Reklama

Dar dla kościoła i świata

Taką dedykację niosła uroczysta Sesja Papieska, która odbyła się 20 listopada br. w Wyższym Seminarium Duchownym. Rektor uczelni - ks. dr Włodzimierz Kowalik podkreślił, iż „ta refleksja intelektualna nad osobą Jana Pawła II, jego nauczaniem i posługiwaniem jest włączeniem się w wielki hołd płynący pod adresem naszego Rodaka ze wszystkich stron świata”. Organizatorami sesji było Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i Polskie Towarzystwo Teologiczne - Oddział w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 50/2003

Sesja Papieska w Seminarium

Sesja Papieska w Seminarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

20 listopada br. w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta Sesja Papieska zatytułowana „Dar dla Kościoła i świata”. W gronie dostojnych gości przybyłych na to spotkanie byli obecni: abp dr Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, bp dr Zygmunt Zimowski - biskup radomski, ks. prof. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego, ks. inf. Zenon Janyszek - kanclerz Kurii Metropolitalnej, ojcowie paulini, kapłani z parafii archidiecezji częstochowskiej, Jacek Betnarski - wiceprezydent miasta Częstochowy, Leszek Hadrian - dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, Małgorzata Nowak - dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, profesorowie seminarium, przedstawiciele zgromadzeń żeńskich i męskich oraz klerycy.
Wielkim dziękczynieniem za dar Pontyfikatu Jana Pawła II była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak. Ojcu Świętemu zadedykowany był również wieczorny koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

Świadectwo abp. Stanisława Nowaka

Reklama

Sesję rozpoczęło świadectwo abp. Stanisława Nowaka. Metropolita częstochowski przybliżył zebranym okres wadowicki i krakowski Ojca Świętego, wzbogacony o własne doświadczenia spotkań z tym, jak podkreślał, „niezwykłym, pięknym człowiekiem i kapłanem, doskonale przygotowanym i wymagającym profesorem, którego uważaliśmy za człowieka świętego”. Ksiądz Arcybiskup dzielił się przeżyciami z chwili ogłoszenia kard. Karola Wojtyły papieżem: „Kończyły się nieszpory - wspominał ówczesny wychowawca seminarium - kiedy w kaplicy podszedł do mnie kleryk z wiadomością, że w radiu podano informację, iż kard. Wojtyła został papieżem. Niedowierzałem, ale przyszedł drugi alumn, który to potwierdził. Niewypowiedziana radość zapanowała wśród kleryków. Zerwali się i zaczęli śpiewać Te Deum laudamus. Później dzwoniliśmy na Wawel, by dzwon Zygmunta obwieścił tę niezwykłą wiadomość całej Polsce. Klerycy z seminarium częstochowskiego i krakowskiego idący na Mszę św. ogłosili miastu tę wieść wołając: „Alleluja! Kardynał Wojtyła został Papieżem!”. O północy uczestniczyliśmy we Mszy św. na Wawelu. Klerycy po powrocie do seminarium kontynuowali dziękczynienie trwając do rana przed Najświętszym Sakramentem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trosce o pełnię wiary

W kolejnym wykładzie: Jan Paweł II w trosce o pełnię wiary bp dr Zygmunt Zimowski wskazał, jak ogromną rolę w urzeczywistnianiu tej pełni wiary odgrywa kolegialność. Ojciec Święty w swoim posługiwaniu akcentuje kolegialność przez zwoływanie synodów biskupów, prace kolegium kardynalskiego, konferencje biskupów, podróże apostolskie, wizyty ad limina apostolorum i działalność Kurii Rzymskiej. Ilość zwoływanych przez Papieża-Polaka synodów i konsystorzy, jak do tej pory, jest rekordowa. Podobnie jest, gdy chodzi o apostolskie podróże. Kolejnym przejawem niezwykłej troski o wiarę jest nowe wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. „Katechizm ten - stwierdził Jan Paweł II - jest cennym darem na III tysiąclecie, ponieważ wiernie przedstawia niezmienną doktrynę”. Papież zauważa także coraz szersze kręgi zataczane przez kryzys wiary i wskazuje lekarstwo, jest nim Eucharystia. Poleca także naśladowanie Maryi - Niewiasty Eucharystii. To w Jej szkole, jak pisze Ojciec Święty w encyklice o Eucharystii, możemy nauczyć się naszego „amen”, wypowiadanego podczas przyjmowania Komunii św., które tak bardzo podobne jest do „fiat” Maryi, wyrażonego w momencie zwiastowania.

Jedność Kościoła

Tematykę jedności Kościoła przybliżył ks. dr Teofil Siudy w wykładzie Communio ecclesialis w nauczaniu Jana Pawła II. Ojciec Święty od początku swego pontyfikatu, w duchu nauczania Soboru Watykańskiego II, akcentuje prawdę o Kościele jako komunii z Bogiem i z braćmi. „Papież - podkreślał Prelegent - przejawia wyraźne upodobanie do tego eklezjologicznego modelu communio. On sam jest pierwszym stróżem kościelnej jedności i umacnia braci w jej budowaniu”. Jan Paweł II zaprasza Kościół na progu nowego tysiąclecia do krzewienia duchowości communio: „Czynić Kościół domem i szkołą komunii - oto wielkie wyzwanie, jakie czeka nas w rozpoczynającym się trzecim tysiącleciu” (Novo millennio ineunte, 43).

Człowiek przede wszystkim

Personalizm Karola Wojtyły przenika na wskroś nauczanie papieskie. Dorobek największych mistrzów: św. Jana od Krzyża, św. Tomasza z Akwinu, Maxa Schelera kształtował myśl przyszłego Ojca Świętego. W nurt filozofii człowieka Jana Pawła II wprowadził wykład ks. dr. Mariana Szymonika - Ku antropologii adekwatnej. Jana Pawła II filozofia człowieka. „Od początku zarówno swej naukowej, jak i duszpasterskiej pracy Jan Paweł II służy sprawie człowieka - akcentował ks. Szymonik. - Całe papieskie nauczanie, cały papieski czyn jest przeniknięty wielką troską o właściwe rozumienie ludzkiej osoby”. Niezwykłą rolę w walce o człowieka odgrywa tworzenie przez Następcę św. Piotra cywilizacji miłości. „Papież - analizował Prelegent - staje się wielkim budowniczym cywilizacji miłości. Budowa ta, rozpoczęta przez Pawła VI, w dziele Papieża Polaka nabrała prawdziwego rozmachu. Cywilizacja miłości to forma życia, w którym ma miejsce prymat osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, bycia przed posiadaniem, a także miłosierdzia przed sprawiedliwością”.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

109 lat temu urodziła się Olga Maria Wojtyła – siostra przyszłego Papieża

2025-07-08 07:25

[ TEMATY ]

Karol Wojtyła

św. Jan Paweł II

Vatican Media

109 lat temu urodziła się Olga Maria Wojtyła – siostra, przyszłego Papieża Jana Pawła II. Jednak Karol Wojtyla nigdy nie poznał swej starszej siostry. Olga Maria Wojtyła urodziła się i zmarła tego samego dnia – 7 lipca 1916 roku w Białej, obecnie części Bielska-Białej. Choć dziewczynka żyła zaledwie kilkanaście godzin, jej obecność na zawsze zapisała się w historii rodziny Wojtyłów.

Olga Maria była upragnionym dzieckiem Emilii i Karola Wojtyłów. Urodziła się w samym środku zawieruchy I wojny światowej – 7 lipca 1916 roku. Niestety, zmarła tego samego dnia, zaledwie kilkanaście godzin po przyjściu na świat. W zapisach wojskowych Karola Wojtyły seniora, służącego w armii austro-węgierskiej, odnaleziono po latach adnotację w języku niemieckim: „Tochter Olga Maria, geboren und gestorben 7 VII 1916”. (Córka Olga Maria, urodzona i zmarła 7 lipca 1916 roku). Podano również przyczynę śmierci: zachłyśnięcie się wodami płodowymi.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

[ TEMATY ]

KAI

rezygnacja

wiceprezes

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Po złożeniu rezygnacji z funkcji prezesa KAI przez Marcina Przeciszewskiego w dniu 3 lipca br., 4 lipca na to stanowisko został powołany dotychczasowy członek Zarządu, o. Stanisław Tasiemski OP.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję