Reklama

W pielgrzymce do Bramy Miłosierdzia

2016-02-16 11:24

Ks. Bogusław Wolański

Mieczysław Iwanow
Dzień skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej w Zgorzelcu

Po Lwówku Śląskim i Jaworze, tym razem członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej spotkali się na swoim kolejnym dniu skupienia w sobotę 13 lutego w Zgorzelcu.

Uczestniczyli w nim głównie członkowie kół z Lubania i Zgorzelca, a gościny użyczyła nam parafia św. Józefa na czele z proboszczem ks. Kazimierzem Pietkunem. Spotkania takie są niezmiernie ważne, bowiem fundamentem istnienia Stowarzyszenia jest formacja. Jest ona prowadzona w parafiach, ale także na szczeblu diecezjalnym właśnie m.in. poprzez dni skupienia.

Pierwszym miejscem spotkania była kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. Tam, w obecności Pana Jezusa nastąpiło zawiązanie wspólnoty i chwila modlitwy. Następnie miało miejsce spotkanie w świetlicy parafialnej, gdzie gościnni gospodarze przygotowali agapę. Członkowie różnych kół mieli okazję pobyć ze sobą, wymienić się doświadczeniami, porozmawiać, a przy okazji napić się dobrej kawy.

Reklama

Kolejnym punktem było słuchanie Słowa Bożego. O wygłoszenie konferencji został poproszony asystent diecezjalny Stowarzyszenia Rodzin Katolickiej. Nosiła ona tytuł: „Miłość solą ziemi”. Staraliśmy się odkryć, czytając wybrane karty Biblii, a także nauczanie papieży Benedykta XVI i Franciszka, w jaki sposób możemy stać się Miłosierni jak Ojciec. Tak brzmi hasło Roku Jubileuszowego, które jest zadaniem dla każdego katolika. Tym bardziej osoby zaangażowane w Stowarzyszenie Rodzin Katolickich muszą szukać sposobu, by to wezwanie zrealizować. Doszliśmy do wniosku, że bardzo ważne są małe gesty miłości wobec bliźnich, których Bóg codziennie stawia na drodze naszego życia. Przez te małe gesty jesteśmy wstanie zachwycić ludzi pięknym obliczem Boga. Stąd jak ważne, by przez życie pełne miłości nieść do świata dobroć i czułość Boga.

Po konferencji przyszedł czas na omówienie bieżących spraw Stowarzyszenia, co uczyniła pani Prezes - Stanisława Repa. Następnie udaliśmy się w pielgrzymce do Bramy Miłosierdzia w kościele św. Bonifacego. Pobyt w Zgorzelcu stworzył okazję, by wspólnie przekroczyć wrota kościoła jubileuszowego i uzyskać odpust zupełny. Przed bramą oczekiwał na nas ksiądz dziekan Maciej Wesołowski, który po powitaniu przeprowadził nas przez Bramę. W kościele jubileuszowym została odprawiona Eucharystia. Znów była okazja, by wsłuchać się w słowo Boże, a także przyjąć Komunię św. i polecać Bogu różne sprawy małżeństw, rodzin oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Mieczysław Iwanow

Kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia to Walne Zgromadzenie w Legnicy 5 marca, następnie Jubileusz ruchów, stowarzyszeń i rad parafialnych w Legnickim Polu 2 kwietnia, a na przełomie czerwca i lipca wyjazd na pielgrzymkę do Wilna. Cieszy fakt, że Stowarzyszenie Rodzin Katolickich żyje, działa, przeżywa swoją formację i rozwija się. Jest otwarte na nowych członków i nowe koła przy parafiach. Ostatnio powstało koło w parafii Zimna Woda, ale szykują się kolejne. Bogu niech będą dzięki.

Tagi:
rodzina dzień skupienia

Głód duszy

2019-11-13 11:47

Elżbieta Czapiewska
Edycja toruńska 46/2019, str. 8

Elżbieta Czapiewska
Radość towarzyszyła członkom Ruchu Rodzin Nazeratańskich podczas diecezjalnego dnia skupienia

Tak jak każda rodzina cieszy się z pojawienia się na świecie nowego maleństwa, tak wspólnota cieszy się, gdy ktoś nowy do niej zawita. Radość spotkania udzieliła się członkom Ruchu Rodzin Nazeratańskich, przeżywającym diecezjalny dzień skupienia, który odbył się 19 października w maleńkiej mazurskiej miejscowości Kiełpiny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Zoll: obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego

2019-11-13 13:00

Warszawa / tk (KAI)

Krytycznie wobec obecnej roli Trybunału Konstytucyjnego (TK) wypowiedział się jego były prezes prof. Andrzej Zoll. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wyraził dziś smutek z powodu odmowy przez Trybunał rozpatrzenia wniosku poselskiego nt. konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. Komentując to oświadczenie prof. Zoll stwierdził w rozmowie z KAI: „obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego”.

YouTube.com

Nawiązując do tamtego orzeczenia, prof. Zoll przyznał, że Trybunał nie odnosił się w nim do zagadnienia tzw. aborcji eugenicznej. "Nie mogliśmy się wypowiadać na temat innych przesłanek, mogliśmy rozpatrywać sprawę tylko w zakresie wniosku – to jest zasada, która nas wiązała” - powiedział.

Proszony o odniesienie się do faktu, iż TK nie rozpatrzył wniosku poselskiego nt. aborcji eugenicznej prof. Zoll powiedział: „Nie bardzo mógłbym to skomentować, bo szczerze mówiąc obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego i to trzeba podkreślić. To, co jest w Trybunale Konstytucyjnym, to jest po prostu kpina”.
Były prezes TK dodał, że postępowanie Trybunału świadczy o tym organie jak najgorzej i dodał, że organ ten nie prowadzi żadnych prac. „Jest bardzo zależny od stanowiska partii rządzącej” – zakończył prawnik.
Prof. Andrzej Zoll był m.in. członkiem Komisji Kodyfikacyjnej prawa karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pełnił m.in. funkcje prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przypomnijmy, że w wydanym dziś oświadczeniu przewodniczący Episkopatu napisał m.in.: „Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny”.
Abp Gądecki przywołał orzeczenie TK z 1997, w którym napisano, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju”.
Przewodniczący KEP wskazał, że „obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego”.
W oświadczeniu abp Gądecki stwierdza, że brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.
„Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia” – napisał abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Bordeaux

2019-11-14 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował arcybiskupem-metropolitą Bordeaux (Francja) dotychczasowego biskupa Nantes, Jean-Paul Jamesa- poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku kard. Jean-Pierre Ricarda, który 1 października br. przeszedł na emeryturę.

Jean-Paul James urodził się 14 lipca 1952 r. w głównym ośrodku Bretanii - Rennes. Po nauce w szkole katolickiej w swym mieście rodzinnym rozpoczął studia w Krajowym Instytucie Statystyki i Nauk Ekonomicznych w Paryżu, a następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego św. Iwona w Rennes, gdzie w 1984 uzyskał bakalaureat. Studia teologiczne i prawnicze kontynuował w Rzymie, uzyskując na Uniwersytecie Gregoriańskim doktorat z prawa kanonicznego i z teologii moralnej.

22 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Rennes. Był tam proboszczem w kilku parafiach, a w 1990 został profesorem teologii moralnej w swym dawnym seminarium. Od 1999 do 2003 rektorem tej placówki. Od 1990 był również kapelanem regionalnego oddziału Wspólnot Arche (Arka) w Bruz - założonego przez Jeana Vaniera ruchu kościelnego skupiającego we wspólnych domach niepełnosprawnych i ich opiekunów.

9 stycznia 2003 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Beauvais. Sześć lat później 8 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem Nantes.

W łonie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych i Nowych Nurtów Religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem