Reklama

Dzień Sybiraka

Elżbieta Adamczyk
Edycja łódzka 41/2003

Związek Sybiraków obchodzi w roku bieżącym 75. rocznicę powstania; utworzyli go w 1928 r. potomkowie zesłańców Powstania Styczniowego. W Polsce Ludowej działalność związku była zakazana. Do reaktywowania organizacji doszło dopiero w roku 1988 r.
W jego szeregi weszli wówczas repatrianci z lat 1946 i 1956, zesłańcy z różnych terenów Syberii i Kazachstanu. Rok później powstał Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków, który w 1991r. liczył już prawie 1400 członków. Na cmentarzu zarzewskim św. Anny w Łodzi (ul. Lodowa 78) ufundowano Symboliczny Grób Sybiraków. W oddziale łódzkim wydano już 13 tomów rocznika „My, Sybiracy” zawierającego wiele cennych wspomnień z „nieludzkiej ziemi”. Sybiracy łódzcy biorą udział w spotkaniach z młodzieżą szkolną, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Długosza 7/9 utworzyli dostępny dla wszystkich księgozbiór tematyczny, liczący ok. 1500 woluminów. Szczególnym świętem społeczności byłych zesłańców i ich rodzin jest Dzień Sybiraka, obchodzony 17 września - tragicznym i przez wiele lat celowo „zapomnianym” dniu zdradzieckiej agresji Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r.
Zarząd Łódzkiego Związku Sybiraków zaprosił swoich członków, sympatyków i wszystkich, którym droga jest pamięć o ofierze życia kresowian, na uroczystą Mszę św. sprawowaną w bazylice archikatedralnej w intencji Ojczyzny i Polaków zmarłych na sybirskim zesłaniu. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Lepa. Koncelebrowali: ks. kan. kpt. Zygmunt Frykowski, o. Albert Szczesiul - franciszkanin z Łagiewnik, ks. inf. Jan Sobczak, ks. prał. Bogdan Nowacki, ks. Kazimierz Kurek, salezjanin.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Sybiraków, który po zakończeniu Mszy św. zaprezentował program słowno-muzyczny. Katedra wypełniła się wiernymi. Przeważali ludzie starsi, ale - co godne podkreślenia - wśród ponad 50 pocztów sztandarowych, ustawionych wzdłuż naw bocznych, większość stanowiły sztandary szkół ponadgimnazjalnych.
Bp Adam Lepa mówił w homilii o cierpieniu, jakie towarzyszyło wszystkim zesłańcom, tym, którzy oddali życie w dalekich krajach i tym, którzy wrócili, zachowując w sercu niezabliźnioną ranę, żywą pamięć o cierpieniu. Mówił o godności i wierności Bogu i Ojczyźnie, o niezłomnej postawie setek tysięcy zesłańców, których skazano na cierpienie tylko dlatego, że nie poszli na współpracę, nie mogli i nie chcieli grać tak, jak im kazały nowe sowieckie władze. Mówił także o konieczności i potrzebie wybaczania charakterystycznej dla polskich, chrześcijańskich dusz. Cenną i godną naśladowania cechą żyjących sybiraków jest to, że nie chowają w swoich sercach nienawiści wobec swoich wrogów i prześladowców, że potrafią, dzięki żywej wierze i ufności wobec Boga wychodzić do świata z miłością i przebaczeniem, choć pamięć o doznanej krzywdzie przenika ich serca.
Pieśni o zesłaniu wykonane przez ludzi, dla których każde słowo obciążone jest osobistym wspomnieniem, przemawiają do słuchaczy. Na koncertach Chóru Sybiraków w oczach obecnych pojawiają się często łzy wzruszenia. Tak było i tym razem w bazylice archikatedralnej podczas zaprezentowanego programu o życiu na Syberii, o tęsknocie, cierpieniu i nadziei.

Reklama

USA: biskupi krytykują nauczanie o. Jamesa Martina SJ

2019-09-20 13:59

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Filadelfia/Springfield

Biskup diecezji Springfield w stanie Illinois Thomas Paprocki przyłączył się do krytyki pod adresem amerykańskiego jezuity, o. Jamesa Martina SJ, który twierdzi, że otwarcie parafii na środowiska LGBT – lesbijki, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych – wpłynie dobrze na katolickie wspólnoty. Przed dwuznacznością niektórych poglądów popularnego jezuity i brakiem uprawnień do tego, by duchowny ten wypowiadał się w imieniu Kościoła, ostrzegł wcześniej arcybiskup Filadelfii Charles Chaput OFMCap.

youtube.com

Bezpośrednim powodem reakcji amerykańskich hierarchów było wystąpienie o. Martina 17 września br. na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, w którym nawiązał do tez zawartych w swej książce „Building A Bridge”. Od dawna jezuita wskazuje na środowisko LGBT jako te, które jest w stanie „ubogacić” Kościół i wiarę wyznawców. Wielu wskazuje go jako mentora ruchu „katolików LGBT”.

Abp Chaput w specjalnym oświadczeniu ostrzegł diecezjan przed nauczaniem o. Martina, który, jak zauważył, zachęca katolików doświadczających pociągu seksualnego do przedstawicieli tej samej płci, by utożsamiali się z takimi określeniami jak „geje” czy „lesbijki”. Tymczasem jak, wskazał metropolita Filadelfii, sprzeciwia się to „jasnemu ewangelicznemu nauczaniu, że naszą tożsamość odnajdujemy w Jezusie Chrystusie”. Przypomniał, że wynika z faktu, że „zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i wezwani do bycia synami i córkami Boga”.

Do krytyki o. Martina przyłączył się bp Thomas Paprocki. Przyznał, że jezuita z jednej strony słusznie wyraża prawdę o tym, że Bóg kocha wszystkich ludzi, jednak z drugiej strony „albo zachęca, lub nie koryguje zachowania, które oddziela osobę od właśnie tej miłości”. Biskup diecezji Springfield nazwał poglądy zakonnika „skandalicznymi”, gdyż „prowadzą ludzi do przekonania, że szkodliwe zachowanie nie jest grzeszne”.

„Publiczne przesłanie o. Martina stwarza zamęt wśród wiernych i burzy jedność Kościoła, propagując fałszywe poczucie, że niemoralne zachowanie seksualne jest akceptowane w świetle prawa Bożego. Bóg naprawdę kocha ludzi odczuwających pociąg seksualny do osób tej samej płci i są oni mile widzialni w Kościele. Ale jednocześnie misją Kościoła w stosunku do tych braci i sióstr, tak jak wobec innych wiernych, jest: kierować, zachęcać i wspierać każdego z nas w chrześcijańskiej walce o cnotę, uświęcenie i czystość” – oświadczył bp Paprocki, odsyłając na koniec do słów z Ewangelii św. Łukasza: „Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu!” (Łk 17, 3).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni

2019-09-20 20:11

Marek Staroń

Jak jeździć bezpiecznie? Na to i inne pytania odpowiadali sobie uczniowie czterech głogowskich szkół w ramach realizacji projektu #SpołecznieOdpowiedzialni. Przez dwa dni blisko czterysta osób dowiedziało się o najczęstszych błędach, jakie popełniają kierowcy na sześciu skrzyżowaniach w Głogowie.

Marek Staroń

Prelekcje w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Politechnicznych oraz Zespole Szkół Przyrodniczych i Branżowych poprowadził pan Władysław Drozd – były wieloletni instruktor nauki jazdy, egzaminator, autor wielu publikacji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz były Prezes Krajowego Towarzystwa Egzaminatorów.

Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszury z omówieniem lokalizacji miejsc niebezpiecznych, a dodatkowo szkoły zostały wyposażone w podręczniki z zakresu zachowania w ruchu drogowym. Zdecydowana większość uczniów jest mieszkańcami Głogowa, więc dobrze znali omawiane lokalizacje. Wśród słuchaczy byli zarówno kierowcy jak i osoby, które dopiero przystąpią do egzaminu. - Dowiedzieliśmy się tutaj wielu nowych rzeczy. Na pewno przydadzą się na egzaminie – mówili uczniowie. W wychowaniu młodego kierowcy ważne jest nie tylko poprawienie błędów, ale przede wszystkim profilaktyka, czyli zapobieganie im. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na zachowania w ruchu drogowym, ale także przygotowanie młodych ludzi do zachowań, które uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami.

Ponadto 19 września w Zespole Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi pn. „Bezpiecznie i odpowiedzialnie”.

W konferencji wzięli udział:

– dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych – Sylwia Chodor,

– dr inż. Władysław Drozd,

– Marek Rychlik – lider grupy inicjatywnej projektu “Bezpiecznie i odpowiedzialnie”

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA objęła patronatem medialnym tę inicjatywę.

Niniejszy projekt pod tytułem Bezpiecznie i odpowiedzialnie przygotowany został w ramach projektu pod nazwą: #SpołecznieOdpowiedzialni, realizowanego przez Fundację „KATOLICKA INICJATYWA BERIT”, który dotyczy wsparcia grup nieformalnych i samopomocowych oraz młodych organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego.

„Projekt #SpołecznieOdpowiedzialni finansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”.

W ramach projektu powstał także film edukacyjny na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się na drodze:

https://maika.pl/jak-jezdzic-bezpiecznie/

Zobacz zdjęcia: Głogów: projekt #SpołecznieOdpowiedzialni (wrzesień 2019)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem