Reklama

Wiadomości

"Rodzina 500+" w oczach ekspertów z Instytutu Innowacji Społecznych im. J. Korczaka

Wydatkowanie niezgodne z przeznaczeniem, paraliż w Ośrodkach Pomocy Społecznej, zwiększenie bezrobocia i zablokowanie świadczeń dla najuboższych - to najważniejsze zagrożenia realizacji rządowego programu prorodzinnego wskazane przez Instytut Innowacji Społecznych im. Janusza Korczaka. Dziś w Warszawie zaprezentowano raport Instytutu "Rodzina 500+., pod jakimi warunkami na szansę na sukces?", w którym eksperci oceniają inicjatywę rządu Beaty Szydło i wskazują alternatywy do proponowanych rozwiązań.

[ TEMATY ]

polityka

premier.gov.pl

W podjętej analizie eksperci wyliczyli, że z powodu zmian demograficznych i niskiej dzietności w 2050 roku może być nawet o 6 mln Polaków mniej niż w tej chwili. Projekt "Rodzina 500+" ma zwiększyć ilość urodzeń, co w konsekwencji poprawi sytuację ekonomiczną kraju. "Dziecko jest przyszłym podatnikiem" - podkreślają autorzy opracowania.

Program musi być jednak wprowadzony z rozwagą. Specjaliści wśród zagrożeń wymieniają brak zdolności realizacji programu przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które nie są przygotowane do wypłacania świadczeń ani kadrowo, ani organizacyjnie oraz fakt, że w wyniku wprowadzenia programu duża grupa rodziców może zdecydować się na rezygnację z pracy zawodowej, co zwiększy bezrobocie.

Reklama

Wśród negatywnych skutków wprowadzenia programu autorzy wymieniają także brak kontroli, w jaki sposób wydatkowane będą przekazywane rodzinom pieniądze, a także spowodowanie skutków ubocznych, na przykład poprzez zablokowanie zdolności najuboższych do otrzymywania innych świadczeń.

Raport prezentuje kilka alternatywnych rozwiązań, które poprawić mogą celowość przekazywanych funduszy. Zdaniem ekspertów część kwoty przekazać można rodzinom wyłącznie na określone cele, bądź podzielić ją można na pieniądze przekazywane w gotówce i sumę przelewaną na fundusz inwestycyjny, np. na opłacenie przyszłych studiów czy zakup mieszkania.

Innym pomysłem Instytutu jest wypłacanie świadczeń nie gotówkowo w "okienku" Ośrodka Pomocy Społecznej, ale przelewając je na konto. Poprawi to - zdaniem specjalistów - funkcjonalność nowego systemu.

Reklama

Wśród rekomendacji do programu zaproponowano także prowadzenie kampanii informacyjnej, przegląd budżetu państwa pod kątem wydatków na politykę rodzinną i opracowanie jednolitego systemu rejestracji świadczeń społecznych.

Jak czytamy w dokumencie Instytutu im. Korczaka "celem programu może być wsparcie rodziny w szeroko rozumianych działaniach na rzecz rozwoju dziecka, zwiększenie nakładów na rozwijanie zainteresowań dzieci, czy poprawa ich stanu zdrowia i samopoczucia". Autorzy przestrzegają jednak, że powinien on być rozumiany jako współdziałanie, czy współfinansowanie przez rodziców i budżet państwa celów rozwojowych dzieci.

Specjaliści wskazują w raporcie "Rodzina 500+, pod jakimi warunkami program ma szansę na sukces?", że rządowa propozycja pozytywnie może wpłynąć na gospodarkę. Powinna ona zwiększyć poziom konsumpcji i przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy, co przełoży się na zwiększenie podatków zasilających budżet państwa. Warto jednak - na co wskazują autorzy - określić i ograniczyć skutki potencjalnego marnotrawstwa przekazywanych rodzinom pieniędzy, poprzez przeprowadzenie odpowiednich analiz.

Jak wskazują eksperci, rozwiązanie rządu, mimo, że w Polsce ma charakter bezprecedensowy, "przypomina najbardziej zaawansowane instrumenty wsparcia rodziny i polityki prokreacyjnej, które obserwować można we Francji, Szwecji, Finlandii, Belgii czy Niemczech". Ich zdaniem atutem zaproponowanego rozwiązania jest uniwersalność świadczeń, a więc nie będą się one należeć jedynie niektórym. Poprawi również wizerunek rodziny wielodzietnej, co ogólnie wpłynie na stworzenie klimatu poszanowania rodziny i wspierania jej w rozwiązywaniu problemów.

Dokument Instytutu Innowacji Społecznych im. Janusza Korczaka wskazuje, że "w sensie strategicznym program «Rodzina 500+» jest długofalowym programem demograficznym. Dlatego konieczne jest zawarcie ponadpartyjnej umowy głównych partii politycznych, że program będzie kontynuowany i nie zostanie zmieniony przez symboliczny okres 18 lat, czyli dorastania młodego człowieka". Poprawi to - zdaniem ekspertów - poczucie stabilności finansowej rodzin gwarantowanej przez państwo.

Instytut innowacji Społecznych funkcjonuje przy Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie od 2013 roku. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie badań naukowych oraz ich upowszechnianie i promocja, rozwijanie współpracy międzynarodowej, działań innowacyjnych z obszaru edukacji, pedagogiki, polityki społecznej i pracy socjalnej oraz wspieranie procesu dydaktycznego uczelni.

2016-01-29 18:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska to kraj ludzi zdolnych

Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 26-28

[ TEMATY ]

polityka

Andrzej Hulimka/East News

O Polsce po Brexicie i o najważniejszych zasadach w rozwoju polskiej gospodarki z wicepremierem Mateuszem Morawieckim rozmawia ks. Ireneusz Skubiś

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Co to oznacza dla Polski? Czy jest to tylko sprawa Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii, czy ma to także przełożenie na nasze sprawy polityczne, a zwłaszcza gospodarcze?

CZYTAJ DALEJ

Włoska prasa: dramat na żywo na mistrzostwach, Eriksen cudem uratowany

2021-06-13 14:14

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

"Dramat na żywo na Mistrzostwach Europy", Christian Eriksen "cudem uratowany", "Czekamy ma Ciebie", "Chris, jesteśmy z Tobą"- to nagłówki włoskiej prasy w niedzielę po ataku serca duńskiego piłkarza i akcji ratunkowej na boisku w Kopenhadze.

"La Gazzetta dello Sport" opisuje sobotnią sekwencję zdarzeń na stadionie w stolicy Danii: "od dramatu do nadziei". Podkreśla, że macierzysty klub Eriksena, Inter Mediolan jest w stałym kontakcie z duńskimi lekarzami. Lekarz klubu Piero Volpi, cytowany na łamach dziennika, zapewnił: "Nigdy nie było żadnego epizodu, który nawet w najmniejszym stopniu mógłby wskazywać na problem; ani wtedy kiedy był w Tottenhamie, ani tym bardziej w Interze".

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję