Reklama

Koło

700 lat Fary

Michał Chojnacki
Edycja włocławska 39/2003

3 września w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyło się posiedzenie Rady Miejskiej i Powiatu Kolskiego poświęcone obchodom 700-lecia kościoła farnego.

Na uroczystość przybyli liczni goście, wśród nich m.in.: biskup włocławski Wiesław Mering wraz z biskupem seniorem Czesławem Lewandowskim, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Józef Lewandowski, burmistrz Koła Jan Stępiński, starosta kolski Wieńczysław Oblizajek, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy Koła.
Sesja rozpoczęła się odegraniem hejnału miasta przez Reprezentacyjną Orkiestrę Miasta Koła. Pierwszym prelegentem był ks. dr hab. Witold Kujawski, który przybliżył słuchaczom dzieje parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie dr Józef Mujta przedstawił sylwetki proboszczów fary, zasłużonych jako duszpasterze parafii i opiekunowie świątyni. Przypomniał m.in. o zasługach ks. Edwarda Narkiewicza, którego działalność przypadła na lata 1886 - 1911, i ks. Serafina Opałko, proboszcza parafii w latach 1971-86.
Kolejnym mówcą był obecny proboszcz fary - ks. kan. Józef Wronkiewicz, który powiedział m. in.: „Z wielką radością kierujemy ku Bogu nasze dziękczynienie. Mamy za co dziękować. Każdego dnia w różny sposób dziękujemy i wielbimy Boga w naszej parafii. Wiele minionych pokoleń troszczyło się o to, by świątynia, wspaniała kolska fara, była wizytówką miasta. Jest ona świadectwem wiary naszych przodków”. Ksiądz Proboszcz dodał, że już siódmy rok trwa remont kościoła, który dzięki temu staje się coraz piękniejszy. Dalsza część wystąpienia poświęcona była wspominaniu kapłanów, którzy pełnili posługę duszpasterską w kolskiej farze oraz księży pochodzących z Koła, pracujących w innych parafiach. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz podziękował za ofiarną pracę organiście i dyrygentowi Parafialnego Chóru Kościelnego „Lutnia” - Janowi Kordylewskiemu, kościelnemu - Henrykowi Kozajdzie, siostrom zakonnym i katechetom.
Kolejnym prelegentem był bp W. Mering. Ksiądz Biskup mówił o miłości do małych ojczyzn: „Nie można kochać swej Ojczyzny, jeśli nie kocha się tej małej, tej najbliższej, tej, z którą obcuje się na co dzień, którą się widzi z okien szkoły czy z rodzinnego domu”. Pasterz diecezji podkreślił, że religia stanowi najwspanialszą częścią kulturowego dziedzictwa ludzkości.
Następnie odbyła się ceremonia wręczania medali pamiątkowych, które z rąk ks. kan. J. Wronkiewicza otrzymali: bp W. Mering, bp Cz. Lewandowski (pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego), ks. W. Kujawski i wicemarszałek J. Lewandowski. Historyk J. Mujta obdarował gości egzemplarzami książki Parafia rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - zarys dziejów, której jest autorem.
Kolejnym punktem posiedzenia było odczytanie przez przewodniczącą Rady Miejskiej Urszulę Pękacz listu gratulacyjnego, jaki z okazji jubileuszu nadesłał wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski. Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu poetyckiego i literackiego Kolska fara - świadek historii miasta. Po odegraniu przez orkiestrę Roty gospodarze zaprosili gości do zwiedzenia wystawy pn. Koło w ikonografii.

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

2019-11-13 08:36

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dziś komunikacie.

episkopat.pl

Publikujemy treść przekazanego KAI Komunikatu Przewodniczącego KEP

Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto by Mnie przyjął, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Łk 9,48).

Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. W przeszłości Trybunał Konstytucyjny zapisał się chwalebnie w polskiej debacie na temat prawnej ochrony dziecka poczętego. W wydanym pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1997 roku orzeczeniu (K. 26/96) uznał on, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju. Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (…) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. Nie chodzi tutaj o fakt choroby, a jedynie o poważne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dopuszczeniem przerwania ciąży – jak podkreślają posłowie wnioskodawcy – „bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej” (zob. Wniosek do TK sygn. K. 13/17) w oparciu o niekreślone kryteria legalizacji takiego działania.

Aborcja z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu jest odmową prawa do życia dzieciom zdolnym do życia, a często zdolnym także do wykonywania w dorosłym życiu np. zawodów zaufania publicznego. Posłowie zaskarżający ten przepis przywołują przykład kobiet z zespołem Turnera, które wykonują w Polsce zawód lekarza. W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację.

Jako katolicy na początku każdej Mszy św. wypowiadamy słowa spowiedzi powszechnej. Mówimy o grzechach popełnionych myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem…. Zaniedbanie powoduje często nieodwracalną krzywdę w stopniu nie mniejszym niż złe działanie. Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.

Oczekujemy beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, niestrudzonego obrońcy życia. „Przeszedł czas – mówił Ksiądz Prymas - ażeby wstrząsnąć sumieniami, ażeby każdy wyzwolił się z kłamstwa, jakim jest określanie zabójstwa słowem ‘zabieg’. To nie jest zabieg, ale morderstwo, przerywające dzieje człowieka, które zapoczątkował Ojciec przed wiekami” (09.03.1975). „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu – nauczał Prymas Tysiąclecia - jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! Powstające pod sercem matki nowe życie nie należy do niej. Jest ono własnością nowego człowieka! Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna. Musi więc mieć swoich obrońców. Obrońcą jest sam Bóg, który się upomni o to życie…” (11.01.1976).

Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

W biblijnym dialogu Boga z Abrahamem pada pytanie o dziesięciu sprawiedliwych, których obecność może uratować miasto. Polska pyta dzisiaj o tych dziesięciu sprawiedliwych, których potrzebuje nasza Ojczyzna, aby móc się prawidłowo rozwijać, chroniąc sprawiedliwie życie wszystkich swoich obywateli.

+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Bordeaux

2019-11-14 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował arcybiskupem-metropolitą Bordeaux (Francja) dotychczasowego biskupa Nantes, Jean-Paul Jamesa- poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku kard. Jean-Pierre Ricarda, który 1 października br. przeszedł na emeryturę.

rennes.catholique.fr
Jean-Paul James

Jean-Paul James urodził się 14 lipca 1952 r. w głównym ośrodku Bretanii - Rennes. Po nauce w szkole katolickiej w swym mieście rodzinnym rozpoczął studia w Krajowym Instytucie Statystyki i Nauk Ekonomicznych w Paryżu, a następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego św. Iwona w Rennes, gdzie w 1984 uzyskał bakalaureat. Studia teologiczne i prawnicze kontynuował w Rzymie, uzyskując na Uniwersytecie Gregoriańskim doktorat z prawa kanonicznego i z teologii moralnej.

22 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Rennes. Był tam proboszczem w kilku parafiach, a w 1990 został profesorem teologii moralnej w swym dawnym seminarium. Od 1999 do 2003 rektorem tej placówki. Od 1990 był również kapelanem regionalnego oddziału Wspólnot Arche (Arka) w Bruz - założonego przez Jeana Vaniera ruchu kościelnego skupiającego we wspólnych domach niepełnosprawnych i ich opiekunów.

9 stycznia 2003 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Beauvais. Sześć lat później 8 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem Nantes.

W łonie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych i Nowych Nurtów Religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem