Reklama

Paradyż

Obrady Caritas

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 39/2003

W dniach 8-10 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu odbyło się spotkanie osób reprezentujących organizacje Caritas z całej Polski. Caritas w Polsce tworzy 39 w pełni autonomicznych jednostek diecezjalnych, Caritas diecezji wrocławsko-gdańskiej i przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego oraz Caritas Ordynariatu Polowego. Rolę ogólnokrajowego organu koordynacyjno-reprezentacyjnego pełni Caritas Polska.

Jesiennym obradom dyrektorów poszczególnych Caritas oraz ich współpracowników przewodniczyli ks. Wojciech Łazewski - dyrektor Caritas Polska oraz jego zastępca o. Hubert Matusiewicz. W paradyskim spotkaniu udział wzięło blisko osiemdziesięciu przedstawicieli z Polski i z zagranicy. Podczas trzydniowego zjazdu uczestnicy omówili najważniejsze kierunki wspólnych działań i dalszego rozwoju dotyczące m.in. szans i zagrożeń płynących z faktu integracji Polski z Unią Europejską oraz wprowadzenia w życie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Jednym z punktów obrad było wstępne podsumowanie zakończonej niedawno akcji wakacyjnej Caritas w Polsce. Ponadto podjęto temat stanu przygotowań do obchodów zbliżającego się Tygodnia Miłosierdzia oraz do kolejnej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
W ramach Caritas działają m.in. komisja ds. formacji i edukacji, komisja ds. rodziny, komisja prawna, komisja ds. wykluczenia społecznego, komisja ds. pomocy doraźnej. Członkami tych komisji są dyrektorzy i pracownicy Caritas Polska i Caritas diecezjalnych. W czasie spotkania przedstawione zostały sprawozdania z prac poszczególnych komisji.
Na spotkanie do Paradyża zaproszeni zostali m.in. Gabriela Popowicz z Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, która przedstawiła Europejski Fundusz Społeczny i Inicjatywę Wspólnotową EQUAL oraz ks. Igor Kozakiewicz z Ukrainy, który poinformował o działaniach Caritas Ukraina i możliwościach współpracy.
Spotkanie w Paradyżu było również okazją do oficjalnego pożegnania byłego dyrektora Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Zygmunta Zimnawoda, który w lutym tego roku, po blisko dziesięciu latach pracy, przestał pełnić tę funkcję. Ks. Z. Zimnawoda podziękował za wieloletnią współpracę innym dyrektorom Caritas diecezjalnych oraz przedstawił swojego następcę ks. Marka Kidonia. Podkreślił również, iż nie rozstaje się z Caritas, bowiem będąc proboszczem parafii Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą, pełni funkcję przewodniczącego Parafialnego Zespołu Caritas w swojej parafii.
Po godzinach obradowania nad ważnymi zagadnieniami Caritas w Polsce uczestnicy zjazdu zwiedzili klasztor w Paradyżu, Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej, gdzie pod przewodnictwem bp. Adama Dyczkowskiego odprawiona została Msza św. Ksiądz Biskup przedstawił istotną rolę Caritas w Polsce oraz podkreślił jedno z głównych zadań na niej spoczywających, jakim jest realizowanie wezwania Ojca Świętego do poszanowania ludzkiej godności, dla której nie brak w dzisiejszych czasach wielu zagrożeń. Jednym z największych jest bezrobocie tak dotkliwie odczuwane również w naszej diecezji.
Na kolejnym zjeździe, który odbędzie się wiosną 2004 r., dyrektorzy i pracownicy Caritas spotkają się w Głuchołazach w diecezji opolskiej.

Dlaczego nie lubią księży?

2019-11-05 12:48

Piotr Grzybowski
Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 7

Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem

Ks. Paweł Kłys

Obojętny, negatywny lub czasem nawet wrogi stosunek części społeczeństwa do duchowieństwa katolickiego staje się coraz bardziej powszechny. Znamienne przy tym, że jedynie katolickiego – w większości to Kościół katolicki podlega narastającej krytyce. Krytyce, która przeradza się ostatnio w jawną walkę.

Rozpoczęta przez zadeklarowanych ateistów – rozszerza się, obejmuje swym zasięgiem coraz szersze środowiska. Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem wielu przywódców, grup, organizacji czy środowisk. Zostaje wpisana w programy wyborcze. Staje się podstawą budowy wizerunku czy manifestów politycznych i światopoglądowych. A wszystko jest wsparte siłą środków masowej komunikacji.

Działanie to zawsze ma swój precyzyjny scenariusz. Rozpoczyna się od wybrania celu. Stają się nim z reguły księża, którzy stanowią rdzeń Kościoła. Powszechnie uznani i szanowani. Za tym idzie krytyka ich nauczania. Pokrętne interpretacje – czy wręcz manipulacja – kazań i wystąpień. Często mianem „skandalu” określa się ich słowa płynące wprost z Ewangelii. Linczowi medialnemu poddaje się organizowanie pielgrzymek, które gromadzą setki tysięcy wiernych. Wszystko to, aby ośmieszyć, poniżyć i upokorzyć.

Dlaczego tak się dzieje? Co zachodzi w umysłach ludzi, którzy decydują się podjąć walkę z Kościołem? O co chodzi w ich działaniu? Dokąd się skierują w swych dalszych planach?

W większości przypadków motorem zła, które ich nakręca, jest olbrzymia chęć władzy – chęć rządzenia, panowania, kierowania, niezależnie od tego, co pod tymi pojęciami sami rozumieją.

Podnoszą bunt przeciw księżom, czując fizyczny strach przed ich wielką wiarą. Przed nauką, którą głoszą w imieniu Jezusa Chrystusa. Czują wyraźnie, że ci, którzy nie chcą władzy nad „rzędem dusz”, otrzymali ją i mają. Boją się ich wpływu na szerokie rzesze. Wiedzą bowiem, że to za ich przykładem gromadzi się coraz więcej młodych ludzi, którzy na kolanach oddają cześć Stwórcy. Boją się, że ta młodzież pójdzie za nimi, a nie za pseudowartościami ofiarowywanymi w wielu popularnych mediach. Boją się ponadto, że takie myślenie będzie się upowszechniać. Że rozścieli się po kraju i sprawi, iż ludzie staną się lepsi, uczciwsi. Że będą dalej jak przez wieki czcić Boga, a Jego naukę stosować w rodzinach, w miejscach pracy, w życiu społecznym.

Boją się w końcu, że kiedyś i ich żony, synowie i córki uznają, iż wartości przez nich głoszone są puste i niewarte zainteresowania. Że to, co oni z takim trudem budowali, co ciułaczym wysiłkiem zgromadzili, uznają za bezwartościowe, a w konsekwencji nie będą ich za te dokonania cenili. Boją się, że resztki ich pseudoautorytetu legną w gruzach. Że będą musieli oddać coś ze swego stanu posiadania, wycofać się ze swoich miałkich tez, które były napędem ich życia. Boją się w końcu, że będą musieli zostać tymi, których jedynie czasami udają. Ludźmi Chrystusowymi – chrześcijanami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Poznańskie Forum Charyzmatyczne

2019-11-21 08:23

Notatka prasowa

„Tajemnica Wiary” to hasło pod którym powstaje I Poznańskiego Forum Charyzmatycznego. Ponad 300 uczestników będzie otwierać się na działanie Ducha Świętego poprzez Żywe Słowo, Żywą Muzykę i Żywą Wiarę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks.abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Materiały prasowe

Konferencje i modlitwę poprowadzą goście z całej Polski, a o oprawę muzyczną i finałowy koncert zadba zespół Razem za Jezusem. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks.bp Szymon Stułkowski. „Dziś także dzieją się cuda - trzeba tylko z wiara i miłością stanąć w obecności Boga!” – zachęca współorganizator ks.Mikołaj Konarski.

Spotkanie otwarte, skierowane do każdego kto chce pogłębić swoje życie duchowe, organizują Przyjaciele Ducha Świętego wspólnie z Odnową w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej.

Całodzienne Forum odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 w nowoczesnej Hali Widowiskowej w Puszczykowie. Rejestracja i informacje na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem