Reklama

Październikowe uroczystości w Seminarium

Październik jest dla seminarium szczególnym czasem, obfitującym w ważne i uroczyste wydarzenia. Alumni w dniu swego przyjazdu do seminarium w ostatnim dniu września rozpoczęli, po wakacyjnej przerwie, nowy rok formacji. Podczas uroczystej Mszy św. o godz. 20.00 rektor seminarium, ks. dr Franciszek Nieckarz, powitał bardzo serdecznie wszystkich kleryków i księży wychowawców, życząc im Bożego błogosławieństwa oraz wielu sił na nowy rok pobytu i pracy w seminarium. Szczególne pozdrowienie ks. Rektor skierował do najmłodszych alumnów z roku pierwszego oraz do dwóch nowych wychowawców: ojca duchownego, ks. Waldemara Kostrubca i dyrektora administracyjnego ks. dr. Piotra Mazura.
Kolejnym „świętem seminaryjnym” była inauguracja nowego roku akademickiego. Przeżywaliśmy ją 9 października w godzinach popołudniowych.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Chóru Akademickiego z Zamiejscowego Wydziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Tomaszowie Lubelskim. Chór pod kierownictwem ks. Witolda Batyckiego zaśpiewał hymn Gaude Mater Polonia.
Ks. Rektor powitał zgromadzonych na dwunastej już inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie. Wśród przybyłych gości znaleźli się między innymi: bp prof. Jan Śrutwa, ks. dr hab. Sławomir Nowosad - wykładowca KUL, prodziekan Wydziału Teologii KUL; ks. prof. Janusz Nagórny, ks. prof. Franciszek Greniuk, ks. dr Adam Firosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej. Obecni byli także księża rektorzy seminariów duchownych, znajdujących się na terenie Lublina, inni związani z naszym seminarium profesorowie i pracownicy KUL, księża studenci oraz świeccy pracownicy seminarium. Po uroczystym powitaniu ks. Rektor przedstawił sprawozdanie z działalności seminarium w ostatnim roku akademickim.
W imieniu władz uczelnianych głos zabrał prodziekan wydziału teologii KUL ks. dr hab. Sławomir Nowosad. Mówił o tym, jak ważna w życiu alumna-studenta jest modlitwa i jak wielkim darem dla młodych ludzi jest Uniwersytet z całym jego duchowym bogactwem. Następnie ks. Prodziekan wręczył szesnastu alumnom roku pierwszego indeksy jako znak przynależności do wspólnoty uniwersyteckiej. Trzeba zaznaczyć, że tak uroczysta immatrykulacja, dokonana w kaplicy naszego seminarium, miała miejsce po raz pierwszy.
Wykład inauguracyjny zatytułowany: „Jan Paweł II - świadek nadziei” wygłosił ks. prof. Janusz Nagórny. Wystąpienie ukazało Ojca Świętego jako człowieka wielkiej modlitwy, wiary i nadziei. Pomogło też zauważyć konkretne znaki czy wymiary orędzia nadziei, głoszonego przez Piotra naszych czasów. Wykład Księdza profesora był też głównym akcentem uczczenia, przez naszą inaugurację, 25. Rocznicy Pontyfikatu wielkiego Papieża Polaka. To samo pragnienie towarzyszyło alumnom naszego seminarium, którzy przedstawili program artystyczny w formie recytacji obszernych fragmentów Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II.
Ponownie swą obecność zaznaczył Chór Akademicki, śpiewając Rotę.
Na zakończenie inauguracji swoje słowo skierował do wszystkich zgromadzonych pasterz naszej diecezji bp prof. Jan Śrutwa. Przywołał osobiste wspomnienia z czasu wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, mówił o potrzebie wdzięczności wobec Boga za dar tego wielkiego Kapłana i jego niezwykłego pontyfikatu. Wezwał też wszystkich zgromadzonych w kaplicy i poprowadził wspólną modlitwę różańcową w intencji Ojca Świętego.
Po pasterskim błogosławieństwie na nowy rok akademicki i po odśpiewaniu wraz z chórem hymnu Gaudeamus igitur zgromadzeni udali się na kolację do seminaryjnego refektarza.
Rekolekcje jesienne, które odbyły się w dniach 14-18 października, były również wielkim wydarzeniem w naszym seminarium. Takie rekolekcje mają na celu przygotowanie alumnów do nowego roku formacji duchowej i intelektualnej, są także dobrym „drogowskazem” na drodze ku kapłaństwu. Dla alumnów roku V mają one jeszcze bardziej szczególny wymiar, gdyż są bezpośrednim przygotowaniem do rozpoczęcia i przeżywania czasu kandydatury do diakonatu i kapłaństwa. Tegoroczne rekolekcje były prowadzone przez ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, ks. dr. Piotra Turzyńskiego. Podczas tych rekolekcji wraz z ks. Piotrem zagłębialiśmy się w tajemnicę Trójcy Świętej, rozważając w kolejne dni o Bogu Ojcu, Synu i Duchu Świętym. Zastanawialiśmy się wspólnie nad prawdą w świecie współczesnym, nad powołaniem kapłańskim oraz celibatem, który jest wielkim skarbem dla Kościoła i kapłana.
Dzień 16 października był podwójnym świętem w naszej wspólnocie. Obchodziliśmy 25. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża oraz towarzyszyliśmy naszym braciom z roku V w uroczystym obrzędzie kandydatury do diakonatu i kapłaństwa. Warunkiem przyjęcia ich do grona kandydatów było ich publiczne oświadczenie, że pragną poświęcić się Bogu i Kościołowi, by móc w przyszłości wypełnić zobowiązania płynące ze święceń. Okres kandydatury ma być dla nich czasem intensywnej pracy i modlitwy. Perspektywa bliskich już święceń będzie ich mobilizować do jeszcze bliższego zjednoczenia z Chrystusem Kapłanem. Obrzędu kandydatury dokonał biskup pomocniczy naszej diecezji bp Mariusz Leszczyński. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup wspominał rok 1978 - rok wyboru Papieża Polaka. Wspominał również te niezwykłe chwile, gdy jako nowo wyświęcony biskup w roku 1988 uczestniczył w audiencji z Ojcem Świętym. Alumnom roku V życzył, aby podjęta przez nich decyzja przystąpienia do kandydatury umacniała ich w kroczeniu ku kapłaństwu Chrystusowemu.
Październikowe dni zapisały się w seminaryjnej kronice licznymi przeżyciami, które na długo pozostaną w pamięci alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Apel o uczczenie 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-30 13:41

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Artur Stelmasiak

„Niech z pamięci o bohaterach zrodzi się podziw, z podziwu zaś pragnienie naśladowania, a to zaowocuje dobrym i szlachetnym życiem każdego z nas”, apeluje w przesłaniu z okazji 77. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, Administrator Apostolski Ordynariatu Polowego. Abp Guzdek polecił kapelanom wojskowym, aby w rocznicę wybuchu Powstania rozbrzmiały dzwony kościołów i kaplic wojskowych w całym kraju.

Publikujemy tekst przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję