Reklama

Dar duchowej bliskości

Jerzy Czekalski
Edycja zamojsko-lubaczowska 39/2003

„Serdecznie witam pielgrzymów z Polski. W sposób szczególny pozdrawiam delegację Klubu Inteligencji Katolickiej z Lubaczowa oraz władz samorządowych miast i gmin ziemi lubaczowskiej. Bardzo dziękuję za dar duchowej bliskości i za życzliwość”.
Tymi słowami, wygłoszonymi po polsku, Ojciec Święty Jan Paweł II pozdrowił rodaków przybyłych 20 sierpnia 2003 r. do Castel Gandolfo.
To zaskakujące wyróżnienie miało dla delegacji ziemi lubaczowskiej szczególne znaczenie. Tego dnia bowiem, po audiencji generalnej, przedstawiciele samorządów w osobach: burmistrz Lubaczowa - Janusz Waldemar Zubrzycki, zastępca burmistrza Lubaczowa - Krzysztof Szpyt, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Oleszyce - Jacek Kopeć, zastępca burmistrza Oleszyc - Zygmunt Mularz, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Cieszanów - Stanisław Różycki, burmistrz Cieszanowa - Zdzisław Zadworny, zastępca burmistrza Cieszanowa - Wiesław Kudyba, przewodniczący Rady Gminy Horyniec - Janusz Wużyński, wójt Gminy Horyniec - Edward Rogala, przewodniczący Rady Gminy Lubaczów - Zbigniew Soroń, wójt Gminy Lubaczów - Roman Krawczyk, zastępca wójta Gminy Lubaczów - Tomasz Lasowy, przekazali Namiestnikowi Chrystusowemu wyrazy oddania i miłości, a także wręczyli osobiście Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II akty nadania tytułów Honorowego Obywatela miast i gmin ziemi lubaczowskiej. Ojciec Święty otrzymał również pastel w formie tryptyku pt. Chusta Veroniki autorstwa lubaczowskiego malarza Jerzego Pluchy. W uroczystości wzięli udział: dziekan lubaczowski ks. Franciszek Nucia - proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie, asystent Klubu oraz prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie - Jerzy Czekalski.
25 marca 2001 r. Klub Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, mając na uwadze zbliżającą się 10. Rocznicę Wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemi Lubaczowskiej (2-3 czerwca 1991 r.), na wniosek Zarządu podjął uchwałę, w której zwrócił się do samorządów o nadanie Następcy Świętego Piotra tytułów Honorowego Obywatela Miast i Gmin Ziemi Lubaczowskiej. Inicjatywa Klubu została podjęta przez Wysokie Rady: Miasta Lubaczów, Miasta i Gminy Oleszyce, Miasta i Gminy Cieszanów, Gminy Horyniec i Gminy Lubaczów, które na uroczystych sesjach, w 2001 r., podjęły stosowne uchwały.
Obecnie, w 25. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, dzięki staraniom Klubu Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie oraz przychylności ks. prałata Mieczysława Mokrzyckiego - naszego rodaka, który na co dzień przebywa u boku Ojca Świętego, uchwały podjęte przed dwoma laty zostały w pełni zrealizowane.
Niebawem Klub Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie przekaże Ojcu Świętemu pierwszy tom miesięcznika Teraz, w ozdobnej oprawie, wydawany od 6 lat przez Klub, a zawierający m.in. bardzo szczegółową relację z wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie. Na pierwszej stronie zamieszczony zostanie wizerunek Matki Bożej Lubaczowskiej.
Ciesząc się niezmiernie ze spotkania z Piotrem Naszych Czasów, polecamy osobę Ojca Świętego Jana Pawła II Opatrzności Bożej.

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem