Reklama

Niedziela Legnicka

Symbole ŚDM dotarły do diecezji legnickiej

Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - symbole ŚDM dotarły na teren diecezji legnickiej. I tym samym rozpoczęły wędrówkę po parafiach naszej diecezji. Peregrynacja symboli ŚDM w diecezji legnickiej potrwa do 19 marca.

[ TEMATY ]

krzyż

symbole ŚDM

Monika Łukaszów

Krzyż i Ikona, dotarły do nas z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i zostały przekazane młodzieży naszej diecezji w sobotni poranek 5 marca w Jakubowie, niewielkiej miejscowości na granicy dwóch diecezji. Stąd zostały przewiezione do parafii św. Jana Bosko w Lubinie, gdzie odbyło się uroczyste ich powitanie.

Okazją do przystanku w Lubinie, w drodze Symboli do Jeleniej Góry, były rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży z diecezji legnickiej, które w tym dniu odbywały się w tej salezjańskiej parafii. Rekolekcje, którym przyświecało hasło „Weźmijcie Ducha Świętego” prowadził o. Antonello Cadeddu z Brazylii.

Reklama

W uroczystości, przy licznym udziale młodzieży, wiernych z parafii i duchowieństwa, uczestniczył także bp Marek Mendyk, który powitał znaki ŚDM w drzwiach świątyni. Po ucałowaniu drzewa krzyża przez Księdza Biskupa, wniesiono je do kościoła. Krzyż i ikonę nieśli wolontariusze ŚDM reprezentujący wszystkie Campusy naszej diecezji. Biskup Mendyk, który przewodniczył Mszy św. zwracając się do blisko tysiąca młodych ludzi zgromadzonych w świątyni, powiedział m.in.: „Zbliża się ważne wydarzenie w życiu kościoła w Polsce jakim są Światowe Dni Młodzieży.


Monika Łukaszów


W lipcu br. przyjadą przedstawiciele młodych ludzi z wielu zakątków świata. Także w naszej diecezji będziemy gościć pielgrzymów z wielu krajów. To ważne wydarzenie, poprzedza pielgrzymowanie symboli ŚDM . Dzisiaj jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. To właśnie te znaki przybywając do diecezji legnickiej, rozpoczynają ważne dla duszpasterstwa, zwłaszcza dla duszpasterstwa młodzieży wydarzenie. Bardzo się cieszę, że ono rozpoczyna się właśnie tutaj w sanktuarium św. ks. Jana Bosko, wielkiego przyjaciela i patrona młodzieży. Drodzy młodzi przyjaciele bardzo serdecznie was wszystkich pozdrawiam i nie ukrywam, że to dzisiaj świąteczny dzień dla nas wszystkich. Niech zatem Bóg będzie uwielbiony w znaku krzyża. Niech będzie pochwalona jego Niepokalana Matka Maryja, Matka Kościoła.

Dzisiaj w pierwsza sobotę miesiąca, to jest szczególny dzień dla nas, którzy czcimy i kochamy Matkę Najświętszą. Niech ten święty czas połączony z przygotowaniem do świąt paschalnych, owocuje nie tylko w ważne wydarzenia, ale przede wszystkim niech owocuje przemiana naszego ducha, byśmy każdego dnia chcieli i starali się być coraz bardziej Chrystusowi”.


Symbole, po przystanku w Lubinie i nawiedzeniu Campusu Jelenia Góra, odwiedzą jeszcze Campusy: Zgorzelec, Bolesławiec, Polkowice, Lubin i Legnica nawiedzając kościoły, szkoły, kaplice i szpitale. Peregrynacja zakończy się w legnickiej katedrze 19 marca, po czym symbole ŚDM zostaną przekazane diecezji świdnickiej.

2016-03-07 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ochrona krzyża

Niedziela Ogólnopolska 46/2017, str. 45

[ TEMATY ]

krzyż

felieton

www.coeurdebretagne.com

„Polska popiera nas w naszym pragnieniu ochrony krzyża”– to słowa wypowiedziane przez mera francuskiego miasta Ploërmel, któremu tamtejszy sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II.

Nie da się odrąbać krzyża stanowiącego całość monumentu, chronionego prawem autorskim, więc polska premier Beata Szydło zadeklarowała przyjęcie nad Wisłą całego pomnika. Wcześniej podobną propozycję złożył burmistrz jednego z węgierskich miast, twierdząc, że „Francja ma wyraźny problem z chrześcijańskimi korzeniami Europy”. Trzeba jednak koniecznie dodać, że nie pierwszy raz i nie tylko ona. Niedawno na łamach tygodnika „Niedziela” opisywałem akty rugowania symboli chrześcijańskich z oficjalnych/publicznych przestrzeni, jak chociażby apel francuskich lewaków do prezydenta Emmanuela Macrona o usunięcie unijnej flagi z francuskiego parlamentu, gdyż jest zbyt religijna. Dwanaście gwiazd nad głową Najświętszej Maryi Panny przeszkadza. Podobnie jak w przypadku pomnika w Ploërmel, powoływano się na świecki charakter państwa. Niestety, ów trend staje się ogólnoeuropejski. Gdy 5 lat temu Komisja Europejska poleciła władzom na Słowacji usunięcie krzyża z ornatów i aureol świętych Cyryla i Metodego, umieszczanych na monetach o nominale 2 euro, tamtejszy Episkopat określił to jako skandal. Po wspomnianej na początku decyzji jurydycznego francuskiego gremium w sprawie usunięcia krzyża jedna z tamtejszych republikańskich deputowanych pytała: „Kiedy nastąpi kres tego szaleństwa, mającego na celu wymazanie korzeni społeczeństwa francuskiego?”. Niedługo każą nam usuwać krzyże z wież kościelnych, przydrożnych kaplic i cmentarzy – dodają inni. Jednakże wyszukane słowa wyrażające oburzenie już nie wystarczają. Inicjatorzy i jednocześnie sterujący akcją dechrystianizacji Europy zdają się mieć ogromne wpływy. Są świetnie zorganizowani. Dlatego w Polsce powstał oddolny ruch – „Europa Christi”, zmierzający do przywrócenia chrześcijańskiego myślenia o Europie. Myśl koncentruje się także, a niekiedy przede wszystkim, wokół symboli. Dlatego zjawiska usuwania chrześcijańskich symboli z przestrzeni publicznej nie można lekceważyć. Wpisuje się ono bowiem w politykę fałszowania historii naszego kontynentu. A tak nie tylko na marginesie warto zauważyć, że u naszych zachodnich sąsiadów za negowanie Holokaustu można trafić do więzienia. Może więc należałoby się zastanowić nad penalizacją fałszowania historii Europy, zaczynając od tych usuwających krzyże?

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: zmarła Mariola Jeziorowska - wybitny pedagog i animator życia muzycznego

2021-09-14 14:47

[ TEMATY ]

Częstochowa

zmarła

Mariola Jeziorowska

pedagog

muzyk

©MaverickRose – stock.adobe.com

14 września zmarła Mariola Jeziorowska długoletni pedagog, animatorka częstochowskiego życia muzycznego, nauczyciel akademicki w Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Mariola Jeziorowska rozpoczęła pracę 1 października 1981 r. w Społecznym Ognisku Muzycznym nr 2 w Częstochowie jeszcze jako studentka wychowania muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, a rok później podjęła pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Prowadziła klasy emisji głosu i chór dziecięcy. Była absolwentką studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z zakresu emisji głosu i chórmistrzostwa. W latach 1993-98 pełniła funkcję dyrektora Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego. Przez dwie kadencje była wiceprezesem Polskiej Federacji Pueri Cantores.

CZYTAJ DALEJ

Śluby u elżbietanek

2021-09-16 10:42

[ TEMATY ]

śluby wieczyste

elżbietanki cieszyńskie

pierwsza profesja

Renata Zięba

Siostry elżbietanki złożyły swoje śluby.

Siostry elżbietanki złożyły swoje śluby.

Śluby wieczyste i pierwsza profesja u sióstr elżbietanek w Cieszynie.

Siostra Maria Antonina Kłaczek złożyła swoje śluby wieczyste, a s. Maria Faustyna Wójcik – pierwszą profesję w Zgromadzeniu Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka. Uroczystość odbyła się w czwartek 26 sierpnia w parafii św. Elżbiety w Cieszynie przy klasztorze elżbietanek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję