Reklama

10 października br. w wypadku samochodowym tragicznie zginął

Śp. ks. prałat Marian Laskowski

proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skułach (dekanat Mszczonów). Mszę św. pogrzebową 14 października sprawowało 70 kapłanów pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego. Po uroczystej liturgii pogrzebowej trumna ze szczątkami śp. ks. Laskowskiego przewieziona została do Stanisławowa koło Mińska Maz. w diecezji warszawsko-praskiej, gdzie złożona została w rodzinnym grobowcu.
Ks. M. Laskowski urodził się 3 września 1939 r. w Lubominie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 24 maja 1964 r. w bazylice archikatedralnej warszawskiej. W ciągu 39 lat pracy kapłańskiej najpierw pracował jako wikariusz w parafiach: Kocierzew (1964-1965), Rembertów Warszawski (1965-1966), Mszczonów (1966-1979), Żyrardów (1969-1973), Brwinów (1973-1974), Matki Bożej Różańcowej w Warszawie (1974-1975). Następnie jako proboszcz duszpasterzował w Cegłowie (1975-1987), Kozłowie Biskupim (1987-1995). W roku 1986 odznaczony został przywilejem noszenia rokiety i mantoletu koloru czarnego, zaś w roku 1995 - kanonikiem honorowym Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej.
W parafii Skuły duszpasterzował dziewięć lat. W tym czasie przeprowadził gruntowny remont zabytkowego drewnianego kościoła i uporządkował teren przykościelny. Obecnie był w stanie przygotowań do rozpoczęcia renowacji zabytkowego obrazu Ostatnia Wieczerza w prezbiterium kościoła.
Przez parafian postrzegany był jako gorliwy duszpasterz, życzliwy i emanujący ciepłem. Zawsze dążył do tego, aby w parafii stworzyć atmosferę rodzinną, w której wszyscy będą się czuli jak w swoim domu. Requiescat in pace.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: nagroda „Świadek wiary” dla społeczniczki katolickiej

2022-09-26 18:57

[ TEMATY ]

wiara

małżeństwo

nagroda

Płock

Adobe Stock

Ewa Zaręba z Płocka, społeczniczka, założycielka stowarzyszenia dla małżeństw i rodzin, organizatorka konferencji naukowych dla rodzin, otrzymała w tym roku nagrodę „Świadek wiary”, przyznawaną przez Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku. Wręczenie nagrody odbyło się w płockiej farze.

Nagrodę „Świadek wiary” otrzymują ją osoby, które podejmują działalność o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kultury chrześcijańskiej. Przewodniczącym Kapituły nagrody jest ks. prał. dr hab. Jan Krajczyński, prof. UKSW, kanonik dziekan Kapituły Kolegiackiej św. Michała.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

I Forum Bezpieczeństwa Społecznego

2022-09-26 17:53

x MM

Uczestnicy Forum

Uczestnicy Forum

Za nami Pierwsze Forum Bezpieczeństwa Społecznego. Jest to owoc współpracy pomiędzy Fundacją Obserwatorium Społeczne a Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Szkołą Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Wydarzenie odbywało się pod patronatem abp. Józefa Kupnego.

W ramach Forum, które odbywa się pod hasłem: „Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych”, przygotowana została VII konferencja o bezpieczeństwie, a także warsztaty. - W tym roku poszerzyliśmy formułę, stąd też przygotowane zostały warsztaty, których celem jest wdrożenie założeń wynikających z naszych poprzednich konferencji - mówił ks. Grzegorz Sokołowski, prezes Fundacji Obserwatorium Społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję