Reklama

Niedziela Częstochowska

„Świątki”, sentymentalna wystawa w GOK

[ TEMATY ]

wystawa

Wojciech Mścichowski

Któż z nas nie pamięta szczególnego klimatu uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zwanych powszechnie Zielonymi Świątkami. Do wiejskich, także często przenoszonych do miast tradycji należało dekorowanie mieszkań tatarakiem, umieszczając go przy „świętych obrazach”.

Chcąc w Roku Jubileuszu 1050 lecia Chrztu Polski zwrócić uwagę, szczególnie młodemu pokoleniu na rolę obrazów w mobilizowaniu członków rodziny do modlitewnego skupienia, grupa pasjonatów tradycji związanych z wiarą Ojców, na czele z Justyną Pośpiech, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnie postanowiła zorganizować wystawę zdobiących ongiś nasze domostwa starych obrazów sakralnych. Wszelkimi możliwymi sposobami zachęcili mieszkańców do przejrzenia strychów i domowych zakamarków, aby wydobyć z zapomnienia stare, nie pasujące już zdaniem gospodarzy do obecnego wyposażenia mieszkań pamiątki. Przy wielkim zaangażowaniu Justyny Pośpiech, Grażyny Sakaus, Magdaleny Żak oraz merytorycznej pomocy dyrektora i kustosza Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Bogdana Blajera, w ciągu kilku tygodni zgromadzono kilkadziesiąt obrazów, wykonanych przeważnie techniką oleodruku, a także podobizny Matki Bożej Częstochowskiej malowane przed stu laty przez częstochowskie Cechy w celu zaspokojenia potrzeb coraz liczniejszych pielgrzymów nawiedzających Jasną Górę.

Reklama

Zaprezentowane na wystawie noszącej tytuł „Świątki” obrazy, pamiętające czasy przodków, chociaż nie przedstawiają wielkiej wartości artystycznej, stanowią nieocenione pamiątki rodzinne, będące świadkiem wielu wydarzeń, wypełnione tysiącami próśb i dziękczynień. Każdy z nich posiada swoją niepowtarzalną historię i często ważniejszą od artystycznej sentymentalną wartość. Wg. organizatorów, nie wszystkie pamiątki udało się zgromadzić, gdyż wiara w opiekuńczą moc Świętych nie pozwoliła ich wynieść poza mury domostwa. Pośród wystawionych eksponatów najczęściej powtarzały się wizerunki Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Świętej Rodziny, Trójcy Przenajświętszej, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, czy Matki Bożej Karmiącej - obraz który zgodnie z tradycją zawsze znajdował się w kuchni, zapewniając obfitość pożywienia. W wernisażu wystawy jaki odbył się 13 maja w siedzibie GOK, oprócz licznie przybyłych mieszkańców uczestniczył wójt Gminy Piotr Derejczyk, a spotkanie swoim wystąpieniem na temat historii malarstwa sakralnego i jego charakterystycznych cech ubogacił ks. Bogdan Blajer. Zgodnie z zapewnieniem organizatora wystawa potrwa przez okres jednego miesiąca. W planie kolejne ekspozycje, tym razem obrazków stanowiących pamiątkę I Komunii Świętej, licząc na ciekawe eksponaty także z sąsiednich wiosek i gmin.

Warto zaznaczyć, że istniejący od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia GOK w Miedźnie oprócz działalności wystawowej prowadzi działającą pod auspicjami Ochotniczej Straży Pożarnej własną orkiestrę dętą, grupę taneczną, sekcje plastyczną i gitarową, a w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi kultywuje wartości patriotyczne, uczy miłości do Ojczyzny i zachowania tradycji związanej z wiarą Ojców.

2016-05-16 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan Jezus tak chciał

Niedziela małopolska 16/2014, str. 5

[ TEMATY ]

wystawa

Małgorzata Cichoń

„Katecheza pędzlem i ołówkiem” to tytuł wystawy, jaką do końca kwietnia można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym kard. Karola Wojtyły przy ul. Kanoniczej 19 w Krakowie. Jej autorem jest ks. Wacław Piszczek CM

MAŁGORZTA CICHOŃ: – Jest Ksiądz misjonarzem, który głosi Pana Jezusem słowem, ale przede wszystkim – obrazem. Czy zawsze tak było?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję