Reklama

Niedziela Częstochowska

Radość w Plebańskich Ogrodach

[ TEMATY ]

festyn

Wojciech Mścichowski

Ten radosny dzień oczekiwany jest przez mieszkańców Olsztyna przez cały rok. Kolejny XI już Festyn Rodzinny w Ogrodach Plebańskich pod patronatem ks. prał. Ryszarda Grzesika i wójta gminy Tomasza Kucharskiego rozpoczęto 19 czerwca uroczystą Mszą św. w intencji uczestników, organizatorów i sponsorów, dzięki którym tereny wokół olsztyńskiej plebanii wypełniają się gwarem, radością i uśmiechem. Podczas homilii wygłoszonej w tym szczególnym dniu z ambony, ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na rolę rodziny w życiu społeczeństwa i państwa. Komentując przypisaną na ten dzień Ewangelię postawił pytanie – kim dla współczesnego człowieka jest Chrystus i jak to przekłada się na ludzkie życie, także w rodzinach?

Reklama

Każdego roku impreza skupia coraz więcej uczestników. Przybywają całe rodziny, mieszkańcy okolicznych wiosek, a także goście z Częstochowy i Śląska. Klimat Festynu utrzymany w tonie rodzinnego świętowania, wzajemna życzliwość, abstynencja od alkoholu, zdrowa rywalizacja w organizowanych konkursach sprawiają, że wszyscy czują się tutaj bezpiecznie, chociaż przez kilka godzin mogą wypocząć, dobrze się zabawić, być ze sobą i dla siebie. Organizatorami są: Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, Parafia św. Jana Chrzciciela, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Sportu i Rekreacji, miejscowe Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego. Patronem medialnym są: Radio „Fiat” i „Jasna Góra” oraz Tygodnik „Niedziela”.

Warto dodać, że zarówno impreza, jak i potrawy serwowane przez Panie z Kół Gospodyń posiadają certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Tegoroczne spotkanie zdominowała młodość, śpiew i taniec, zachwyciły obrazy częstochowskich artystów Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy – Gracza, anioły i misterne ozdoby Magdaleny Nowińskiej z Kusiąt, a mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi a nauczycielami wywołał emocje nie mniejsze niż aktualnie trwające Mistrzostwa Europy.

Jak każdego roku nad całością czuwała, czyniąc w imieniu Proboszcza „honory domu” dyrektor GOK, Mariola Matysek. Pośród licznych atrakcji nie zabrakło występów miejscowego Chóru parafialnego, Młodzieżowej Orkiestry Dętej gminy Olsztyn, Zespołu tanecznego z Gimnazjum, przedszkolaków z „Wesołych Nutek”, Estrady Młodych Talentów, Zespołu Muzycznego częstochowskich księży: Pawła, Łukasza i Michała a także Kapeli Góralska Hora „U Jegomości na góralską nutę”. Rozstrzygnięto konkurs na tradycyjne bibułkowe kwiaty, które to można podziwiać w miejscowym GOK. Zabawa fantowa z atrakcyjnymi nagrodami, wspaniałe przysmaki regionalnej kuchni, wiele pomysłowych stoisk, cały bogaty program i kilkuset osobowa frekwencja, pokazały jak potrzebny we współczesnym, zabieganym świecie jest zdrowy, czynny i kulturalny wypoczynek na świeżym powietrzu i jak niewiele potrzeba, aby to zrealizować.

2016-06-20 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: festyn rodzinny na zakończenie obchodów jubileuszu 1050-lecia biskupstwa

[ TEMATY ]

Poznań

festyn

Monika Mężyńska / pl.wikipedia.org

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w festynie rodzinnym pod hasłem „Poznań dla zdrowia i rodziny – Bądźmy razem”, który zwieńczył centralne obchody jubileuszu 1050-lecia powstania pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. Ostatni dzień wielkiego świętowania przebiegał pod hasłem „Jesteśmy w rodzinie”.

„Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że od rodzin zależy ład całego społeczeństwa i jego przyszłość. Rodzinność służy temu, żebyśmy mogli się swobodnie rozwijać i dojrzewać” – powiedział abp Stanisław Gądecki na początku festynu.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję