Reklama

Życie młodej parafii

16 listopada bp Adam Dyczkowski uroczyście poświęci kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku. I choć parafia ta istnieje dopiero trzy lata, dynamicznie rozwija się w niej życie duszpasterskie.

W sierpniu 2000 r. dekretem bp. diecezjalnego Adama Dyczkowskiego powołana i ustanowiona została parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku.
Parafia wyłoniona została z podziału parafii pw. św. Józefa w Zaborze, w skład której wchodziły wszystkie wsie gminy Zabór wraz z przysiółkami oraz dwie wsie znajdujące się w obrębie gminy Zielona Góra. Proboszcz parafii w Zaborze ks. kan. Leszek Gościmiński, powołany po wieczną nagrodę w niebie w lutym 2003 r., sprawował posługę duszpasterską nie tylko w kościele parafialnym, lecz także w przynależnych do parafii 4 kościołach filialnych.
Po podziale w parafii Zabór pozostał kościół parafialny oraz jeden kościół filialny, zaś w parafii w Przytoku kościół parafialny oraz dwa kościoły filialne. Proboszczem w Przytoku ustanowiony został ks. Mirosław Donabidowicz.
W dniu objęcia posługi kapłańskiej proboszcz dysponował zapałem do pracy, grupą życzliwych parafian oraz budynkiem mieszkalnym, nadającym się tylko do rozbiórki. Tymczasowy dach nad głową zapewniła proboszczowi rodzina Wójtowiczów, a grupa zapaleńców przystąpiła, przy finansowym wsparciu wszystkich parafian oraz przy pomocy firm sponsorujących, do budowy domu parafialnego. W tymże domu już w lutym następnego roku zamieszkał proboszcz i mógł przystąpić do tworzenia dzieła, któremu na imię „życie parafialne i zaspakajanie jego duszpasterskich potrzeb”.
Mimo różnorakich kłopotów, ks. Proboszcz przystąpił do odnowy wnętrza świątyni parafialnej oraz do koniecznej modernizacji i rozbudowy kaplicy w miejscowości Jany. Przy tym nie zaniedbał podstawowych obowiązków duszpasterskich na nim spoczywających. W parafii działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, a utworzony przy parafii Zespół Caritas zajął się świadczeniem różnorakich form pomocy.
W trzyletniej historii parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku bardzo miłymi akcentami ożywionej pracy były uroczystości związane z udzieleniem po raz pierwszy przez bp. Adama Dyczkowskiego sakramentu bierzmowania wstępującym w dorosłe życie młodym ludziom. Przy tej okazji Ksiądz Biskup odznaczył grupę sześciu parafian współuczestniczących w tworzeniu zrębów życia parafialnego Krzyżem Zasługi „Zasłużony dla Kościoła i ojczyzny”. Kolejnym doniosłym wydarzeniem było przyjęciem relikwii bł. Marii Karłowskiej, która stała się szczególną opiekunką naszej parafii. Główną patronkę parafii Matkę Bożą Wniebowziętą czcimy w obrazie, którego losy wymagają dodatkowego opisu. Otóż spodobało się Matce Bożej przywędrować wraz ze swymi wiernymi z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej na Ziemie Zachodnie. Obraz Matki Bożej do czasu zakończenia II wojny światowej umieszczony był w kościele parafialnym w Waszkowcach. Przy repatriacji ówczesnych mieszkańców na Ziemie Odzyskane udało się parafianom obraz wraz z innymi przedmiotami kultu religijnego przywieźć do kościoła w Przytoku. Sześćdziesiąt lat temu w okresie masowych wywozów mieszkańców w głąb lub na rubieże wschodnie ówczesnego Związku Radzieckiego przy obrazie tym prosiła Matkę Bożą młoda dziewczyna, aby ustrzegła ją przed tym nieszczęściem. Niech pozostanie słodką tajemnicą wówczas młodej dziewczyny i Matki Wniebowziętej, co obiecała w zamian za uratowanie przed tym nieszczęściem. Modlitwa młodej dziewczyny była tak żarliwa, iż straciła ona przytomność, a obserwujący to zdarzenie typujący do wywozu człowiek, oznajmił jej, że „ty nie pojedziesz, bo jesteś za słaba”. Mijały lata, młoda dziewczyna założyła rodzinę, urodziła pięcioro dzieci, dała im wszystkim staranne wykształcenie, w tym najmłodszego poświęciła na służbę Bogu, został kapłanem, a posługę kapłańską jako proboszcz pełni pod obrazem Matki Bożej Wniebowziętej, tej samej, przed którą modliła się jego matka przed sześćdziesięciu laty.
W lutym tego roku nasza parafia przeżywała nawiedzenie relikwii Pierwszych Męczenników Polski. Uroczystość ta miała przypomnieć nam, że święci Męczennicy jak przed tysiącem lat troszczą się o Kościół święty, a nasza młoda parafia stanowi przedmiot ich szczególnego zatroskania i opieki. Dla parafian było to szczególne przeżycie, a obecność wszystkich pracujących kiedyś w tej świątyni kapłanów przyczyniła się do miłych wspomnień i pogłębienia naszej wiary.
Jeżeli chodzi o najbliższe wydarzenia w życiu naszej parafii, będzie nim uroczyste poświęcenie naszej świątyni parafialnej, której dokona bp Adam Dyczkowski 16 listopada o godz. 12.30. Przez pewne zaniedbanie po przejęciu kościoła od wspólnoty protestanckiej nie odbyło się jego poświecenie. Konsekrowany będzie również nowy, ufundowany przez rodziców i bliską rodzinę ks. Proboszcza ołtarz soborowy.
Uroczystość konsekracji poprzedzą rekolekcje święte, aby przygotować wiernych na godne przeżycie uroczystości i zamanifestowanie przynależności do Kościoła świętego, a taką okazją jest każdorazowy pobyt między nami Księdza Biskupa. Dodać należy, że kościół parafialny poddany został remontowi kapitalnemu wewnątrz, a liczne ozdoby ubogaciły jego szatę zewnętrzną.

Ocena: 0 -6

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję