Reklama

VI Forum Młodych

Naśladować Chrystusa

8 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi było znacznie gwarniej niż zwykle. To za sprawą młodzieży, która przybyła na Forum Młodych, by zastanowić się nad swoim miejscem w społeczeństwie i przyszłością w Kościele.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka. Arcypasterz, zwracając się do młodzieży, stwierdził m.in.: - Sensem takiego spotkania jest umocnienie nadziei, że możemy przemieniać oblicze naszego życia i sami wskazywać innym Chrystusa.
Ksiądz Arcybiskup zachęcał młodych, by byli czynnie obecni w Kościele i odpowiadali za niego, by dzielili się dobrem, którego doświadczają i pozyskiwali innych dla Boga.
Po Eucharystii odbyła się konferencja, którą wygłosiła Laura Zielińska - dyrektor Fundacji „Równe Szanse”. Prelegentka mówiła o zagrożeniach wynikających z działalności grup destrukcyjnych. Zwróciła uwagę, że bardzo ważna w zwalczaniu sekt jest profilaktyka: przestaną one istnieć, gdy przestaną przyłączać się do nich ludzie. Słuchacze mogli się też dowiedzieć, jak postępować z osobą, która interesuje się sektą lub chce już z niej wyjść. Dyrektor Zielińska przedstawiła także cechy charakterystyczne dla grup destrukcyjnych, do których należą m.in.: odłączanie od rodziny, odgradzanie od świata zewnętrznego, hierarchiczność - niemożność przejścia do wyższej kasty, niepozwalanie na samodzielne myślenie, np. poprzez przymus mantrowania. Wykład spotkał się z żywą reakcją słuchaczy, którzy bardzo chętnie zadawali pytania.
Po konferencji młodzi spotkali się w grupach, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z byciem we wspólnotach.
W tym czasie obecni na Forum księża - duszpasterze młodzieży, rozmawiali pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa o tym, jak odpowiedzieć na oczekiwania młodych. Dyskusje były bardzo burzliwe. Młodzi przedstawili problemy związane z ich obecnością w Kościele, m.in: brak wyrozumiałości proboszczów dla inicjatyw podejmowanych przez młodzież, trudności w znalezieniu duszpasterza chcącego opiekować się wspólnotą, pomieszczenia do spotkań oraz niewystarczająca ilość animatorów, oderwanie katechezy od życia parafii, brak obiegu informacji dotyczących życia innych wspólnot.
Tę dyskusję i wymianę doświadczeń podsumował abp W. Ziółek słowami: „Czuje się, że nie jest wam obojętne, jaki jest obraz łódzkiego Kościoła. (…) Forum Młodych to otwarcie kolejnego rozdziału w księdze życia Kościoła łódzkiego. Mamy tak zapisać tę księgę, by Kościół był znakiem obecności Boga. Nie możemy starać się pozyskiwać Jezusa tylko dla siebie. Im bardziej odkrywamy Chrystusa, tym bardziej musimy pomagać innym wejść na drogę wiary”. Ksiądz Arcybiskup powtórzył za Ojcem Świętym: „Chrystus was kocha, Chrystus was wybiera, Chrystus was posyła”.
Na zakończenie każdy uczestnik Forum otrzymał krzyż - symbol wiary, której świadkiem i apostołem ma być w swoim środowisku.
Uwieńczeniem spotkania był koncert rodziny Szewczyków.
Forum Młodych, zorganizowane przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży, miało na celu znalezienie nowych form pracy z młodzieżą, podjęcie nowych inicjatyw przybliżających młodzież do Kościoła i umacniających tych, którzy już angażują się w jego działalność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: kobieta, która zginęła w ataku w Berlinie to obywatelka Polski

2026-07-27 12:59

[ TEMATY ]

Niemcy

atak

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Burmistrz Berlina Kai Wegner poinformował w poniedziałek, że kobieta, która zginęła w sobotę w wyniku ataku na uczestników Parady Równości w Berlinie, to obywatelka Polski - przekazała agencja dpa. Według Wegnera kobieta przebywała w mieście wraz z córką i padła ofiarą zamachu terrorystycznego.

Wegner powiadomił, że złożył kondolencje charge d'affaires Rzeczypospolitej Polskiej w Niemczech Janowi Tombińskiemu. - Bardzo poruszyło mnie to, co wydarzyło się w sobotę, a moje myśli są z państwem, a przede wszystkim z córką i rodziną zamordowanej - powiedział Wegner, cytowany przez dpa.
CZYTAJ DALEJ

Bóg zna swoich i u kresu objawi ich piękno

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Jeremiasz mówi w godzinie suszy. Dla Judy oznaczała ona spękaną ziemię, puste cysterny, głód i lęk o przetrwanie. Pan poleca prorokowi wypowiedzieć lament: łzy płyną dniem i nocą. „Dziewica, córka mego ludu” to cały kraj przeżywany jak jedna zraniona osoba. Obraz miecza na polu i głodu w mieście ukazuje pełnię katastrofy. Nawet prorok i kapłan błąkają się bez rady. Gdy przewodnicy tracą zdolność prowadzenia, kryzys sięga samego serca wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Księża z diecezji świdnickiej w TVP 1. Znamy nazwiska i terminy

2026-07-28 16:28

[ TEMATY ]

Łagiewniki

transmisja

kapłan diecezji świdnickiej

telewizja polska

Archiwum prywatne

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Niedzielna Msza św. transmitowana o poranku z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach gromadzi przed telewizorami wielu wiernych, szczególnie osoby chore, starsze i niemogące uczestniczyć w liturgii w swoich parafiach. W sierpniu Eucharystiom tym będą przewodniczyć kapłani diecezji świdnickiej.

Transmisje Mszy św. z Łagiewnik od lat stanowią ważny punkt niedzielnego programu TVP 1. Liturgia sprawowana w miejscu związanym z życiem i duchowym dziedzictwem św. Faustyny Kowalskiej rozpoczyna się o godz. 7.00. Za pośrednictwem telewizji wierni z całej Polski mogą włączyć się w modlitwę przed słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego i zawierzyć Bogu swoje rodziny, cierpienia oraz codzienne troski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję