Reklama

Blask dawnej muzyki

Już po raz 9. bazylika mniejsza pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu gościła wybitnych muzyków i melomanów. Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, zorganizowane przez MOK w Olkuszu, trwały przez 4 dni, od 23 do 26 października. Patronat nad tegorocznymi wieczorami muzycznymi objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tegorocznych Dni był koncert poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w wykonaniu Chóru Żeńskiego i Orkiestry Kameralnej PO SM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca i Mirosławy Knapik.

„Z Janem Pawłem II łączą nas szczególne więzi - powiedział podczas rozpoczęcia Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej ks. prepozyt Stefan Rogula - on przecież 13 stycznia 2002 r. podniósł naszą świątynię do godności bazyliki mniejszej. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jesteśmy mu także wdzięczni za niestrudzoną posługę na rzecz Kościoła i świata. Mam nadzieję, że muzyka i śpiew, jakie będą przez najbliższe 4 dni rozbrzmiewały w naszej świątyni, doprowadzą państwa do bliższego obcowania z Bogiem” - podkreślił Ksiądz Prepozyt.
Wyjątkowy charakter inauguracyjnego koncertu uwydatnił również Jerzy Kulka, kierownik artystyczny, a zarazem prowadzący festiwal. „Myślę, że pierwszy koncert odważnie możemy zadedykować Ojcu Świętemu. Jestem pewien, że przyniósłby mu radość, a to dlatego, że utwory muzyczne wykonają młodzi ludzie, a przecież Papież kocha młodzież, a po drugie będą to tylko utwory polskie świadczące o charakterze naszej kultury. I to zapewne również ucieszyłoby Ojca Świętego”.
Koncerty rozpoczynały się o godz. 19.00. Pierwszego dnia wystąpił wspomniany już Chór Żeński i Orkiestra Kameralna PO SM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Szymona Bywalca i Mirosławy Knapik. Drugiego dnia koncertował Konstanty Kulka - skrzypce i Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls” pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Trzeciego wieczoru wystąpiła Magdalena Czajka oraz Natalia Niemen i Maciej Pospieszalski z zespołem New Life M. Na zakończenie melomani mogli wysłuchać koncertu organowego Hansa Jurgena Kaisera z Niemiec oraz „Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis”.
Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej są z jednej strony popisem starych mistrzów, których kunszt z przyjemnością podziwiamy, a z drugiej strony są okazją do zaprezentowania się młodych artystów. Tak też było w przypadku Szymona Bywalca i Magdaleny Czajki.
Szymon Bywalec studia muzyczne w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest asystentem tej uczelni. Prowadzi Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych w Katowicach, a jednocześnie kończy studia instrumentalne w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest stałym dyrygentem „Orkiestry Muzyki Nowej”, propagującej utwory kompozytorów współczesnych. W 2000 r. założył przy Akademii Muzycznej w Katowicach Orkiestrę Kameralną „Art Musicae”, specjalizującą się w wykonywaniu muzyki dawnej, która wspólnie z zespołem wokalnym „Cappella Theoreticorum Cantans” dała cykl koncertów, zawierający najpiękniejsze kantaty kościelne J. S. Bacha.
Magdalena Czajka studia muzyczne odbyła w Akademii Muzycznej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Dźwięku pod kierunkiem Antoniego Karużasa oraz na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów Andrzeja Chorosińskiego. W ciągu dwóch lat doskonaliła swe umiejętności w klasie mistrzowskiej Daniela Rotha, uzyskując na zakończenie jednogłośnie przyznaną pierwszą nagrodę. Jest laureatką III Szwajcarskiego Konkursu Organowego im. J. S. Bacha. Brała udział w mistrzowskich kursach interpretacji prowadzonych m.in. przez Guy Boveta, Christiane Jaccottet, Gustava Leonhardta, Michaela Schneidera, Monserrat Torrent. Występowała w większości krajów Europy. Dokonała przekładu na język polski książek Nicolausa Harnoncourta Muzyka mową dźwięków i Dialog muzyczny. Jest profesorem warszawskiej Akademii Muzycznej, prowadzi także klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję