Reklama

Konopnica

Z różańcem w ręku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat modlitwy różańcowej posłużył wspólnocie parafialnej w Konopnicy do duchowej odnowy życia i umocnienia wiary przez rekolekcje przygotowujące do wizytacji parafii, jak i do święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Poprowadzenia rekolekcji w dniach 11-13 września br. podjął się ks. kan. Piotr Kawałko, dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, który w konferencjach dla różnych grup wiekowych starał się ukazać sens modlitwy, zwłaszcza różańcowej. Przez te rekolekcje parafianie mieli również należycie przygotować się do przyjęcia różańca do swoich rodzin podczas peregrynacji po parafii, czego inicjatorem jest ks. kan. Jan Domański, proboszcz parafii Konopnica. Zachęta wypływająca z zaangażowania miejscowych duszpasterzy do modlitwy różańcowej jest odpowiedzią na słowa Maryi, objawiającej się w Fatimie i Lourdes, proszącej ludzkość o modlitwę różańcową; jak też odpowiedzią na słowa prośby Jana Pawła II, „Proszę, odmawiajcie różaniec”. Z inicjatywą upamiętnienia tych słów wyszedł wikariusz, ks. Robert Brzozowski, który przyczynił się do wykonania i zamontowania napisu Ojca Świętego na podświetlanej tablicy. Peregrynacja różańca po parafii jest okazją do zachęty parafian, aby wspólnie modlili się w rodzinach. Jest to również okazja do uczestnictwa we Mszy św. przez tych, którzy przyjmują różaniec, jak i tych, którzy go przekazują. Oprócz tego peregrynacja buduje wśród wiernych wspólnotę solidarności, jedności i dzielenia się pomocą, zwłaszcza ze starszymi, którzy nie są w stanie samodzielnie przybyć do kościoła.
W niedzielę 14 września br. rozpoczął się dzień wizytacji kanonicznej parafii. O godz. 8.00 rano przybył do parafii oczekiwany gość, bp Ryszard Karpiński. Forma przyjazdu Księdza Biskupa była niecodzienna. Dzięki życzliwości znanego kolekcjonera zabytkowych aut, Jana Milczka, przejazd bp. Ryszarda zabytkowym samochodem był możliwy od Węglina aż do kościoła parafialnego. Po przyjeździe, w progu świątyni Ksiedza Biskupa powitali chlebem i solą przedstawiciele parafii. Następnie bp Karpiński wraz z diakonem Zbigniewem Gasperskim udali się w obecności proboszcza ks. kan. Jana Domańskiego, ks. kan. Mieczysława Horocha, wikariusza ks. Roberta Brzozowskiego i ministrantów do ołtarza, gdzie po modlitwie i liturgicznym powitaniu wzięli udział w Mszy św., sprawowanej przez wikariusza. O godz. 9.00 bp Ryszard przewodniczył Mszy św., na której dokonał przyjęcia chłopców do grona ministrantów oraz poświęcił tornistry z racji rozpoczętego roku szkolnego. Powitanie i podziękowania za posługę na Mszy św. wyraziły dzieci ze szkół w Stasinie i Konopnicy. Do tych miłych chwil dzieci przygotowali ks. Robert, pani Katarzyna Kutwa - katechetka, Małgorzata - organistka oraz rodzice i nauczyciele. Na koniec tej Mszy św. bp Ryszard udzielił pasterskiego błogosławieństwa wiernym, po czym szczególnie pobłogosławił dzieci. Po Mszy św. spotkał się z Radą Duszpasterską parafii, zapoznając się z jej działaniami na rzecz wspólnoty.
Następnym punktem wizytacji było spotkanie w kaplicy dojazdowej pw. św. Maksymiliana Kolbe w Uniszowicach, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się z częścią wspólnoty parafialnej. W kaplicy bp Ryszard wygłosił do społeczności Uniszowic pasterskie słowo, poświęcił krzyż przed kaplicą i pobłogosławił dzieci, co było momentem miłym i wzruszającym. O godzinie 12.00 bp Karpiński odprawił uroczystą Eucharystię, którą współcelebrowali ks. kan. Jan Domański i rodak parafii - ks. dr Alfred Wierzbicki, rektor MSD w Lublinie. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do święta Podwyższenia Krzyża; mówił o krzyżu jako znaku naszej wiary, za który wiele tysięcy ludzi oddało życie. Na tej Mszy św. proboszcz przedstawił Księdzu Biskupowi sprawozdanie z pięciu lat pracy parafii. Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił różańce peregrynacyjne, jak też komplety rozważań różańcowych dla nowo utworzonych kół różańcowych - owocu rekolekcji i pracy duszpasterzy. Powstały róże: św. Dominika Savio - chłopcy, św. Bernardety - dziewczynki, św. Stanisława Kostki - młodzież, Matki Bożej Bolesnej i Wniebowziętej - dorośli oraz św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uniszowicach. Zelatorom tych kół Ksiądz Biskup wręczył poświęcone komplety tajemnic różańcowych. Następnie przedstawiciele grup religijnych działających przy parafii przedstawili Wizytatorowi panoramę swojej działalności, jak też podziękowali za przybycie do parafii.
Na uroczystą Mszę św. przybyli kapłani z dekanatu konopnickiego, którzy dzień wcześniej służyli pomocą duszpasterską podczas spowiedzi, za co Ksiądz Dziekan serdecznie im podziękował. Przed błogosławieństwem Ksiądz Proboszcz w imieniu własnym i parafian podziękował bp. Karpińskiemu za przyjazd do parafii i posługę słowa, która przyczyniła się do umocnienia w wierze. Serdeczne podziękowania dotyczyły tych wszystkich, którzy osobiście wzięli udział w przygotowaniach: katechetów, nauczycieli, rodziców, kościelnego pana Jurka, lektorów, ministrantów oraz pana Krzyszczka - kierowcy ze Stasina.
Wizytacja parafii, mająca miejsce co pięć lat, jest okazją do spotkania z biskupem i tworzenia jedności między pasterzem diecezji, a jej wiernymi. W tym roku wierni dekanatu konopnickiego z parafii: Tomaszowice, Dąbrowica, Radawiec, Krężnica Jara, Konopnica i Motycz mieli już okazję do spotkania z biskupem. Niebawem odbędzie się wizytacja ostatniej parafii z dekanatu konopnickiego - Zemborzyce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję