Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 49/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Święto Niepodległości w Grudziądzu

Zwyczajem lat minionych wszystkie uroczystości patriotyczne w Grudziądzu poprzedzone są Mszą św. sprawowaną w kolegiackiej świątyni. 11 listopada Święto Niepodległości stało się znowu okazją do zamanifestowania przez nasze społeczeństwo swojej przynależności do Kościoła. To on bowiem w długoletniej niewoli, kiedy Polski nie było na mapie Europy, krzewił polskość i wiarę katolicką na terenie całego kraju opanowanego przez ówczesnych zaborców.


11 listopada o godz. 10.15 w kolegiacie rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki wraz z kapelanem Wojska Polskiego - ks. Szczepanem Madoniem i ks. Bolesławem Soleckim z Zakonu Michalitów. Środkową nawę świątyni wypełnili żołnierze kompanii honorowej Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych miasta z prezydentem Andrzejem Wiśniewskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Eugeniuszem Piaseckim. Obecni byli: Komendant Garnizonu Wojska Polskiego, oficerowie, przedstawiciele Policji Grudziądza i harcerze oraz liczne poczty sztandarowe. Ksiądz Infułat w homilii zwrócił uwagę na wielki dar wolności dany nam przez Boga. Została ona przecież okupiona morzem krwi wielu synów naszego narodu. Podczas Eucharystii bardzo wielu obecnych w świątyni przystąpiło do Komunii św., ofiarowując ją za pomyślność Ojczyzny i za tych, którzy oddali za nią życie. Po Mszy św. na Rynku Głównym odbyły się uroczystości patriotyczne z udziałem miejscowych władz i społeczeństwa grudziądzkiego.

Zenon Zaremba

Pozostał w drugiej Ojczyźnie

„Pan naszym dziedzictwem i przeznaczeniem moim” - to słowa z obrazka jubileuszu 50-lecia ślubów zakonnych redemptorysty śp. o. Kazimierza Rutkowskiego. Zmarł on 12 listopada br. i następnego dnia został pochowany w swojej parafii w Argentynie - swojej drugiej Ojczyźnie.
Urodził się 22 kwietnia 1920 r. w Toruniu, gdzie po szkole podstawowej wstąpił do niższego seminarium prowadzonego w Toruniu przez ojców redemptorystów. Po maturze rozpoczął nowicjat, w którym przygotował się do złożenia swoich pierwszych ślubów zakonnych 2 sierpnia 1939 r. Po wybuchu wojny wraz z kilkoma profesorami uciekł przez Rumunię i Włochy do Hiszpanii, gdzie pod koniec wojny przyjął święcenia kapłańskie 2 lutego 1945 r. Po roku wyjechał na stałe do Argentyny, gdzie rozpoczął swoją pracę misjonarską 24 grudnia 1946 r. Od wyjazdu z Polski nie udało mu się skontaktować z najbliższą rodziną w Toruniu. Pierwszy list od syna doszedł do matki z Argentyny. Jakaż musiała być jej radość po tylu latach wyczekiwania, zwłaszcza że drugi syn zginął w czasie wojny, walcząc jako żołnierz Armii Krajowej. Na odwiedziny syna Kazimierza musiała jednak czekać następnych dziesięć lat, aż zelżał reżim stalinowski w Polsce. W Argentynie o. Rutkowski pełnił różne posługi duszpasterskie. Pracował jako kapelan w więzieniu, wśród lotników, w leprozorium dla trędowatych. Sprawując posługę proboszcza, wybudował kilka kościołów. Był bardzo aktywny duszpastersko aż do 80. roku życia. Ostatnie lata życia to czas cierpienia, gdy sparaliżowany został przykuty do łóżka.
Nie zapomnijmy o ojcu Kazimierzu Rutkowskim w naszych modlitwach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Wacław Dokurno

Dekanat Łasin

Maryjo, będę Ci śpiewał...

Miesiąc modlitw różańcowych w parafii św. Katarzyny w Łasinie po raz VI zakończył się Festiwalem Piosenki i Poezji Maryjnej. Uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych w Łasinie, Szonowie oraz Gimnazjum nr 1 w Łasinie. Jury festiwalowe miało bardzo przyjemne, a jednocześnie bardzo trudne zadanie. Pięknie śpiewające dzieci, utalentowana literacko młodzież gimnazjalna, recytująca własne utwory poetyckie, stworzyły niepowtarzalną atmosferę tego wydarzenia. Trudności zaczęły się pojawiać, kiedy trzeba było zadecydować o wyłonieniu najlepszych wykonawców.
Komisja, w skład której wchodziły: Iwona Faltynowska, Sabina Chylińska, Maria Jendryczka oraz organista Sławomir Domeracki, ostatecznie ustaliła werdykt. W grupie wiekowej uczniów klas I-III szkoły podstawowej I miejsce wyśpiewała Paulina Woźniak, II miejsce Dominika Zawacka, a III miejsce zajął Piotr Domeracki. Wśród uczniów klas IV i VI najładniej śpiewały: Izabela Winiarska, Daria Manthey oraz Zuzanna Pestka. Podkreślając dojrzałość strof o Maryi, jury nagrodziło Emilię Kosior, a za nią uplasowały się recytujące wiersze: Ewelina Kamrowska oraz Monika Ziółkowska. Spośród gimnazjalistów nagrodzono Annę Firlit za wyśpiewanie piosenki Maryjo, śliczna Pani, Różę Fiałkowską oraz Aleksandrę Kurzyńską za pięknie wykonany wiersz własnego autorstwa.
Nagrody ufundowali sponsorzy tegorocznego Festiwalu. Najlepsi wykonawcy otrzymali upominki w postaci książek, obrazków, plecaków, kolorowych kubków i innych drobiazgów. Wyróżniono również najładniejsze plakaty promujące i dopingujące artystów.
Tegoroczny Festiwal zakończyła wspólna modlitwa różańcowa, której przewodniczył ks. kan. Czesław Dolecki.

Reklama

alj

„Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa...”

Tegoroczne obchody 85. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzono w Łasinie - wzorem lat ubiegłych - wspólnie. Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Katarzyny, gdzie Mszę św. za Ojczyznę odprawił proboszcz ks. kan. Edmund Tucholski. W kazaniu wspominał o wielu księżach, którzy utracili swoje życie, dlatego że nie wyrzekli się swej polskości. Zaznaczył, powołując się na słowa Marszałka Piłsudskiego, że ten, kto nie szanuje swej przeszłości, nie jest godzien życia w teraźniejszości ani prawa do przyszłości. Jak dzisiaj zachować wolność? „Współczesny człowiek wolny to ten, kto żyje według zasad Jezusa Chrystusa” - dodał Ksiądz Proboszcz. We Mszy św. uczestniczyły m.in. władze samorządowe Łasina, poczty sztandarowe, przedstawiciele zakładów, szkół, młodzież i dzieci. Młodzież z Gimnazjum nr 1 w Łasinie przedstawiła program słowno-muzyczny o treściach patriotycznych. Mając w sercu słowa Ojca Świętego nawołujące, aby nie zapominać o swoich korzeniach narodowych, najmłodsze pokolenie łasinian przypomniało społeczności miasta, jak doszło do radosnego dnia 11 listopada 1918 r. i jak wielką wartością jest niepodległość wywalczona przez przodków. Dziś, po 85 latach, w wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej „tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa”, nie zapominając o haśle zawsze aktualnym dla każdego Polaka: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Po Mszy św., przy dźwiękach marszów granych przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej przemaszerowano do pomnika poległych w okresie II wojny mieszkańców Łasina. Tam wysłuchano przemówienia burmistrza miasta i gminy Łasin Jana Kowarowskiego, przypominającego rodowód narodowego Święta Niepodległości. Modlitwie za wszystkich poległych za Ojczyznę przewodniczył proboszcz ks. Tucholski. Delegacje złożyły kwiaty, a orkiestra odegrała kilka pieśni legionowych. Złożono również wiązankę kwiatów na pomniku poległych w parku miejskim.

Reklama

alj

Miłosierdzie w nauczaniu Jana Pawła II

Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu zaprasza młodzież na cykl spotkań pt. „Bogactwo miłosierdzia a nauczanie Jana Pawła II. «Idź, i ty czyń podobnie!»”. 2 grudnia biskup toruński Andrzej Suski zainaugurował spotkania wykładem „Miłosierdzie w nauczaniu Jana Pawła II”.
Oto tytuły kolejnych spotkań: 9 grudnia - ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, wygłosi prelekcję pt. „Wolontariusz - świadek miłosierdzia”. 16 grudnia Janina Mirończuk w oparciu o słowa „Idź, i ty czyń podobnie!” (Łk 10,37) będzie mówić o działalności na przykładzie Hospicjum „Światło”. 13 stycznia 2004 r. Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych zaprezentuje temat pt. „Spotkanie”. Wszystkie spotkania odbywają się o godz. 17.00 w auli GiLA, ul. Szosa Chełmińska 83 w Toruniu. Zapraszamy!

tt

Serce przeciw przemocy

11 grudnia w czwartek, o godz. 17.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się koncert „Muzyka na Boże Narodzenie”. Stanowi on podsumowanie inicjatywy podjętej przez Senat Uczniowski, Samorząd Szkolny i Koło Caritas Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu. Celem akcji „Serce przeciw przemocy” jest okazanie solidarności i materialnego wsparcia mieszkającej w Wałdowie Szlacheckim k. Grudziądza rodzinie pracownika Służby Ochrony Kolei, który 4 lipca br. padł ofiarą bandyckiego napadu podczas pełnienia obowiązków służbowych w pobliżu dworca PKP Toruń Główny. Zmarły osierocił pięcioro dzieci, w tym roczne bliźnięta. Ewangeliczne hasło „zło dobrem zwyciężaj” podjęli toruńscy artyści: znakomity pianista jazzowy Bogdan Hołownia, Toruński Kwartet Smyczkowy pod kierownictwem Katarzyny Cąbrowskiej, chór „Astrolabium” i uczniowie szkół muzycznych. W przerwie koncertu zostanie przeprowadzona aukcja dzieł plastycznych ofiarowanych przez Galerię i Centrum Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Koncertowi patronuje Urząd Miasta Torunia.
Bilety w cenie: 10 zł (dorośli) i 5 zł (młodzież i dzieci) można nabyć w Zespole Szkół nr 10 w Toruniu, pl. św. Katarzyny 9 lub w Ratuszu bezpośrednio przed koncertem.

ww

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Opole Lubelskie. Wierni Chrystusowi

2024-04-25 17:51

Paweł Wysoki

W niedzielę Dobrego Pasterza abp Stanisław Budzik przeprowadził wizytację parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu Lubelskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję