Reklama

Konopnica

Z różańcem w ręku

Mariusz Olszka
Edycja lubelska 41/2003

Temat modlitwy różańcowej posłużył wspólnocie parafialnej w Konopnicy do duchowej odnowy życia i umocnienia wiary przez rekolekcje przygotowujące do wizytacji parafii, jak i do święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Poprowadzenia rekolekcji w dniach 11-13 września br. podjął się ks. kan. Piotr Kawałko, dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, który w konferencjach dla różnych grup wiekowych starał się ukazać sens modlitwy, zwłaszcza różańcowej. Przez te rekolekcje parafianie mieli również należycie przygotować się do przyjęcia różańca do swoich rodzin podczas peregrynacji po parafii, czego inicjatorem jest ks. kan. Jan Domański, proboszcz parafii Konopnica. Zachęta wypływająca z zaangażowania miejscowych duszpasterzy do modlitwy różańcowej jest odpowiedzią na słowa Maryi, objawiającej się w Fatimie i Lourdes, proszącej ludzkość o modlitwę różańcową; jak też odpowiedzią na słowa prośby Jana Pawła II, „Proszę, odmawiajcie różaniec”. Z inicjatywą upamiętnienia tych słów wyszedł wikariusz, ks. Robert Brzozowski, który przyczynił się do wykonania i zamontowania napisu Ojca Świętego na podświetlanej tablicy. Peregrynacja różańca po parafii jest okazją do zachęty parafian, aby wspólnie modlili się w rodzinach. Jest to również okazja do uczestnictwa we Mszy św. przez tych, którzy przyjmują różaniec, jak i tych, którzy go przekazują. Oprócz tego peregrynacja buduje wśród wiernych wspólnotę solidarności, jedności i dzielenia się pomocą, zwłaszcza ze starszymi, którzy nie są w stanie samodzielnie przybyć do kościoła.
W niedzielę 14 września br. rozpoczął się dzień wizytacji kanonicznej parafii. O godz. 8.00 rano przybył do parafii oczekiwany gość, bp Ryszard Karpiński. Forma przyjazdu Księdza Biskupa była niecodzienna. Dzięki życzliwości znanego kolekcjonera zabytkowych aut, Jana Milczka, przejazd bp. Ryszarda zabytkowym samochodem był możliwy od Węglina aż do kościoła parafialnego. Po przyjeździe, w progu świątyni Ksiedza Biskupa powitali chlebem i solą przedstawiciele parafii. Następnie bp Karpiński wraz z diakonem Zbigniewem Gasperskim udali się w obecności proboszcza ks. kan. Jana Domańskiego, ks. kan. Mieczysława Horocha, wikariusza ks. Roberta Brzozowskiego i ministrantów do ołtarza, gdzie po modlitwie i liturgicznym powitaniu wzięli udział w Mszy św., sprawowanej przez wikariusza. O godz. 9.00 bp Ryszard przewodniczył Mszy św., na której dokonał przyjęcia chłopców do grona ministrantów oraz poświęcił tornistry z racji rozpoczętego roku szkolnego. Powitanie i podziękowania za posługę na Mszy św. wyraziły dzieci ze szkół w Stasinie i Konopnicy. Do tych miłych chwil dzieci przygotowali ks. Robert, pani Katarzyna Kutwa - katechetka, Małgorzata - organistka oraz rodzice i nauczyciele. Na koniec tej Mszy św. bp Ryszard udzielił pasterskiego błogosławieństwa wiernym, po czym szczególnie pobłogosławił dzieci. Po Mszy św. spotkał się z Radą Duszpasterską parafii, zapoznając się z jej działaniami na rzecz wspólnoty.
Następnym punktem wizytacji było spotkanie w kaplicy dojazdowej pw. św. Maksymiliana Kolbe w Uniszowicach, gdzie Ksiądz Biskup spotkał się z częścią wspólnoty parafialnej. W kaplicy bp Ryszard wygłosił do społeczności Uniszowic pasterskie słowo, poświęcił krzyż przed kaplicą i pobłogosławił dzieci, co było momentem miłym i wzruszającym. O godzinie 12.00 bp Karpiński odprawił uroczystą Eucharystię, którą współcelebrowali ks. kan. Jan Domański i rodak parafii - ks. dr Alfred Wierzbicki, rektor MSD w Lublinie. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do święta Podwyższenia Krzyża; mówił o krzyżu jako znaku naszej wiary, za który wiele tysięcy ludzi oddało życie. Na tej Mszy św. proboszcz przedstawił Księdzu Biskupowi sprawozdanie z pięciu lat pracy parafii. Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił różańce peregrynacyjne, jak też komplety rozważań różańcowych dla nowo utworzonych kół różańcowych - owocu rekolekcji i pracy duszpasterzy. Powstały róże: św. Dominika Savio - chłopcy, św. Bernardety - dziewczynki, św. Stanisława Kostki - młodzież, Matki Bożej Bolesnej i Wniebowziętej - dorośli oraz św. Maksymiliana i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uniszowicach. Zelatorom tych kół Ksiądz Biskup wręczył poświęcone komplety tajemnic różańcowych. Następnie przedstawiciele grup religijnych działających przy parafii przedstawili Wizytatorowi panoramę swojej działalności, jak też podziękowali za przybycie do parafii.
Na uroczystą Mszę św. przybyli kapłani z dekanatu konopnickiego, którzy dzień wcześniej służyli pomocą duszpasterską podczas spowiedzi, za co Ksiądz Dziekan serdecznie im podziękował. Przed błogosławieństwem Ksiądz Proboszcz w imieniu własnym i parafian podziękował bp. Karpińskiemu za przyjazd do parafii i posługę słowa, która przyczyniła się do umocnienia w wierze. Serdeczne podziękowania dotyczyły tych wszystkich, którzy osobiście wzięli udział w przygotowaniach: katechetów, nauczycieli, rodziców, kościelnego pana Jurka, lektorów, ministrantów oraz pana Krzyszczka - kierowcy ze Stasina.
Wizytacja parafii, mająca miejsce co pięć lat, jest okazją do spotkania z biskupem i tworzenia jedności między pasterzem diecezji, a jej wiernymi. W tym roku wierni dekanatu konopnickiego z parafii: Tomaszowice, Dąbrowica, Radawiec, Krężnica Jara, Konopnica i Motycz mieli już okazję do spotkania z biskupem. Niebawem odbędzie się wizytacja ostatniej parafii z dekanatu konopnickiego - Zemborzyce.

Porto: po śmierci zakonnicy biskup krytykuje wymiar sprawiedliwości i feministki

2019-09-20 08:13

mz (KAI/JS/P) / Porto

Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.

Pixabay.com

Siostra Antonia opiekowała matką agresora. Portugalski biskup nazwał zabójcę popularnej w diecezji Porto 61-letniej zakonnicy “prawdziwym potworem”, zaznaczając, że agresor pozostawał na wolności z powodu źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. - W tym przypadku zawiódł on w dotkliwy sposób. Żadna instytucja, twierdząca, że stoi na straży praw człowieka, też nie zareagowała w przypadku morderstwa siostry Antonii – napisał w komunikacie bp Manuel Linda, przypominając, że 44-letni morderca wielokrotnie był oskarżany o gwałty.

Hierarcha skrytykował też działanie systemu więziennictwa w Portugalii. Stwierdził, że jest on nieskuteczny i nie resocjalizuje osadzonych. Wyraził wątpliwość czy zakłady karne są w “Portugalii ośrodkami poprawiania ludzi, czy raczej szkołami nauki wysublimowanej przestępczości”.

Biskup Linda skrytykował też organizacje feministyczne, które “nie zabrały głosu” po bestialskim mordzie na zakonnicy. Stwierdził, że zrobiły to prawdopodobnie w związku z tym, że siostra Antonia była osobą konsekrowaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Św. Jadwiga w mocy Bożego Ducha” czeka na Ciebie

2019-09-20 12:48

Agnieszka Bugała

Materiały prasowe Organizatora

- Inspiracją tegorocznego hasła była rzeczywiście postać św. Jadwigi, ponieważ poznawanie jej życiorysu, a przede wszystkim czynów i dzieł, które zostawiła po sobie, wskazują na jej ścisły związek z Duchem Świętym. Ta kobieta ze względu na swoje dzieła była jedną z najszybciej kanonizowanych kobiet średniowiecza. Kult św. Jadwigi jest obecny nie tylko w Krakowie i na Śląsku, ale właśnie we Wrocławiu i okolicach - podkreśla Orzech. I dodaje - o czym już pisaliśmy -  że skuteczności w pośrednictwie u Boga Jadwidze nie można odmówić.

- Sądzę, że sporo łask otrzymujemy od św. Jadwigi. Ja sam mogę powiedzieć, że należę do tych, którzy otrzymali od niej wiele, dlatego z wdzięcznością idę na Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską do Trzebnicy, ażeby jej za to podziękować. Zapraszam wszystkich, którzy są w tym do mnie podobni, a jest nas dosyć sporo - zachęca Ksiądz.

Pielgrzymka, tradycyjnie, wyruszy spod katedry wrocławskiej.

W tym roku zaplanowano ją w sobotę 12 października o godz. 6.00. Zakończy się Mszą Świętą w Trzebnicy o godz. 16.30 przy ołtarzu polowym.

NIE MA ZAPISÓW – należy przyjść do katedry i włączyć się do dowolnej grupy pielgrzymkowej. Informacja na temat składu grupy na stronie internetowej www.pielgrzymka.pl i FB.

Wiernych, którzy nie mogą uczestniczyć w Pielgrzymce, organizatorzy zapraszają na Eucharystię w Trzebnicy o 16.30.


PROGRAM PIELGRZYMKI DO TRZEBNICY:

• 6.00 – Zawiązanie pielgrzymki i wyjście z Katedry Wrocławskiej

• postój I – most na Widawie – Krzyżanowice (stadion)

• postój II – Malin

• postój III – Wysoki Kościół i Brochocin. UWAGA – na tym postoju pielgrzymka zostanie podzielona na dwa nurty. Szczegóły zostaną podane przed pielgrzymką w internecie na www.pielgrzymka.pl

• ok. 16.00 – wejście do Trzebnicy

• 16.30 – Msza św. w Trzebnicy przy ołtarzu polowym

• Powrót z Trzebnicy: szynobusem KD, indywidualnie lub PKS – autobusy będą podstawione na parkingu przy ołtarzu polowym.

POWROTNY POCIĄG PIELGRZYMKOWY

Odjazd z dworca PKP Trzebnica o godz. 18.46 oraz 19.53

Trasa: Trzebnica – Brochocin – Pierwoszów – Siedlec – Pasikurowice – Pawłowice – Zakrzów – Psie Pole – Sołtysowice – Nadodrze – Mikołajów – Wrocław Główny.

Wcześniejsza rezerwacja dla grup (tańsze bilety): tel. 720 578 000. Bilety indywidualne można zakupić na trasie pielgrzymki u braci ze służby porządkowej.

więcej na: www.pielgrzymka.pl i Facebooku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem