Reklama

W kilku zdaniach

(max)
Edycja szczecińsko-kamieńska 39/2003

7 września br. Nowe miasto w regionie. Decyzją rady ministrów Dziwnów wraz z miejscowością Dziwna otrzymały prawa miejskie. Razem stworzyły 3-tysięczne miasto. Starania o prawa miejskie rozpoczęły się dwa lata temu. W ostatnio opublikowanym przez Rzeczpospolitą rankingu „Złotej setki samorządów” Dziwnów zajął wysokie 10. miejsce.

8 września br. Aż 68 zębów usunął pacjentowi jeden z zachodniopomorskich stomatologów. Innemu zalakował jednego dnia 61 zębów i 74 drugiego dnia. Tak przynajmniej wynikało z dokumentów przedłożonych Narodowemu Funduszowi Zdrowia Oddział w Szczecinie. Lekarz domagał się refundacji świadczeń, jakie wykonał. Jak mówią pracownicy NFZ, codziennie zdarzają się podobne przypadki nieuczciwości, i to ze strony lekarzy wszystkich specjalizacji.

Wicewojewoda zachodniopomorski Jan Sylwestrzak wysłał pismo do nowych właścicieli ODRATRANSU, sugerując im, aby ci rozpędzili blokadę protestujących marynarzy na ODRZE, nawet używając siły. Podpowiedział też, aby marynarzom wręczać wypowiedzenia umów pracy. Jednocześnie polecił inspektorom floty śródlądowej odbieranie patentów żeglarskich. Protestujący nie wpuścili inspektorów na barki.

9 września br. Po rocznym pobycie w Zatoce Perskiej na wodach terytorialnych Iraku do portu w Świnoujściu powrócił polski okręt wsparcia logistycznego „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Marynarzy służących na Czernickim powitały w VIII Flotylli Obrony Wybrzeża ich rodziny i przyjaciele. W uroczystościach wzięli udział także premier RP, minister MSWiA oraz biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź

11 września br. Funkcjonariusze służb specjalnych, w tym strażacy i policjanci, uczestniczyli we Mszy św. w sanktuarium na os. Słonecznym, odprawionej w intencji wszystkich poległych w tragicznych okolicznościach.

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

stock.adobe.com

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Krzyżyk z drewna wraku „Titanica” sprzedany za 11600 euro

2019-10-21 21:14

ts / Wiltshire (KAI)

Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano krzyż, wyrzeźbiony z drewna pochodzącego z wraku legendarnego „Titanica”. Jak poinformowały media brytyjskie, prosty, 13-centymetrowy krzyżyk, sprzedano 19 października w Wiltshire w pobliżu kurortu Bath. Nabywca zapłacił za niego 10 tys. funtów (około 50 tys. zł). Dom aukcyjny oczekiwał, że będzie to cena około 12-18 tys. funtów.

F.G.O. Stuart (1843-1923)/pl.wikipedia.org

Krzyżyk wyrzeźbiono w zakładzie Samuela Smitha. Był on członkiem załogi statku SS „Minia”, który po katastrofie zbierał na swój pokład zwłoki zmarłych pasażerów. Członkowie załogi zbierali także wyrzucone przez morze przedmioty, w tym części wraku z drzewa dębowego. Z tego drzewa Smith wyrzeźbił później krzyżyk, upamiętniający ponad 1500 ofiar zatopionego „Titanica”. Do czasu aukcji znajdował się on w posiadaniu potomków byłego marynarza.

Luksusowy parowiec „Titanic”, swego czasu największy statek świata, podczas swego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku w kwietniu 1912 r. zderzył się z górą lodową i zatonął. Przedmioty z wraku odkrytego w 1985 r. osiągają wysokie ceny na aukcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem