Reklama

Dekanat Łódź Ruda

Odpust w nowej świątyni

Elżbieta Adamczyk
Edycja łódzka 41/2003

Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Łodzi 12 września br. obchodziła szczególne święto. Po raz pierwszy od jej powstania w 1992 r. uroczysta liturgia odpustowa, której przewodniczył abp Władysław Ziółek, była sprawowana w nowo wybudowanym kościele. Proboszcz parafii, ks. Krzysztof Janiec, witając Dostojnego Gościa, przypomniał, że dokładnie przed siedmioma laty Ksiądz Arcybiskup przybył do tej parafii, aby poświęcić tymczasową kaplicę. Dwa lata później, 19 marca 1998 r., w uroczystość św. Józefa, Arcybiskup łódzki dokonał poświęcenia placu budowy. Tego samego roku prawie w całości stanął budynek parafialny, a w następnym roku mógł już w nim zamieszkać ksiądz wikariusz.
5 maja 2001 r., gdy mury kościoła miały wysokość 1 metra, parafianie wraz z Księdzem Arcybiskupem przeżywali wmurowanie kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego parafii. Wszyscy pamiętają ten dzień również dlatego, że nie było jeszcze dachu, a padał wtedy obfity deszcz. „Dzisiaj, po dwóch latach od tamtego czasu - mówił Proboszcz parafii - ponownie serdecznie witamy Księdza Arcybiskupa wśród nas, w murach naszej nowej świątyni i choć jest ona jeszcze w stanie surowym, to jednak dzisiaj deszczu już nie musimy się obawiać”.
Arcypasterz na wstępie Liturgii poświęcił świątynię, aby w niektóre uroczystości albo ważne dla parafii dni można było w niej sprawować Eucharystię. W homilii, wyjaśniając znaczenie odpustowego święta Najświętszego Imienia Maryi, abp Władysław Ziółek nawiązał do polskiego obyczaju składania życzeń i podarunków w dniu imienin i podkreślił, że cała parafia pod przewodnictwem proboszcza ks. Krzysztofa zgotowała swej Patronce na tegoroczne imieniny wspaniały prezent - nową świątynię. „To materialne dzieło - mówił Ksiądz Arcybiskup - jest odzwierciedleniem wiary i ofiarności wszystkich stanowiących wspólnotę parafialną”.
Abp Ziółek podziękował Księdzu Proboszczowi i parafianom za zaangażowanie w dzieło budowy, zachęcił wszystkich do dalszej wytrwałej pracy oraz udzielił uczestnikom uroczystości swego pasterskiego błogosławieństwa na dalszy trud w pracach wykończeniowych kościoła.

Brazylia: zginął polski misjonarz ks. Kazimierz Wojno

2019-09-22 18:51

o. ak, kg (KAI) / Brasilia

W nocy z soboty 21 na niedzielę 22 września został zamordowany polski misjonarz ks. Kazimierz Wojno, znany jako Padre Casemiro. Był on misjonarzem „fidei donum”, tzn. diecezjalnym (nie zakonnym) i pochodził z diecezji łomżyńskiej.

twitter.com
Ks. Kazimierz Wojno

Ks Kazimierz Andrzej Wojno urodził się 3 lutego 1948 w miejscowości Skłody Borowe w diecezji łomżyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1973. Był m.in. notariuszem sądu biskupiego. Od wielu lat był proboszczem parafii Matki Bożej od Zdrowia (Paróquia Nossa Senhora da Saúde) w stolicy kraju – Brasilii.

Według policji padł on ofiarą rabunku a następnie morderstwa. Z parafii skradziono wiele przedmiotów kultu religijnego. Duchowny miał związane nogi, ręce i szyję. Pracujący jako dozorca w parafii 39-letni José Gonzaga da Costa też został związany, ale zdołał się uwolnić, po czym wezwał pomoc.

Na Wielkanoc tego roku prowadzona przez ks. Kazimierza parafia została okradziona, m.in. zrabowano wtedy tabernakulum, które po trzech dniach znaleziono na skupie złomu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem