Reklama

Serwis

Ks. Krzysztof Żero
Edycja podlaska 41/2003

20 września bp Antoni Dydycz odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie z okazji 85-rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego. Obchody rocznicowe zostały w tym roku połączone z kolejnym zjazdem absolwentów.

26 września bp Antoni Dydycz uczestniczył w nadaniu imienia „Ziemi Podlaskiej” Zespołowi Szkół nr 4 w Bielsku Podlaskim (dawniej Zespół Szkół Rolniczych). W trakcie uroczystości dokonano także pobłogosławienia i przekazania nowego sztandaru szkoły.

26 września w Siemiatyczach odbyła się inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Nadbużańskiej. Bp. Antoniego Dydycza reprezentował podczas uroczystości ks. dr Zbigniew Rycak - duszpasterz akademicki i dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w Drohiczynie. W programie spotkania miało miejsce m.in.: wykład inauguracyjny prof. Leszka Klanka nt. Bieżąca sytuacja gospodarcza Polski. Rektorem uczelni jest prof. Zbigniew Migros.

27 września w Sokołowie Podlaskim pod hasłem „Rozum, Religia, Miłość” odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji X-lecia reaktywowania Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim. W programie spotkania odbyła się sesja naukowa, podczas której wygłoszone zostały referaty: Bp Henryk Tomasik - Obraz dojrzałego młodego chrześcijanina w nauczaniu Jana Pawła II; Ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski - Znaczenie wartości kultury narodowej w procesie rozwoju i wychowania młodego pokolenia; Ks. dr Piotr Sosnowski - Gimnazjum i liceum prowadzone w stylu salezjańskim jako adekwatna propozycja wychowawczo-pedagogiczna; Ks. Tadeusz Niewęgłowski - Stowarzyszenie Byłych Wychowanków Salezjańskich. Po wystąpieniach gości odbyło się spotkanie absolwentów w grupach klasowych i ceremonia wręczenia medalu „Ku mądrości” osobom zasłużonym dla Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Spotkanie towarzyskie absolwentów, rodziców i Grona Pedagogicznego zakończyło uroczystości jubileuszowe.

28 września bp Antoni Dydycz przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Studziannie k. Nowego Miasta.

29 września, z inicjatywy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, w „Domu Miłosierdzia” w Sokołowie Podlaskim zamieszkało 13 osób poszkodowanych w wyniku pożaru bloku mieszkalnego w Sokołowie Podlaskim.

2 października w Wyższym Seminarium Duchownym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2003/2004. W programie uroczystości znalazły się: Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, podczas której kazanie wygłosił ojciec duchowny, ks. mgr Jarosław Przeździecki, a Wyznanie Wiary i przyrzeczenie o wiernym wypełnianiu powierzonego urzędu złożył Ksiądz Rektor, Ojciec Duchowny i nowo mianowani wykładowcy WSD w Drohiczynie. Po śpiewie Gaude Mater Polonia nastąpiło powitanie Gości. Sprawozdanie z działalności seminaryjnej w roku akademickim 2002/2003 przedstawił ks. dr Sławomir Mazur - prefekt Seminarium. Następnie wykład inauguracyjny nt.: Przepowiadanie hagiograficzne wygłosił ks. dr Dariusz Kujawa, po którym nastąpiła immatrykulacja (przyjęcie) 7 alumnów I kursu. Słowo do zebranych skierował Przedstawiciel Papieskiego Wydziału Teologicznego z Warszawy i bp Antoni Dydycz, po którym udzielił zebranym Pasterskiego Błogosławieństwa. Śpiewem Gaudeamus igitur zakończono uroczystości inauguracyjne.

13 października w kościele pw. św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2, w Warszawie odbędzie się Spotkanie Podlasiaków. W programie m.in. o godz. 19.30 Msza św. i spotkanie integracyjne młodzieży i dorosłych. Kontakt: ks. Piotr Presner, tel. (0-22) 839-34-65 oraz tel. kom. 0-605-254-536.

Reklama

Pogrzeb śp. Marka Tarnowskiego – zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna

2019-04-25 10:07

mag / Warszawa (KAI)

- Nagła śmierć naszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie do spotkania z Chrystusem – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w czasie pogrzebu śp. Marka Tarnowskiego, zamordowanego na plebanii kościoła św. Augustyna na stołecznym Muranowie.

Anna Druś/Archidiecezja Warszawska

Uroczystości odbyły się w kościele św. Feliksa z Kantalicjo na stołecznym Marysinie, gdzie zmarły należał do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. Liturgię, której przewodniczył metropolita warszawski koncelebrowało wielu kapłanów związanych ze wspólnotą.

– Nagła śmierć waszego współbrata pokazuje nam jak ważne jest przygotowanie na spotkanie z Chrystusem – powiedział kard. Kazimierz Nycz. - Ta spowiedź tuż przed śmiercią. Spowiedź na końcu Drogi Neokatechumenalnej, która szedł – to jest nauka dla nas wszystkich, byśmy nie tyle bali się śmierci nagłej, ile bali się śmierci nieprzygotowanej - podkreślił.

Kard. Nycz przestrzegł jednocześnie członków wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej przed sakralizacją zła i grzechu, nawet, gdy patrzymy na to, co się stało z perspektywy Zmartwychwstania. - Zło pozostaje złem. Gdybyśmy tą drogą poszli za daleko, bylibyśmy o krok od powiedzenia, że Pan Bóg tak chciał. A to przecież nie byłoby prawdą Po liturgii ciało zmarłego spoczęło na pobliskim cmentarzu.

W czwartek 11 kwietnia br. na plebanii kościoła pw. św. Augustyna na warszawskiej Woli napastnik zaatakował 64- letniego p. Marka Tarnowskiego, ojca jednego kapłanów archidiecezji warszawskiej, katechistę Drogi Neokatechumenalnej. Mężczyzna wychodził z plebanii, gdzie przystępował do sakramentu pokuty. W jego obronie stanął jeden z dyżurujących kapłanów. On również został zaatakowany przez napastnika.

Ciężko pobity Marek Tarnowski mimo reanimacji nie przeżył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem