Reklama

Wiadomości

"Rodzina 500+" w oczach ekspertów z Instytutu Innowacji Społecznych im. J. Korczaka

Wydatkowanie niezgodne z przeznaczeniem, paraliż w Ośrodkach Pomocy Społecznej, zwiększenie bezrobocia i zablokowanie świadczeń dla najuboższych - to najważniejsze zagrożenia realizacji rządowego programu prorodzinnego wskazane przez Instytut Innowacji Społecznych im. Janusza Korczaka. Dziś w Warszawie zaprezentowano raport Instytutu "Rodzina 500+., pod jakimi warunkami na szansę na sukces?", w którym eksperci oceniają inicjatywę rządu Beaty Szydło i wskazują alternatywy do proponowanych rozwiązań.

[ TEMATY ]

polityka

premier.gov.pl

W podjętej analizie eksperci wyliczyli, że z powodu zmian demograficznych i niskiej dzietności w 2050 roku może być nawet o 6 mln Polaków mniej niż w tej chwili. Projekt "Rodzina 500+" ma zwiększyć ilość urodzeń, co w konsekwencji poprawi sytuację ekonomiczną kraju. "Dziecko jest przyszłym podatnikiem" - podkreślają autorzy opracowania.

Program musi być jednak wprowadzony z rozwagą. Specjaliści wśród zagrożeń wymieniają brak zdolności realizacji programu przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które nie są przygotowane do wypłacania świadczeń ani kadrowo, ani organizacyjnie oraz fakt, że w wyniku wprowadzenia programu duża grupa rodziców może zdecydować się na rezygnację z pracy zawodowej, co zwiększy bezrobocie.

Wśród negatywnych skutków wprowadzenia programu autorzy wymieniają także brak kontroli, w jaki sposób wydatkowane będą przekazywane rodzinom pieniądze, a także spowodowanie skutków ubocznych, na przykład poprzez zablokowanie zdolności najuboższych do otrzymywania innych świadczeń.

Reklama

Raport prezentuje kilka alternatywnych rozwiązań, które poprawić mogą celowość przekazywanych funduszy. Zdaniem ekspertów część kwoty przekazać można rodzinom wyłącznie na określone cele, bądź podzielić ją można na pieniądze przekazywane w gotówce i sumę przelewaną na fundusz inwestycyjny, np. na opłacenie przyszłych studiów czy zakup mieszkania.

Innym pomysłem Instytutu jest wypłacanie świadczeń nie gotówkowo w "okienku" Ośrodka Pomocy Społecznej, ale przelewając je na konto. Poprawi to - zdaniem specjalistów - funkcjonalność nowego systemu.

Wśród rekomendacji do programu zaproponowano także prowadzenie kampanii informacyjnej, przegląd budżetu państwa pod kątem wydatków na politykę rodzinną i opracowanie jednolitego systemu rejestracji świadczeń społecznych.

Jak czytamy w dokumencie Instytutu im. Korczaka "celem programu może być wsparcie rodziny w szeroko rozumianych działaniach na rzecz rozwoju dziecka, zwiększenie nakładów na rozwijanie zainteresowań dzieci, czy poprawa ich stanu zdrowia i samopoczucia". Autorzy przestrzegają jednak, że powinien on być rozumiany jako współdziałanie, czy współfinansowanie przez rodziców i budżet państwa celów rozwojowych dzieci.

Specjaliści wskazują w raporcie "Rodzina 500+, pod jakimi warunkami program ma szansę na sukces?", że rządowa propozycja pozytywnie może wpłynąć na gospodarkę. Powinna ona zwiększyć poziom konsumpcji i przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy, co przełoży się na zwiększenie podatków zasilających budżet państwa. Warto jednak - na co wskazują autorzy - określić i ograniczyć skutki potencjalnego marnotrawstwa przekazywanych rodzinom pieniędzy, poprzez przeprowadzenie odpowiednich analiz.

Jak wskazują eksperci, rozwiązanie rządu, mimo, że w Polsce ma charakter bezprecedensowy, "przypomina najbardziej zaawansowane instrumenty wsparcia rodziny i polityki prokreacyjnej, które obserwować można we Francji, Szwecji, Finlandii, Belgii czy Niemczech". Ich zdaniem atutem zaproponowanego rozwiązania jest uniwersalność świadczeń, a więc nie będą się one należeć jedynie niektórym. Poprawi również wizerunek rodziny wielodzietnej, co ogólnie wpłynie na stworzenie klimatu poszanowania rodziny i wspierania jej w rozwiązywaniu problemów.

Dokument Instytutu Innowacji Społecznych im. Janusza Korczaka wskazuje, że "w sensie strategicznym program «Rodzina 500+» jest długofalowym programem demograficznym. Dlatego konieczne jest zawarcie ponadpartyjnej umowy głównych partii politycznych, że program będzie kontynuowany i nie zostanie zmieniony przez symboliczny okres 18 lat, czyli dorastania młodego człowieka". Poprawi to - zdaniem ekspertów - poczucie stabilności finansowej rodzin gwarantowanej przez państwo.

Instytut innowacji Społecznych funkcjonuje przy Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie od 2013 roku. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie badań naukowych oraz ich upowszechnianie i promocja, rozwijanie współpracy międzynarodowej, działań innowacyjnych z obszaru edukacji, pedagogiki, polityki społecznej i pracy socjalnej oraz wspieranie procesu dydaktycznego uczelni.

2016-01-29 18:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia dla Szymona Hołowni

2020-02-15 17:26

[ TEMATY ]

polityka

o. Adam Szustak

youtube.com/langustanapalmie

- To był błąd, że wpuściłem na "Langustę na palmie" politykę. Chciałem bardzo za to przeprosić! - powiedział w swoim najnowszym vlogu o. Adam Szustak.

Dwa dni temu o. Szustak opublikował jeden z odcinków vloga na swoim kanale youtube "Langusta na Palmie", w którym podzielił się swoimi preferencjami wyborczymi. Zakonnik zaznaczając, że jest to jego prywatne zdanie powiedział, że w wyborach prezydenckich zagłosuje na Szymona Hołownię.

- Popełniłem błąd. Nie powinienem wyrażać publicznie jako ksiądz i jako reprezentant Kościoła Katolickiego swoich preferencji politycznych. - powiedział o.Szustak w dzisiejszym wideo, w którym przeprasza swoich widzów.

Poniżej całość wideoprzeprosin:

CZYTAJ DALEJ

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

2020-02-23 21:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

adoracja

nabożeństwo

Najświętszy Sakrement

źródło: BPJG

Już w najbliższą środę, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa, która rozpocznie 40-dniowy czas pokuty przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Modlitwa rozpoczęła się w niedzielę, 23 lutego. W czasie trwania nabożeństwa w jasnogórskiej bazylice wystawiony jest Najświętszy Sakrament - w niedzielę od Sumy (godz. 11.00) do godz. 21.00, w poniedziałek od godz. 5.00 do 21.00 i we wtorek od godz. 5.00 do 18.00. W tym czasie pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy mogą włączać się w modlitwę przed Najświętszym Sakramentem.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra – W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post. Nie chcemy niejako 'z biegu' wchodzić w czas Wielkiego Postu, ale chcemy poprzez spotkanie z Panem Jezusem, poprzez Adorację Najśw. Sakramentu dobrze rozeznać, w jaki sposób przeżyć ten czas, aby był dla nas jak najowocniejszy”.

„Chcemy zachęcić wszystkich wiernych, aby zatrzymać się, aby Jezusowi wystawionemu w Najśw. Sakramencie spojrzeć głęboko w oczy, aby rozeznać swoją sytuację życiową, aby wejść w pełni wiary w to, co Bóg dla nas szykuje w czasie Wielkiego Postu” – dodaje o. kustosz.

W modlitewne czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze: Siostry Uczennice Boskiego Mistrza, Sodalicja Mariańska, Asysta Jasnogórska, Jasnogórskie Chóry: Żeński „Kółeczko” oraz Mieszany im. Królowej Polski, Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej, Jasnogórska Rodzina Różańcowa i Bractwo Eucharystyczne.

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku są to intencje:

- wynagradzająca: za zniewagi Najświętszego Sakramentu; za wszystkie grzechy przeciwko życiu; za rozlew krwi na świecie, wojny i terroryzm; za grzechy w rodzinach, wspólnotach i osobiste;

- dziękczynna: za dar Eucharystii dla Kościoła; za dar Sakramentu kapłaństwa i kapłanów; dziękczynna w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II;

- błagalna: o pogłębienie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszej Eucharystii; w intencjach Kościoła i Ojczyzny; w intencjach Ojca Świętego Franciszka; o trzeźwość Narodu; o dobre przygotowanie do beatyfikacji Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego; o miłosierdzie i pokój dla świata; za prześladowanych chrześcijan;o powołania kapłańskie, zakonne i powołania do Zakonu Paulinów w 750 rocznicę śmierci założyciela Zakonu bł. Euzebiusza z Ostrzychomia.

Program:

niedziela, 23 lutego

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem; wystawienie Najświętszego Sakramentu

modlitwa do godz. 21.00

poniedziałek, 24 lutego

godz. 5.00 - 21.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem

godz. 17.00 - Nieszpory z kazaniem

wtorek, 25 lutego

godz. 5.00 - 18.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu

godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. z kazaniem

godz. 17.00 - Nieszpory z kazaniem - przewodniczy bp senior Antoni Długosz z Częstochowy

CZYTAJ DALEJ

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2020-02-25 14:28

1 marca już po raz dziesiąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku, Pani Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego zaprasza mieszkańców województwa śląskiego do włączenia się w lokalne obchody upamiętniające heroiczną walkę Żołnierzy Niezłomnych, które odbędą się w Jaworznie i Myszkowie.

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego 2020 r., o godz. 16.00, w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie (ul. Inwalidów Wojennych 2, 43-603 Jaworzno) rozpocznie się jubileuszowa gala Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który Pani Europoseł organizuje od 5 lat. W ciągu dotychczasowych edycji wzięło w nim udział 1141 uczniów ze szkół z całego województwa śląskiego. W tym roku do biura konkursowego wpłynęła rekordowa liczba 263 prac. Podczas gali zostaną wręczone nagrody dla laureatów i wyróżnionych oraz ich opiekunów. Odbędzie się także koncert patriotyczny w wykonaniu przedstawiciela młodego pokolenia, rapera „Tadka” Polkowskiego.

Dzień później, 1 marca, o godz. 12.00 w Myszkowie odbędzie się Bieg Tropem Wilczym. Uczestnicy wystartują spod obiektu sportowego „Dotyk Jury” i pokonają symboliczny dystans 1963 m. Koniec Biegu zaplanowany jest przez Miejskim Domem Kultury (ul. 3 Maja 15, 42-300 Myszków). Podsumowanie Biegu, a także wręczenie nagród odbędzie się w sali kinowej MDK. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert wspomnianego „Tadka” Polkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję