Reklama

Przemyśl to sam

Zło dobrem zwyciężaj...

Andrzej Stachowicz
Edycja łowicka 41/2003

Dziewiętnaście lat temu, 19 października 1984 r., funkcjonariusze SB zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. Ksiądz Jerzy nie był jedyną ofiarą speców od „uciszania” duchownych z IV Departamentu MSW, tej specjalnie powołanej do inwigilacji Kościoła i księży milicyjnej komórki. Daninę krwi w walce o Prawdę i wolność złożyli w tych okrutnych czasach tacy księża jak: ks. Zych, ks. Suchowolec, ks. Niedzielak, ks. Kotlarz i wielu innych. Trzeba o tym pamiętać na kutnowskiej ziemi.

Ks. Jerzy Popiełuszko żył 37 lat. Urodził się 14 września 1947 r. w rodzinie chłopskiej we wsi Okopy na ziemi białostockiej. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. W sierpniu 1980 r. Prymas Stefan Wyszyński skierował go do pracy wśród robotników Huty Warszawa. Hutnicy powitali go krzyżem i kwiatami, a on zorganizował im swoisty uniwersytet robotniczy: wykładał historię, prowadził katechezę, uczył technik negocjacyjnych. Na słynnych Mszach św. za Ojczyznę gromadzą się tłumy ludzi, którzy przybywają już nie tylko z Warszawy ale z całej Polski. Każda Msza św. rozpoczyna się pieśnią: Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana..., a kończy hymnem: Boże coś Polskę. Tego komunistyczna władza nie może ścierpieć. Zaczynają się represje, niewybredne szykany, pogróżki, zastraszanie, już wtedy rodzi się myśl o zabiciu Księdza i jak dziś wiadomo, decyzje zapadają w najwyższych kręgach nie tylko policyjnych ale i partyjnych. Ostatnie nabożeństwo odprawił 19 października 1984 r. w Bydgoszczy. W drodze powrotnej został porwany i barbarzyńsko zamordowany przez oficerów SB. Sprawa śmierci ks. Jerzego nadal kryje wiele tajemnic.
Trzy lata temu ks. Mirosław Czarnołęcki, proboszcz parafii w Kutnie - Łąkoszynie, wystawił bohaterskiemu kapłanowi kamienne epitafium przy kościele. Od tej pory mają mieszkańcy Kutna możliwość czczenia zamordowanego za wiarę w Boga i wolność Ojczyzny Kapłana i Polaka. Powinniśmy z tego skorzystać, bo nie wolno nam zapomnieć tej zbrodni. Niech wyrazem naszej pamięci i naszego hołdu złożonego ks. Jerzemu i wszystkim zamordowanym duchownym będzie znicz, który 19 października zapalimy przy łąkoszyńskim obelisku. Pamiętajmy.

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem