Reklama

Serwis kościelny

Edyta Sadło
Edycja zamojsko-lubaczowska 41/2003

Lubaczów

Z udziałem bp. Jana Śrutwy, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, 18 września br. odbyły się uroczystości w Zespole Szkół im. Gen. Józefa Kustronia.
Na program uroczystości złożyły się: Msza św. koncelebrowana w kościele św. Stanisława Biskupa, poświęcenie nowego sztandaru, ufundowanego przez rodziców, otwarcie nowej hali sportowej, część artystyczna oraz okolicznościowe wystąpienia.

19 września br., dla uczczenia pamięci bohaterów Września 1939 r., zorganizowano 14. edycję Biegu im. Gen. Józefa Kustronia.

Tereszpol

21 września br. bp Jan Śrutwa przeprowadził wizytację kanoniczną parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Podczas wizytacji Ksiądz Biskup poświęcił nowe ogrodzenie cmentarza oraz nowy krzyż, postawiony w miejscu dawnej świątyni. Młodzież gimnazjalna otrzymała z rąk Księdza Biskupa sakrament bierzmowania, odbyły się również spotkania z katechetami i nauczycielami oraz grupami formacyjnymi, działającymi przy parafii.

Reklama

Łosiniec

Uroczystość patriotyczno-religijna dla uczczenia obrońców Ojczyzny - żołnierzy Września 1939 r. odbyła się 5 października br.
Na cmentarzu wojennym Armii „Kraków” i „Lublin” oraz Grupy Fort. „Katowice” spotkali się kombatanci, uczniowie, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy okolicznych miejscowości. W programie uroczystości były: meldunek wojskowy, Msza św. polowa w intencji obrońców Ojczyzny, akademia pt. Młode pokolenie uczy się patriotyzmu od pokolenia kombatantów, apel poległych, salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz złożenie wieńców i kwiatów w Miejscu Pamięci Narodowej w Łosińcu.
Uroczystości zorganizowano z inicjatywy: parafii pw. św. Michała Archanioła w Łosińcu i ks. Piotra Podbornego.

Tomaszów Lubelski

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyła się 29 września br. W programie inauguracji znalazły się: część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej, okolicznościowe wystąpienia, wykład inauguracyjny, otwarcie nowej sali wykładowej. Wykład inauguracyjny pt. Kulturowa wartość starości w krajach europejskich wygłosiła dr Zofia Zaorska z UMCS w Lublinie.
Uroczystość przygotowali: Stowarzyszenie Akcja Wyborcza na Rzecz Miasta i Regionu - Forum Samorządowe oraz kierownik i Rada Samorządu Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tomaszowie Lubelskim.

28 września br. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza św. w intencji honorowych dawców krwi.

Zamość

Spotkanie członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Obrony Życia odbyło się 28 września br. przy kościele Świętego Krzyża.

27 września br. członkowie Akcji Katolickiej z terenu diecezji wyjechali do Krakowa. Pielgrzymce przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Pielgrzymkę zorganizowano z okazji 750-lecia kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz 25-lecia pontyfikatu Papieża Jana Pawła II.

W 50. rocznicę aresztowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego - 25 września br. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski odbyła się adoracja kapłańska.

Wernisaż wystawy malarstwa Donata Kowalskiego miał miejsce 19 września br. w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej.

Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, działający przy

Zamojskim Domu Kultury zaprezentował 28 września br. koncert dedykowany sponsorom, współorganizatorom i przyjaciołom Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Eurofolk - Zamość 2003”.

Perespa

Dekanalne spotkanie dzieci i młodzieży, kończące uroczystości ku czci św. Stanisława Kostki, odbyło się 20 września br. Droga Krzyżowa, Msza św. oraz „wielobój na wesoło” - wypełniły program spotkania, zorganizowanego przez księży z dekanatu Tyszowce.

USA: biskupi krytykują nauczanie o. Jamesa Martina SJ

2019-09-20 13:59

rk (KAI/LifeSiteNews.com) / Filadelfia/Springfield

Biskup diecezji Springfield w stanie Illinois Thomas Paprocki przyłączył się do krytyki pod adresem amerykańskiego jezuity, o. Jamesa Martina SJ, który twierdzi, że otwarcie parafii na środowiska LGBT – lesbijki, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych – wpłynie dobrze na katolickie wspólnoty. Przed dwuznacznością niektórych poglądów popularnego jezuity i brakiem uprawnień do tego, by duchowny ten wypowiadał się w imieniu Kościoła, ostrzegł wcześniej arcybiskup Filadelfii Charles Chaput OFMCap.

youtube.com

Bezpośrednim powodem reakcji amerykańskich hierarchów było wystąpienie o. Martina 17 września br. na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, w którym nawiązał do tez zawartych w swej książce „Building A Bridge”. Od dawna jezuita wskazuje na środowisko LGBT jako te, które jest w stanie „ubogacić” Kościół i wiarę wyznawców. Wielu wskazuje go jako mentora ruchu „katolików LGBT”.

Abp Chaput w specjalnym oświadczeniu ostrzegł diecezjan przed nauczaniem o. Martina, który, jak zauważył, zachęca katolików doświadczających pociągu seksualnego do przedstawicieli tej samej płci, by utożsamiali się z takimi określeniami jak „geje” czy „lesbijki”. Tymczasem jak, wskazał metropolita Filadelfii, sprzeciwia się to „jasnemu ewangelicznemu nauczaniu, że naszą tożsamość odnajdujemy w Jezusie Chrystusie”. Przypomniał, że wynika z faktu, że „zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i wezwani do bycia synami i córkami Boga”.

Do krytyki o. Martina przyłączył się bp Thomas Paprocki. Przyznał, że jezuita z jednej strony słusznie wyraża prawdę o tym, że Bóg kocha wszystkich ludzi, jednak z drugiej strony „albo zachęca, lub nie koryguje zachowania, które oddziela osobę od właśnie tej miłości”. Biskup diecezji Springfield nazwał poglądy zakonnika „skandalicznymi”, gdyż „prowadzą ludzi do przekonania, że szkodliwe zachowanie nie jest grzeszne”.

„Publiczne przesłanie o. Martina stwarza zamęt wśród wiernych i burzy jedność Kościoła, propagując fałszywe poczucie, że niemoralne zachowanie seksualne jest akceptowane w świetle prawa Bożego. Bóg naprawdę kocha ludzi odczuwających pociąg seksualny do osób tej samej płci i są oni mile widzialni w Kościele. Ale jednocześnie misją Kościoła w stosunku do tych braci i sióstr, tak jak wobec innych wiernych, jest: kierować, zachęcać i wspierać każdego z nas w chrześcijańskiej walce o cnotę, uświęcenie i czystość” – oświadczył bp Paprocki, odsyłając na koniec do słów z Ewangelii św. Łukasza: „Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu!” (Łk 17, 3).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: szkolenie dla liderów KSM

2019-09-21 16:17

Katarzyna Krawcewicz

Od wczoraj w domu rekolekcyjnym Emaus w Zielonej Górze trwa szkolenie dla liderów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. O poprowadzenie zajęć zostali poproszeni ksm-owicze z archidiecezji poznańskiej, członkowie tamtejszego zarządu diecezjalnego i komisji rewizyjnej.

Katarzyna Krawcewicz

- W tym roku postanowiliśmy, że do udziału w szkoleniu zaprosimy konkretne osoby, u których widzimy pewne predyspozycje do zostania liderem. Zależało nam, żeby byli to ludzie, na których będziemy mogli w najbliższym czasie liczyć, powierzyć im zadania. Potrzeba nam osób, które będą jeździć z księdzem do parafii i opowiadać o naszym stowarzyszeniu albo prowadzić spotkania z kandydatami do bierzmowania. To szkolenie ma im pomóc w rozwijaniu potrzebnych umiejętności – mówi Jakub Kusiowski, prezes diecezjalnego KSM. - Uczyliśmy się m.in. tego, jak dobrze pracować w zespole, jak taki zespół prowadzić, jak brać na siebie odpowiedzialność, zamiast zrzucać ją na drugą osobę. Ale też jak się dobrze zaprezentować, w czym pomogło nam szkolenie z zasad savoir-vivre’u. Natomiast szkolenie z komunikacji pokazało nam, jak poprawnie przekazywać to, co mamy do powiedzenia. Ważna część naszych zajęć poświęcona była temu, jak założyć oddział KSM, a także co zrobić, żeby praca w tym zespole była płynna i jak najlepsza, żeby w grupie panowała dobra atmosfera.

Szkolenie trwało w dniach 20-21 września. W planie dnia oprócz konferencji i bloku szkoleniowego był czas na Eucharystię, adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę Apelem Jasnogórskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem