Reklama

Lubsko

Nigdy więcej wojny

Władysław Świstów
Edycja zielonogórsko-gorzowska 39/2003

1 września w obu parafialnych kościołach w Lubsku odprawiono Msze św. w intencji ojczyzny i za poległych podczas II wojny światowej żołnierzy.

64 lata temu 1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny w bestialski sposób z przeważającą siłą wojska i uzbrojenia napadły na naszą odradzającą się po 123 latach niewoli młodą Ojczyznę.
W tym dniu nasze dzieci już nie poszły do szkoły. Ta przerwa w nauce trwała przez całą sześcioletnią okupację, wyrządzając olbrzymie straty intelektualne w naszym narodzie. Mimo że agresor był wielokrotnie silniejszy, to stawialiśmy dzielnie bohaterski opór, zadając nawet ciężkie straty nieprzyjacielowi.
Aż tu 17 września 1939 r. Armia Czerwona, nazywająca się „wyzwolicielką narodów ujarzmionych”, napadła na Polskę od wschodu, okupując dużą część terytorium naszego kraju. Nastąpiły aresztowania oficerów, żołnierzy, policjantów, urzędników, którzy później ginęli w sowieckich łagrach, w Katyniu, Miednoje czy Ostaszkowie. Podobny los spotkał inteligencję, duchowieństwo, uczonych i zwyczajnych obywateli, których wywożono w nieludzkich warunkach na Sybir, do Łagrów i innych ośrodków kaźni.
Ta straszliwa wojna pochłonęła ponad 6 milionów polskich ofiar. W związku z tą smutną i tragiczną dla Polski rocznicą w obu kościołach parafialnych w Lubsku odprawiono Msze św. w intencji Ojczyzny, za poległych żołnierzy-bohaterów, ofiary wojny, z podziękowaniem Panu Bogu za ocalenie od śmierci i z prośbą o pokój.
W nabożeństwach wzięli udział kombatanci, Sybiracy, kolejarze ze swoimi sztandarami oraz delegacje młodzieży ze sztandarami z wszystkich szkół w Lubsku. Byli też przedstawiciele władz miasta i gminy Lubsko, oświaty i inni. Modlono się za naszą umiłowaną, umęczoną Ojczyznę, przeżywającą obecnie głęboki kryzys moralno-gospodarczy, ażeby rządy w Polsce sprawowali ludzie dobrzy, mądrzy, odpowiedzialni i prawdziwi patrioci, a panoszące się wszędzie zło zostało pokonane siłą dobra. Modlono się również za młodzież i dzieci, aby były wychowywane w duchu religijno-patriotycznym i pamiętały zawsze, że Polska jest nam matką i domem całego ziemskiego bytu i należy ją otaczać wielka troską, czcią i miłością.

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem