Reklama

Szare w blasku

Nowe wiersze o. Cherubina Pająka OFM Szare w blasku, wydane przez CALVARIANUM, były oczekiwane w związku z przeżywanym w tym roku jubileuszem obecności i działalności Ojców Bernardynów w Polsce. Zaprezentowane zostały w czasie dwudniowego sympozjum naukowego pt. 550 lat obecności Zakonu Braci Mniejszych [Prowincji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Ojców Bernardynów - przyp. IM] w Polsce, 1453-2003, odbywającego się 21 i 22 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
W Sympozjum udział wzięli reprezentanci Zakonów św. Franciszka, przedstawiciele PAT-u, UJ-u, KUL-u, a także prelegenci spoza Polski, z Lipska i Wilna. Wypowiadali się historycy, teologowie i znawcy duchowości św. Franciszka - historycy sztuki sakralnej i rzemiosła, muzyki kościelnej, badacze literatury, działalności duszpasterskiej i misyjnej.
Wśród referatów osobliwością był zbiorek wierszy Szare w blasku.
Jest to poetyckie przypomnienie postaci i nauki Świętego z Asyżu i równocześnie dialog z tym wielkim zakonodawcą i reformatorem Kościoła, a także polemika ze stereotypem Świętego „od ptaszków i kwiatków”.
Jest to dialog współczesnego człowieka, „spragnionego pokoju, radości, wolności, a nade wszystko miłosierdzia, człowieka zagrożonego totalną katastrofą, gdy krew leje się nawet w Ziemi Świętej”, bezradnego wobec osaczającego go zła, „zamkniętego w bólu istnienia”, dialog ze Świętym, który był znakiem sprzeciwu w swojej epoce, dialog z patriarchą ubogich, który może przynieść odpowiedź na dzisiejsze głody - zamknięty w nowe poetyckie frazy.
Tomik został zaprezentowany przez profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego Gustawa Ostasza, autora krytycznego i syntetycznego Posłowia. Ojciec Cherubin sam odczytał kilka wierszy.
Poeta korzysta z danego mu daru sięgania głębiej w związki św. Franciszka z ziemią ojczystą, zgłębia źródła jego duchowości i odczytuje na nowo jego drogę do Boga.
Barwna okładka z fragmentem fresku Pietro Lorenzettiego Matka Boża zachodzącego słońca, grafiki Ryszarda Szilera, niekonwencjonalny Wstęp o. dr. Romualda Kośli, prowincjała Ojców Bernardynów, słowa Od autora, uporządkowany układ ponad stu tekstów według kilku tematów, zakończony bardzo osobistym i sugestywnym zbiorem modlitw i westchnień, czynią tomik bardzo pożytecznym uzupełnieniem uczonych dysertacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Bejrutem - rocznica tragedii

2021-08-04 11:58

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Dziś przypada rocznica wybuchu w porcie w Bejrucie, który miał miejsce 4 sierpnia 2020 roku. W wyniku wybuchu 200 osób poniosło śmierć, prawie 8 tysięcy trafiło do szpitala, a 300 tysięcy mieszkańców stolicy Libanu straciło dach nad głową. Relacje z tego wydarzenia przez kilka dni zajmowały czołówki medialnych doniesień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję