później dostrzec Jego oblicze w drugim człowieku – wyjaśnił kaznodzieja.

Zobacz zdjęcia: Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

Ks. Dzierzkowski zwrócił uwagę na bardzo niebezpieczną formę ubóstwa, jaką jest „brak dialogu, który dotyka naszych relacji”. – Z przerażeniem przypatrujemy się kryzysowi, który wyniszcza nasze rodziny, a który swoje podłoże tak często ma w odrzuceniu Boga. Tam, gdzie pojawia się problem na drodze duchowej, tam człowiek zaczyna uciekać od drugiego człowieka i szuka środków zastępczych. Rodzinny stół zamieniliśmy na komputer, tablet, telefon lub telewizor. To, co miało służyć człowiekowi, doprowadziło do izolacji od bliźniego, wspólnoty i rodziny – wyliczał ks. Dzierzkowski.

– Znakiem dzisiejszych czasów stała się obojętność wobec bliźniego, brak wrażliwości i miłosierdzia, brak przebaczenia sobie nawzajem. Łatwiej nam dzisiaj uciekać od siebie, niż być blisko siebie. Człowiek z takim przekonaniem chce ratować planetę i środowisko, w którym żyje, ale nie jest w stanie zauważyć współczesnego Łazarza, który prosi go o miłosierdzie. Czy to nie paradoks naszych czasów? – pytał retorycznie kaznodzieja.

– Chodząc po ulicach Częstochowy, możemy dostrzec osoby ubogie, bezdomne i uzależnione. Spotykamy nie tylko biedę materialną, ale i duchową, dlatego ten dzień jest też krzykiem o obecność Boga pośród nas – kontynuował.

Dzieląc się świadectwem pracy w częstochowskiej Caritas, ks. Dzierzkowski podkreślał, że osoby bezdomne i uzależnione często tracą poczucie swojej wartości, „bo tak wielu z nas nie potrafi jej w nich dostrzec”.

Mówiąc o osobach krytykujących tych, którzy niosą pomoc potrzebującym, ks. Dzierzkowski przytoczył tragiczne fakty z historii. – To echo totalitaryzmów, niemieckiego i komunistycznego, zbudowanych na filozofii Nietzschego. Bo jak można im pomagać, kiedy oni nie mogą nic dać?

– Jezus głosi Ewangelię miłości, przebaczenia, miłosierdzia i sprawiedliwości, gdzie człowiek jest wyniesiony bardzo wysoko. Jezus nie miał w pogardzie nikogo, nawet wtedy, gdy wpadał w gniew, wyrzucał przekupniów ze świątyni, czy kiedy zapowiadał, jak słyszymy w dzisiejszej Ewangelii, zburzenie pięknej Świątyni Jerozolimskiej. Jego słowa i czyny wypływały z troski o zbawienie człowieka – podkreślił ks. Dzierzkowski.

Kaznodzieja przyznał, że osoby starsze, którym również pomaga Caritas, często ubolewają, że najbliżsi nie mają czasu, żeby ich odwiedzić. – Światowy Dzień Ubogich jest więc wielkim wołaniem do każdego z nas, abyśmy byli dla siebie wrażliwi i otwarci. Jak mówi Jezus, to, co nas ocali, obok naszej wierności, to będzie miłosierdzie. Kiedy doświadczamy tego, że Bóg przebacza nam grzechy, możemy z tą miłością wyjść do drugiego człowieka. Tu nie potrzeba wiele. Chodzi o najprostsze gesty – wyjaśnił ks. Dzierzkowski.

– „Zaprawdę powiadam wam: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – te słowa mają pomóc ponownie postawić drugiego człowieka na właściwym miejscu. Słowo Dobrej Nowiny jest nieustannym wezwaniem do nawrócenia, do zmiany myślenia, do spoglądania na świat Bożymi oczami – kontynuował zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas.

– Wyobraźnia miłosierdzia, o której mówił św. Jan Paweł II, stanowi dla nas wyzwanie także i dziś, a może szczególnie dziś, aby od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania, gdyż widząc i czując miłosierdzie, czyni się je kreatywnie i twórczo – powiedział ks. Dzierzkowski.

– Przejawem tego zmagania się, najpierw z samym sobą, a później w walce o dobro, będzie nie tylko skuteczność pomocy, ale nade wszystko zdolność bycia z bliźnim i współodczuwanie, które sprawi, że będziemy „weselić się z tymi, którzy się weselą, i płakać z tymi, którzy płaczą” – wyjaśnił kaznodzieja.

Ks. Dzierzkowski zakończył słowami modlitwy św. Pawła VI: „Spraw, Panie, żeby moja wiara była skuteczna. Niech się w miłości objawia na zewnątrz, jako prawdziwa przyjaźń z Tobą i dobroć dla ludzi”.

Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii św. Zygmunta ks. dr Jacek Marciniec.

Podczas Mszy św. śpiewała schola liturgiczna Domine Jesu pod batutą ks. Mateusza Ociepki. Wierni mogli również po Eucharystii wysłuchać utworów w jej wykonaniu.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zarządził w niedzielę 17 listopada zbiórkę do puszek we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej. Zbiórka ta zostanie przeznaczona na działania prowadzone przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, takie jak m.in. streetworking – wyjście do osób przebywających w miejscach publicznych lub w ukryciu, zagubionych życiowo, które nie korzystają z pomocy zinstytucjonalizowanej, edukacja dla wolontariuszy w ramach programów Caritas czy dofinansowanie placówek Caritas dla bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem